Blog Portalu Innowacji
Wzornictwo daje przewagę w biznesie
2011/10/05

Steve Jobs dokonał rewolucji w komunikacji, bo jako pierwszy docenił równorzędną wagę wzornictwa przemysłowego i technologii ukrytej w urządzeniach produkowanych przez Apple. Powoli (i pewnie też w jakimś stopniu dzięki Jobsowi) znaczenie dizajnu przebija się do świadomości polskich przedsiębiorców, coraz częściej przynosząc im sukcesy marketingowe i finansowe.

Zapraszam do lektury wywiadu, który Jan Daniel przeprowadził z Michałem Biernackim, szefem biura projektowego CODE, które zaprojektowało dla Amiki model piekarnika Integra, nagrodzonego w konkursie Red Dot.

Współpraca między projektantami a światem biznesu nie jest na razie zbyt popularna, ale coraz częściej firmy przekonują się, że warto ją podjąć. Ostatnio zaprojektowana przez Pana dla firmy Amica kuchenka otrzymała wyróżnienie w konkursie Red Dot. Czy polskie produkty i wzornictwo mają szansę zaistnieć w świadomości europejskich odbiorców? Czy przedsiębiorcy dostrzegają korzyści, jakie niesie za sobą współpraca firm z ekspertami od wzornictwa?

MB: Jeszcze pięć lat temu prawie nikt z polskich przedsiębiorców nie miał świadomości związanej z konkursami z obszaru designu oraz tego, jak te nagrody mogą później wpłynąć na sprzedaż produktu. Nagrodzony w konkursie piekarnik Integra był jednym z wielu produktów dla Amiki. My staraliśmy się nakłonić firmę do tego, aby do tej nagrody pretendowała, a z kolei ze strony Amiki była duża świadomość, że jest taka nagroda, i może być przydatna. Kadra menadżerska Amiki jest bardzo świetnie zorientowana w kwestiach dotyczących dizajnu oraz świadoma, dlatego komunikacja z naszym biurem jest wzorowa. Jeśli chodzi o nagrodę Red Dot, to firma świetnie orientuje się, jakie korzyści ona za sobą niesie.

Czyli współpraca z Amiką układa się bardzo dobrze?

MB: Amica to nasz klient i partner w biznesie – jedna i druga strona potrafią skutecznie wpłynąć na sukces produktu. Jak wiadomo, projektant i przedsiębiorą reprezentują czasem inne punkty widzenia, więc nieodzowna jest współpraca i zrozumienie z obu stron. Pod tym względem z Amiką współpraca układa się doskonale.

Kto pierwszy wyszedł z inicjatywą udziału w konkursie?

My.

Czyli na początku firma nie była tym zainteresowana?

MB: Druga strona może nie do końca wiedzieć, że jej produkt jest już wystarczająco dojrzały do zgłoszenia w konkursie tego typu. My wyszliśmy z inicjatywą i  przekonaliśmy do tego Amikę. Wysłali zgłoszenie i udało się. Red Dot dla Integry pojawia się wszędzie, np. w materiałach reklamowych i ma to bezpośredni wpływ na wizerunek firmy i produktu. To już jest zupełnie inaczej postrzegany piekarnik. To jest piekarnik z czerwoną kropką.

Integra otrzymała w konkursie wyróżnienie, natomiast wśród laureatów jest wiele projektów znanych na świecie producentów, takich jak AEG, BMW czy Bosh. Jak Pan uważa, czego brakuje polskim produktom, żeby zaistnieć w tego typu zestawieniach na tym samym podium co na przykład Bosch? Co można poradzić innym polskim firmom, aby iść do przodu w tym obszarze i go rozwijać, tak aby za pewien czas inne polskie marki zaistniały w konkursie Red Dot.

MB: Zewnętrzna stylistyka, którą widzimy w produktach jest bardzo ważna, ale tak naprawdę kluczowe są potrzeby konsumenta. Z tych potrzeb konsumenta należy wyciągnąć wnioski i stworzyć coś innowacyjnego. Innowacja jest tutaj głównym atutem w ubieganiu się o tę nagrodę. Nie sam produkt jako stylizacja, czyli ten „ubiór” produktu jest tak ważny, ale właśnie innowacja, która wynika z potrzeby rynku i potrzeby klientów. My jako pracownia projektowa nie zajmujemy się wyłącznie wzornictwem, zajmujemy się również badaniami rynku, analizujemy potrzeby klienta oraz odpowiadamy na pytania. Dopiero gdy wiemy, czego konsument naprawdę potrzebuje, wtedy zaczynamy budować ten produkt. Dlatego tak ważna jest komunikacja przy wprowadzaniu nowych rozwiązań.

Od czego rozpoczyna się praca nad produktem?

MB: Najpierw badamy. Przed powstaniem produktu staramy się odczytać oczekiwania konsumenta, któremu dedykowany jest produkt.  Nie robimy tego na wyczucie, ale staramy się zrozumieć też potrzeby rynku, danego sektora. Dopiero wtedy budujemy produkt. Najpierw jest innowacja, wyrazisty dizajn oraz komunikacja, a dopiero później zostaje on podany pod ocenę klienta.

Czy uważa Pan, że środowisko polskich dizajnerów jest już przygotowane do wyzwań, jakie niesie za sobą budowanie innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy?

MB: Odpowiem na to pytanie przykładem. Wzornictwo, które wdrażam jest bardzo spójne stylistyczne i opiera się na dziesięciu podstawowych zasadach dizajnu, które stworzył Dieter Rams, główny projektant Brauna. Mogę bardzo blisko się utożsamić z tym projektantem i tą marką.  Środowisko polskich projektantów tworzy wielu znakomitych dizajnerów. Wiele przedmiotów codziennego użytku jest bardzo starannie projektowanych, a następnie są odbierane jako dzieło sztuki. Kiedy powstała wyciskarka do cytrusów Phillipa Starcka, która nie jest ani praktyczna, ani stworzona z odpowiednich do tego celu materiałów, to mało kto przypuszczał, że producent odnotuje kilkumilionową sprzedaż. Ludzie rzeczy czysto praktyczne kupują, ale to nie jest jedyna grupa docelowa. Moje działania kieruję na rynek polski i wschodnioeuropejski, cała nasza stylistyka dopasowana jest do tego typu odbiorcy. Nasi klienci najlepiej wiedzą gdzie i do kogo chcą trafić, a ja muszę tak zaprojektować produkt, aby te założenia zrealizować.

Czy pańskie biuro planuje kolejne, nowe projekty dla Amiki?

MB: Współpraca z Amiką jest tak dobra, że powstają co pewien czas nowe pomysły, które staramy się realizować. Już teraz wiemy, że będziemy uczestniczyć wspólnie z naszym partnerem w kolejnej edycji konkursu Red Dot.


Wpisz swój komentarz

Blog Portalu Innowacji
 
Autorzy:

Krzysztof Buczek

Posiada kilkuletnie doświadczenie związane z zarządzaniem projektami IT oraz działalnością marketingową. Odpowiada za redakcję Portalu Innowacji, działalność Klubu Innowacyjnych Przedsiębiorstw oraz współpracuje przy działalności Punktu Kontaktowego dla Usługodawców i Usługobiorców e-PUNKT.

Napisz do autora.

 

Krzysztof Garski

Pracuje w firmie Smartlink, gdzie odpowiada za redakcję treści dla Portalu Innowacji. Wcześniej pracował m.in. w miesięcznikach Manager Magazin i Businessman Magazine. Publikuje w biuletynie Innowacyjni oraz współredagował poradnik PARP o szkoleniu pracowników.

Napisz do autora.

 

Krzysztof Orłowski

Posiada wieloletnie doświadczenie w pisaniu tekstów dotyczących tematyki innowacji dla prasy drukowanej, internetowej oraz do wydawnictw specjalistycznych administracji publicznej. Od 2000 r. publikował m.in. w „Businessman Magazine” oraz w „Nowym Przemyśle”. Przygotowywał materiały dla wydawnictw administracji publicznej, w tym dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Urzędów Marszałkowskich.

Napisz do autora.

powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości