Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/09/28 10:45:09
Design in Poland – Transition to Modernity

W dniu 27 września 2011 r. w Centrum Konferencyjnym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt. „Design in Poland – Transition to Modernity”. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali dr Francis Gurry - Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Remigiusz A. Henczel - Ambasador Stałego Przedstawicielstwa RP w Genewie oraz dr Alicja Adamczak - RP. Na uroczyste otwarcie ekspozycji przybyło ponad 1000 osób. Wystawa potrwa do dn. 5 października 2011 r.

Wystawa, organizowana przez Urząd Patentowy RP wspólnie ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Biurze ONZ w Genewie oraz Światową Organizacją Własności Intelektualnej, ma na celu promowanie osiągnięć najlepszych polskich projektantów wzornictwa przemysłowego. Wydarzenie to odbywa się podczas Walnego Zgromadzenia Członków Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, w którym bierze udział kilkuset reprezentantów z ponad 180 krajów. Kuratorem wystawy jest Tomasz Rudkiewicz ze studia projektowego NC.ART – uznany i wielokrotnie nagradzany polski projektant.

Wśród wystawców prezentujących osiągnięcia polskich twórców znajdują się zarówno firmy wykorzystujące wzornictwo w produkcji na dużą skalę jak i mniejsze podmioty oraz indywidualni projektanci. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że na wystawie prezentowane są eksponaty nie tylko ze sfery użytkowej, ale także służące rozwojowi kultury i sztuki.

Przykładem takiego nowatorskiego rozwiązania, cieszącego sie szczególnym zainteresowaniem zwiedzających jest fortepian cyfrowy Whaletone zaprojektowany przez Roberta Majkuta, który łączy nowoczesne technologie z unikalnym wzornictwem. Podczas otwarcia wystawy odbył się koncert fortepianowy zagrany na tym instrumencie. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się także samochód Leopard wystawiony przez firmę Leopard Automobile-Mielec Sp. z o.o.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, jako inicjator prezentacji wystawy „Design in Poland - Transition to Modernity” w genewskiej siedzibie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, pragnie przybliżyć na forum międzynarodowym wybitne osiągnięcia polskich projektantów - funkcjonalne produkty o szczególnych walorach artystycznych. Wystawa służy także podkreśleniu, iż własności intelektualnej w dziedzinie wzornictwa przemysłowego jest praktyką umożliwiającą zabezpieczenie praw twórców, a przez to znacząco wpływającą na rozwój i stały wzrost znaczenia kreatywności dla rozwoju gospodarki.

Prezentowane dzieła zostały stworzone przez projektantów kontynuujących bogate tradycje polskiego wzornictwa przemysłowego, które od wielu lat cieszy się światową renomą ze względu na walory wynikające z harmonijnej syntezy stosowanych materiałów, nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, bardzo oryginalnej formy estetycznej i wysokiej funkcjonalności.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, współpracując ze Światową Organizacją Własności Intelektualnej, aktywnie działa na rzecz ochrony praw twórców, umożliwiając wdrażanie najbardziej skutecznych rozwiązań sprzyjających innowacyjności i rozwojowi gospodarczemu oraz poszanowaniu praw własności intelektualnej.

Działania te nie ograniczają się jedynie do obszaru zabezpieczenia praw wyłącznych, gdyż obejmują również wiele inicjatyw ukierunkowanych na szeroko pojętą edukację społeczną w zakresie roli wzornictwa przemysłowego w nowoczesnej gospodarce. W ramach tych działań Urząd Patentowy RP organizuje coroczne konkursy na plakat poświęcony ochroniw własności przemysłowej. Nagrodzone w konkursach plakaty stanowią również część ekspozycji prezentowanej na wystawie w Genewie, ciesząc się także zainteresowaniem zwiedzających.

wystawy do pobrania

 

Adam Taukert
Rzecznik Prasowy
Urzędu Patentowego RP
tel. (+48 22) 579 00 50
fax. (+48 22) 579 04 37
e-mail: ataukert@uprp.pl
www.uprp.pl
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
Al. Niepodległości 188/192; 00-950 Warszawa

Autor:Zespół Redakcyjny  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości