Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy wydawnictw
2011/08/30 14:45:07
Biznes po prostu

Jak założyć swój biznes? W spółce czy osobno? Czy studia są potrzebne w biznesie? Jak zbudować i plan marketingowy? Jak zarządzać personelem? Skąd pozyskać kapitał na założenie i rozbudowę firmy? Jak odnieść sukces? Na te i wiele innych pytań odpowiedź możemy znaleźć w książce Leszka Czarneckiego „Biznes po prostu”. 

Książka nie daje konkretnych, gotowych rozwiązań, ale pokazuje źródła i miejsca, gdzie szukać informacji na dany temat, oraz ukazuje metody rozwiązywania problemów. przedstawia główne problemy i ryzyko związane z prowadzeniem własnej działalności. Książka jest odpowiedzią dużego zapotrzebowania na praktyczną wiedzę z zakresu budowy firmy i zarządzania nią. „Biznes po prostu” powstawał z myślą o przyszłych przedsiębiorcach, jednak mnóstwo cennej wiedzy zaczerpnąć mogą również doświadczeni ludzie biznesu.

Publikacja podzielona jest na trzy części. I tak:

Część I poświęcona jest kwestiom praktycznym adresowanym do osób, które chcą otworzyć swoją pierwszą firmę. Znajdziemy tu przykłady pomysłów na własny biznes, jak ważne są cechy osobowościowe przyszłego przedsiębiorcy takie jak np.: kreatywność, dociekliwość, umiejętność obserwacji, oraz syntetycznego i analitycznego myślenia. Pomocne mogą okazać się praktyczne przykłady sukcesów jak i niepowodzeń innowacyjnych pomysłów wdrażanych na rynkach światowych, które zostały ukazane w tej części książki. Prawdopodobieństwo powodzenia w biznesie rośnie, gdy zostaną spełnione trzy warunki jednocześnie. A zalicza się do nich: dobry pomysł na biznes; dobrzy realizatorzy tego pomysłu; finansowanie. powinien przede wszystkim znać i rozumieć swój biznes. Do tego warto wiedzieć jakich ludzi zatrudniać, bo umiejętność rekrutacji i skutecznego zarządzania pracownikami jest jedną z najważniejszych cech określających przedsiębiorcę. Co do źródeł finansowania nowo powstającego przedsiębiorstwa to zdecydowanie każde zewnętrzne finansowania są wysoce ryzykowne, w szczególności jakikolwiek kredyt. Pierwszy biznes powinien powstać z własnych oszczędności, dofinansowania z UE lub ewentualnie pożyczki od rodziny lub przyjaciół.

Część II adresowana jest raczej do osób, które posiadają już swoją firmę i borykają się z różnymi problemami zarządzania. Teoretyczne kwestie zarządzania poparte doświadczeniami autora są niezwykle cenna wskazówką. Czas, a raczej jego brak to dla każdego przedsiębiorcy jedno z większych wyzwań. Dobrą metodą jest określenie z góry ilości godzin pracy i nie przekraczanie tego limitu za wszelką cenę. Dzięki temu można nauczyć się lepszej organizacji oraz właściwego delegowania kompetencji. Przedstawione metody oraz przykłady stosowane w zarządzaniu personelem takie jak: poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa w pracy, możliwość podnoszenia swoich kompetencji poprzez szkolenia, systemy wynagradzania pozwolą każdemu przedsiębiorcy czerpać z nich wiedzę. W części tej przedstawia również większość dostępnych technik finansowania rozwoju, pozwalając przedsiębiorcy na wybór najbardziej dopasowanego do jego biznesu. Przykładem opisanych źródeł finansowania jest: leasing, faktoring, obligacje oraz różnego rodzaju kredyty. Jednak nie ma przedsiębiorców, którzy nie popełniają błędów. Niepowodzenia są ważnym elementem edukacji biznesowej, ważne jest więc aby każde niosło za sobą jakąś naukę. Do najczęściej popełnianych błędów zalicza: zły biznesowy, brak kontroli finansowej, niewłaściwie dobrani wspólnicy, brak asertywności, brak ulepszeń modelu biznesowego. Należy więc zawsze starać się unikać takich błędów i mieć jakieś zabezpieczenie na gorsze czasy. Powinno się więc zakładać i prowadzić biznes, który naprawdę się rozumie i zna. 

Część III książki to głównie dyskusje na tematy takie jak zarządzać sukcesem w biznesie. Każdy musi sam zdefiniować sobie pojęcie sukcesu. Droga do jego dążenia nie jest łatwa. Zaczyna się od inwestycji w siebie, naukę, zdobywanie doświadczenia, nawiązywania kontakt ów i wreszcie dobry pomysł na biznes. Każdy musi szukać swojego pomysłu i znaleźć własną ścieżkę rozwoju. Utrzymać firmę w dobrej kondycji lub też być zdecydowanie lepszym od większości konkurencji to jest to co można nazwać sukcesem. Osobiste doświadczenia autora potwierdzają stare powiedzenie: „im więcej dajesz, tym więcej do Ciebie wraca”.

W końcowej części książki przeczytamy historie 20 wybranych przez autora nieprzeciętnych sukcesów gospodarczych w Polsce takich jak: Dr Irena Eris – najbardziej rozpoznawalna kosmetyków w Polsce; Zbigniew Grycan – lody Grycan od pokoleń, dla pokoleń; Mariusz Łukasiewicz – twórca Lukas Bank i Eurobank oraz wiele innych. Są to przykłady wielkich osobowości, które ciężką pracą i pełnym zaangażowaniem osiągnęły sukces zawodowy.

Książkę czyta się lekko i szybko. Tak jak zapowiadał nie jest to techniczny podręcznik a praktyczny poradnik, który wydaje się być pomocny dla każdego przyszłego jak i obecnego przedsiębiorcy na każdym etapie prowadzenia biznesu.

„Biznes po prostu”, Leszek Czarnecki, Wydawnictwo Studio EMKA, 2011r.

: Miłosz Wójcik, Alicja Harafpowrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości