Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/12/20 09:18:40
Wzorowe Podkarpackie 2012 - wyniki konkursu

18 grudnia 2012 r., podczas XXI Forum Innowacyjności, ogłoszone zostały wyniki pierwszej edycji konkursu WZOROWE PODKARPACKIE 2012. Celem konkursu organizowanego przez spółkę INNpuls z Rzeszowa pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego jest wyróżnienie firm stosujących rozwiązania z zakresu wzornictwa przemysłowego* w praktyce gospodarczej. Przyznany tytuł ma służyć promocji podkarpackich produktów łączących innowacyjność, kreatywność i technologię.

Produkty biorące udział w konkursie, po wstępnej kwalifikacji, poddawane są ocenie przez ekspertów w zakresie wzornictwa przemysłowego. W skład Jury konkursu wchodzą przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych, firm wzorniczych, instytucji okołobiznesowych.

Decyzją Komisji Konkursowej laur zwycięzcy w tegorocznej edycji otrzymała SPLAST Sp. z o.o.
z Jedlicza za produkt AquaSplast– linia produktów do sprzątania na mokro. Członkowie Komisji docenili  „kompleksowe podejście do idei wzornictwa przemysłowego i skuteczne oraz konsekwentne jej wdrażanie do produkcji”.

Wyróżnienia otrzymali:

- NTB Sp. z o.o.z Głogowa Małopolskiego za produkt Prefa System Twardzik– system aranżacji łazienek.  Uznanie Komisji znalazła możliwość  „optymalizacji procesu realizacji inwestycji opartych o interesujące formy przestrzenne”.

- MASTERPROFI Sp. z o.o.za produkt Profi 50– odkurzacz piorący. Uznanie Komisji znalazł „wizualny przekaz podstawowych funkcji produktu”.

Idea konkursu bazuje na aktualnych światowych trendach gospodarczych, w których wzornictwo przemysłowe stanowi jeden z podstawowych elementów procesu budowy nowych produktów, a coraz częściej uznawane jest za bardzo istotny element innowacyjności. Stąd też konieczność zwiększania świadomości wśród przedsiębiorców podkarpacia na temat roli wzornictwa w promocji produktów, osiąganiu przewagi konkurencyjnej oraz rozwoju firmy. Dzięki konkursowi, promocja polegać ma na promocji dobrych przykładów firm i produktów skutecznie wykorzystujących wzornictwo jako element swojej strategii.

 

* Według klasycznej definicji Thomasa Maldonado wzornictwo przemysłowe to "działalność twórcza, której celem jest określenie formalnych wartości przedmiotów wytworzonych przez przemysł. Do tych wartości formalnych zalicza się cechy zewnętrzne produktów, ale przede wszystkim te strukturalne i funkcjonalne relacje, które przekształcają produkt w spójną całość z punktu widzenia wytwórcy i nabywcy".Wzornictwo przemysłowe jest specyficznym obszarem, który łączy tak dalekie dziedziny jak technika, ekonomia, kultura materialna, sztuka, moda, ergonomia, ekologia czy socjologia.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Natalia Kolber


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości