Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2012/01/18 12:47:18
Design, biznes i nauka

Kielecki (KPT) wspiera innowacyjny biznes przez zachęcanie przedsiębiorców do korzystania z wiedzy specjalistów w zakresie wzornictwa. W związku z tym już teraz zawiązał się alians przedsiębiorstw i uczelni, które to wspólnie realizować będą założone cele. Jak informuje portal gazeta.pl, pomóc ma w tym działalność klastra LABDESIGN.

Coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce osiąga przewagę nad konkurencją dzięki stosowaniu przemyślanego wzornictwa. Pomagają im w tym specjaliści od designu, których celem jest zaprojektowanie unikatowego i oryginalnego produktu. Kielecki chce wspierać tego typu inicjatywy i zaprasza młodych adeptów wzornictwa do współpracy z przedsiębiorstwami. Tym bardziej, że firmy są zainteresowane realizacją projektów przygotowanych przez studentów.

Do współpracy KPT zaprosił Design Centrum Kielce, Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tak szerokie zaplecze naukowe gwarantuje udział dużego grona specjalistów odpowiedzialnych za powstawanie innowacyjnych produktów. Ofertą kieleckiego parku zainteresowały się już firmy z różnych części Polski. Te przedsiębiorstwa to: Kielecka Fabryka Pomp "Białogon" S.A, zajmująca się wykonywaniem odlewów maszynowych, Rovese S.A., wykonująca wyposażenie łazienek, Northern Solutions Sp. z o.o., Trustee, (usługi IT), SimpleOutsourcing.pl, 6 pixeli (usługi IT), Porcelana "Krzysztof" Sp. z o.o. z Wałbrzycha, "Kolglass" Kłodzko- Ustronie, HERGON s.c. z Krakowa, działająca w branży biżuterii oraz LIBET S.A. z Wrocławia - producent kostki brukowej. Firmy zadeklarowały udział w przedsięwzięciu, wiedząc że dobry design jest kluczowym elementem innowacyjności i daje przewagę konkurencyjną. 

Nad pracami czuwać będą studenci pod opieką mentorów. Ich celem będzie stworzenie koncepcji odpowiadających potrzebom przedsiębiorstw. Najlepsze pomysły zostaną wystawione podczas DMY International Design Festival w Berlinie.               
 

Jan Daniel, na podstawie artykułu "Design łączy" na portalu gazeta.pl, 16.1.2012 r.powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości