Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2012/06/01 12:49:42
Polskie dylematy w europejskim patencie

Trwają dyskusje o jednolitym patencie europejskim. Z założenia nowe przepisy mają przyspieszyć procedurę rozpatrywania zgłoszeń ochrony wynalazków we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zaś przedsiębiorcy mają ponosić także niższe takich procedur. W „Rzeczpospolitej” czytamy, że z wprowadzeniem nowych przepisów wiążą się także liczne wyzwania dla polskich firm.

Każdy przedsiębiorca, który będzie chciał zgłosić swój do ochrony i rozpocząć produkcję w oparciu o innowacyjne rozwiązanie, będzie musiał sprawdzić, czy podobne zgłoszenie nie zostało złożone w innym kraju Unii. W tym celu ma posłużyć specjalnie opracowywana platforma, która zgrupuje wszystkie patenty chronione na terenie Unii Europejskiej, a spory w tym zakresie będzie rozstrzygał Jednolity Sąd Patentowy. PKPP Lewiatan jest zdania, że   europejski w takiej formule może nie sprzyjać polskim firmom, a faworyzować innowacyjne przedsiębiorstwa z bogatych krajów – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Zdaniem przedstawicieli Lewiatana, nowy system może oznaczać zwiększenie kosztów, które przedsiębiorcy będą zobowiązani ponieść m.in. tłumacząc swoje wnioski na jeden z trzech języków, które wybrała Komisja Europejska – angielski,  francuski lub niemiecki.

W „Rzeczpospolitej” przeczytamy, że dylematy Lewiatana dotyczą także funkcjonowania Jednolitego Sądu Patentowego. „Brak gwarancji umiejscowienia siedziby lokalnego oddziału JSP w Polsce, a także informacje dotyczące potencjalnych kandydatów na centralną siedzibę JSP wskazują, że propozycja ta służyć będzie silnym graczom na rynku patentowym” – czytamy. Lewiatan podkreśla fakt, że firmy, które będą chciały wdrażać innowacje w Polsce a naruszą przy tym unijne prawo patentowe, będą sądzeni poza jej granicami.

Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu „Jednolity europejski groźny dla polskich firm”, Rzeczpospolita, 30.05.2012 r.powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości