Poziom ponadkrajowy |
Europa 2020 Europa 2020 to unijna strategia wzrostu na najbliższe dziesięciolecie. wyznacza trzy wymiary, w których powinna się rozwijać europejska społeczna gospodarka rynkowa: – rozwój inteligentny, czyli oparty na wiedzy i innowacji; – rozwój zrównoważony, czyli przyjazny środowisku i oszczędny surowcowo; – rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu, czyli zapewniający wysoki poziom zatrudnienia oraz spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną. Powyższe trzy priorytety wyrażone są za pomocą 5 wskaźników (tzw. Założeń, które dotyczą takich zagadnień jak: zatrudnienie, edukacja, badania i innowacje, zmniejszenie wykluczenia społecznego i ubóstwa, klimat/energia), które mają być realizowane w ramach 7 inicjatyw przewodnich/sztandarowych (flagship initiatives). Dostarczają one ramy wg których UE i władze krajowe wzajemnie wzmacniają swoje wysiłki w obszarach wspierających/uzupełniających priorytety Strategii Europa 2020. Obszary te to:
W ramach inteligentnego rozwoju gospodarczego mamy:
Zrównoważony rozwój gospodarczy będzie realizowany przez dwie inicjatywy:
Rozwój gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu ma być realizowany przez:
Każde państwo członkowskie zobowiązało się do ich realizacji (cele unijne zostały przełożone na cele wyznaczone indywidualnie dla każdego państwa) wykorzystując do tego polityki unijne, jak i krajowe. Więcej informacji o Inicjatywach przewodnich Więcej informacji o Europa 2020
Europejska Agenda Cyfrowa Agenda cyfrowa stanowi jedną z siedmiu sztandarowych inicjatyw strategii Europa 2020, która ustala cele dla wzrostu Unii Europejskiej do roku 2020. Agenda cyfrowa proponuje lepsze wykorzystanie potencjału technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) dla wsparcia innowacji, wzrostu gospodarczego i postępu. Głównym celem Agendy cyfrowej jest rozwój jednolitego rynku cyfrowego i uzyskanie dzięki temu trwałych korzyści ekonomicznych i społecznych, mających poprowadzić Europę ku inteligentnemu i zrównoważonemu rozwojowi sprzyjającemu włączeniu społecznemu.
Unia Innowacji „Unia innowacji” jest jednym z siedmiu projektów przewodnich ogłoszonych w ramach unijnej strategii Europa 2020. Jej celem jest poprawa warunków i dostępu do finansowania badań naukowych i innowacji oraz dopilnowanie, aby innowacyjne pomysły zamieniały się w produkty i usługi, które napędzają wzrost gospodarczy i tworzą miejsca pracy. Projekt koncentruje uwagę na B+R i polityce innowacji – w kontekście rozwiązywania największych wyzwań dla społeczeństwa, takich jak zmiany klimatu, wydajność energii i zasobów, zdrowie i zmiany demograficzne. Stanowi także rozwinięcie założeń Strategii Europa 2020 w obszarze badań, rozwoju i innowacji, jak również dopełnienie innych projektów przewodnich, takich jak „Agenda cyfrowa”, „Mobilna młodzież” oraz „Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia”.
Europa efektywnie korzystająca z zasobów Inicjatywa na rzecz uniezależnienia wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów, przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, modernizacji transportu oraz propagowania efektywności energetycznej.
Polityka przemysłowa w erze globalizacji Inicjatywa na rzecz poprawy otoczenia biznesu, szczególnie w odniesieniu do MŚP, oraz wspierania rozwoju silnej i zrównoważonej bazy przemysłowej, przygotowanej do konkurowania na rynkach światowych. Polityka przemysłowa w erze globalizacji jest jednym z siedmiu projektów przewodnich ogłoszonych w ramach unijnej strategii Europa 2020. Polityka ta jest jedną z dwóch inicjatyw (drugą jest Europa efektywnie korzystająca z zasobów), które będą realizowały zakładany w strategii Europa 2020 wymiar dotyczący zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Rozwój ten ma być przyjazny środowisku i oszczędny surowcowo. „Zintegrowana polityka przemysłowa w erze globalizacji - Konkurencyjność i zrównoważony rozwój na pierwszym planie” jest Komunikatem Komisji Europejskiej, w którym proponuje się nowe podejście do polityki przemysłowej, w ramach którego konkurencyjność i zrównoważony rozwój przemysłu UE stawiany jest na pierwszym planie. Podejście to umocni konkurencyjność UE, zapewniając wzrost oraz nowe miejsca pracy i umożliwi przejście do gospodarki niskoemisyjnej i oszczędnej pod względem zasobów. Nowa polityka przemysłowa w zakresie innowacji sprzyjać będzie szybszemu rozwojowi i wprowadzaniu na rynek towarów i usług, aby sprawić, że firmy unijne pierwsze wejdą na rynek, przez co podniosą swój stopień konkurencyjności. Kluczowe technologie wspomagające (KET) mogą stanowić podstawę dla szeregu nowych procesów, towarów i usług, w tym dla rozwoju zupełnie nowych gałęzi przemysłu w przyszłości. Komisja proponuje zatem bardziej zachęcać do podejmowania działań na rzecz wprowadzenia i komercyjnego udostępnienia kluczowych technologii wspomagających. Innowacje są bowiem główną siłą napędową produktywności, zwiększonej efektywności energetycznej i materiałowej, lepszej jakości towarów i usług oraz tworzenia nowych rynków.
Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia Inicjatywa na rzecz modernizacji rynków pracy i wzmocnienia pozycji obywateli poprzez rozwój kwalifikacji przez całe życie w celu zwiększenia spółczynnika aktywności zawodowej i lepszego dopasowania popytu do podaży na rynku pracy, między innymi dzięki mobilności siły roboczej
Polityka regionalna jako czynnik przyczyniający się do inteligentnego rozwoju w ramach strategii Europa 2020 Komunikat Komisji Europejskiej opisujący rolę polityki regionalnej we wdrażaniu strategii Europa 2020 w obszarze inteligentnego wzrostu, a w szczególności w realizacji projektu przewodniego „Unia innowacji”. Komunikat stanowi jej uzupełnienie, a także wzywa państwa członkowskie i regiony, aby pomogły w osiągnięciu celów powyższych celów, z wykorzystaniem polityki regionalnej i finansowania z EFRR. Dokument przedstawia sytuację w regionach w odniesieniu do badań i rozwoju oraz innowacji, a także wspomina, jakie środki zaplanowały zainwestować w tych obszarach regiony. Opisuje także główne elementy zwiększonego wysiłku na rzecz wspierania badań i rozwoju oraz innowacji w ramach polityki regionalnej UE. W końcowej części dokumentu przedstawiono konkretne pomysły na realizację takich wysiłków. Polityka regionalna jest podstawowym środkiem przełożenia priorytetów Unii innowacji na działania praktyczne w terenie. Regiony odgrywają kluczową rolę, ponieważ są głównymi partnerami instytucjonalnymi dla uniwersytetów, innych instytucji badawczo-edukacyjnych i małych oraz średnich przedsiębiorstw, które to organizmy stanowią klucz do procesu innowacji, co czyni je z kolei niezbędnym elementem strategii Europa 2020.
Common Strategic Framework (Wspólne Ramy Strategiczne) Wspólne Ramy Strategiczne mają pomóc w określeniu kierunku strategicznego na kolejny okres planowania finansowego na lata 2014–2020 w państwach członkowskich i ich regionach. Umożliwią znacznie lepsze łączenie różnych funduszy w celu zmaksymalizowania oddziaływania inwestycji UE. Organy krajowe i regionalne będą wykorzystywać te ramy jako podstawę do sporządzania swoich umów partnerskich z Komisją, zobowiązując się do przestrzegania europejskich celów w zakresie rozwoju i tworzenia miejsc pracy na 2020 rok. Dokument roboczy dotyczący wspólnych ram strategicznych (wersja anglojęzyczna):
Program Horyzont 2020 (Horizon 2020) „Horyzont 2020” jest programem ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji. W latach 2014-2020 zastąpi funkcjonujący w poprzedniej perspektywie finansowej 7 Program Ramowy w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR), który jest największym mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim mającym za zadanie wspierać badania, rozwój i innowacje w wymiarze europejskim. Program „Horyzont 2020” będzie kluczowym narzędziem wykorzystywanym do realizacji inicjatywy przewodniej „Unia innowacji” i do realizacji zobowiązań podjętych w ramach tej inicjatywy
Program COSME Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw i MŚP 2014-2020 (Programme for the Competitiveness of enterprises and SMEs 2014-2020 - COSME) stanowi kontynuację Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji 2007-2013 (Competitiveness and Innovation Programme – CIP). Jest drugim (obok programu Horyzont 2020) programem europejskim wspierającym wdrożenia wyników badań i przedsiębiorczość. Celami programu COSME są:
Raporty na temat dominujących trendów, wskazujące kierunki zmian Zasięg międzynarodowy
Zasięg europejski
|