Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy wydawnictw
2011/04/28 10:11:58
Otwarte innowacje w usługach

Usługi stanowią coraz większą część gospodarki. A jak w tym sektorze sprawdza się koncepcja otwartych innowacji? Henry Chesbrough postanowił przyjrzeć się temu zagadnieniu, a wnioski zawarł w książce „Open Innovation: Rethinking Your Business to Grow and Compete in a New Era”. Warto ją przeczytać, nawet jeśli wydaje się nam, że nasza działa w sektorze produkcyjnym, a nie usługowym. Chesbrough przekonuje bowiem, że prędzej czy później, każde będzie czerpać swoje przychody ze świadczenia usług.

Otwarte innowacje to jeden z najgoręcej dyskutowanych tematów związanych z innowacyjnością. Koncepcja spopularyzowana przez amerykańskiego badacza Henry’ego Chesbrougha przyczyniła się do odświeżenia sposobu, w jaki myślimy o wdrażaniu nowości w firmie. Źródłem nowych pomysłów i rozwiązań mają być według tej koncepcji już nie tylko wewnętrze działy B+R, ale całe otoczenie przedsiębiorstwa. Nowoczesna nie powinna budować żelaznej kurtyny odgradzającej jej od rynku, ale aktywnie uczestniczyć w wymianie najlepszych pomysłów, niezależnie od tego, czy powstały wewnątrz niej, czy na zewnątrz. Jak bowiem przekonuje Chesbrough, w czasach globalizacji żadna nie utrzyma przewagi konkurencyjnej, opierając się wyłącznie na wewnętrznych zasobach. Tę może zyskać jedynie pozyskując wiedzę (patenty, licencje itd.) od partnerów zewnętrznych, sprzedając przy okazji pomysły, z których sama nie chce lub nie może skorzystać.

Rozwijając swoją teorię, Henry Chesbrough postanowił przyjrzeć się związkom między koncepcją otwartych innowacji a sferą usług. Efektem jest książka „Open Innovation: Rethinking Your Business to Grow and Compete in a New Era”. przekonuje w niej, że otwarte innowacje to świetny sposób na transformację biznesu od firmy koncentrującej się na produkcji w stronę przedsiębiorstwa opierającego swoją przewagę konkurencyjną o usługi. Jak przewiduje Chesbrough, w ciągu najbliższych 30-40 lat usługi będą odpowiadały za 80 proc. wartości PKB w USA. Bezpośrednią inspiracją do napisania publikacji było spotkanie z szefem B+R w IBM, które uświadomiło autorowi, że , która niegdyś słynęła z produkcji komputerów, obecnie czerpie przychody właściwie wyłącznie ze świadczenia usług IT.

Ciekawym przykładem transformacji w modelu „od produkcji do usług” może być koncept biznesowy firmy Daimler-Benz, polegający na dzieleniu się samochodem (tzw. car sharing). Koncern produkujący samochody zauważył, że przeciętny mieszkaniec miasta korzysta ze swojego auta najwyżej przez dwie godziny dziennie. Przez pozostałą część doby samochód stoi właściwie bezużytecznie, podczas gdy stałe związane z jego eksploatacją (ubezpieczenie, przegląd itd.) są takie same niezależnie od czasu, jaki spędza on w ruchu. Dlaczego by więc nie podnieść efektywności wykorzystania samochodu poprzez stworzenie sieci łatwych i szybkich w obsłudze punktów dzielenia samochodów? Użytkownik płaci jedynie za przejechane kilometry, które rozlicza system GPS połączony z centralą firmy zarządzającej punktami. Tanie, proste i ekologiczne.

Lektura książki Chesbrougha udowadnia, że przekraczanie granic w myśleniu o swoim biznesie jest możliwe i pozwala odkrywać – tak jak w przypadku IBM czy Daimlera – nowe obszary działalności. W czasach, gdy coraz większą część gospodarki stanowią usługi, każda musi na nowo przemyśleć swój biznesowy. Najlepiej robić to, posługując się teorią otwartej innowacji, czyli – we współpracy z dostawcami, klientami oraz pozostałymi partnerami przedsiębiorstwa.

Krzysztof Garski

Open Innovation: Rethinking Your Business to Grow and Compete in a New Era, Henry Chesbrough, Josey Bass 2011

Zdjęcie: Smartlinkpowrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości