Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy zagranicznego Internetu
2011/09/14 13:12:07
Własność intelektualna przydatna w biznesie

Światowa Własności Intelektualnej (WIPO) we współpracy z Międzynarodowa Izbą Handlową wydały właśnie podręcznik pod tytułem „Making Intellectual for Business”. Celem publikacji jest przekazanie stowarzyszeniom i organizacjom praktycznych wskazówek z zakresu ochrony własności intelektualnej (IP).

Na 78 stronach wydawnictwa odnaleźć można wiele uwag i przydatnych porad dotyczących wspomagania przez organizacje przedsiębiorstw zarządzania własnością intelektualną. Co ważne, podręcznik w przejrzysty sposób tłumacz praktykę ochrony IP oraz ukazuje wszelkie korzyści wynikające z właściwego wykorzystania intelektualnych aktywów. Bardzo przydatną cechą podręcznika jest również jego bogata bibliografia. Osoby zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy w temacie odnajdą na jego kartach przydatne linki i odnośniki do pokrewnych publikacji.

We wstępie autorzy podręcznika skupiają się na przekonaniu przedsiębiorców o wielkiej wadze IP w ich działalności. Dodatkowo pokrótce objaśnione zostają najważniejsze narzędzia ochrony, takie jak prawo autorskie, patenty, znaki towarowe, prawa projektantów czy tajemnica handlowa. Natomiast w drugiej części przedstawione zostają ogólne zasady ustanawiania ochrony własności intelektualnej. Szczególna uwaga zostaje poświęcona kluczowym w tym procesie etapom takim jak tworzenie komórki odpowiedzialnej za ochronę IP, uświadamianie i szkolenie przedsiębiorców, zapewnienie im pomocy w formie konsultacji i porad oraz pobudzanie ich innowacyjności.

W załączniku znajdziemy natomiast przykłady dobrych praktyk z całego świata. Dzięki nim dowiedzieć można się jak izby handlowe z różnych zakątków świata (Mongolia, Indie, Hiszpania, Węgry itd. ) poradziły sobie z wprowadzeniem programu ochrony własności intelektualnej.

Podręcznik w kompleksowy sposób podchodzi do zagadnienia i aktualny jest niemal w każdym zakątku świata. w wersji elektronicznej dostępny jest pod tym adresem.

Autor Krzysztof Garski, współpraca Jakub Staniszewski, tekst na podstawie „Making Intellectual for Business: A handbook for chambers of and business associations setting intellectual services”powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości