Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/08/22 13:41:45
Przemysł kreatywny w Łodzi

 Zdaniem „Gazety Wyborczej”, w historycznej stolicy polskiego włókiennictwa i filmu przemysły kreatywne muszą sobie radzić same, bo miasto nie ma pomysłu na realizację strategii. Trudno jednak zgodzić się z taką tezą, bowiem Łódź jak mało które miasto stawia na promocję i rozwój innowacji.

Przemysły kreatywne stają się wizytówką Łodzi. Taką strategię przyjął w ubiegłym roku Urząd Miasta, o czym informowaliśmy także na Portalu Innowacji. Ten innowacyjny w skali kraju pomysł ma wyeksponować to, co w Łodzi najlepsze: połączenie stylów, sztuki, muzyki i biznesu. Jak czytamy jednak w łódzkim wydaniu „Gazety”, do dziś nie wszyscy wiedzą, co się kryje pod pojęciem przemysłów kreatywnych.

W opinii gazety, dobrze przyjęło się hasło „Łódź - centrum przemysłów kreatywnych”. Gazeta cytuje też wypowiedź właścicielki jednej z galerii: „Tam, gdzie coś miało się dziać, nie dzieje się nic. Paradoksalnie uchwałę rady miejskiej realizują inne podmioty: strefa ekonomiczna oddała artystom wyremontowaną hydrofornię, Opal Developments startuje z projektem Posiadła, jest Szkoła Filmowa, Muzeum Sztuki w Pałacu Herbsta, Muzeum Książki Artystycznej” – podkreślił w wywiadzie dla Gazety Maciej Gondorowicz, współwłaściciel jednej z  Galerii, która zdecydowała się zainwestować w Księżym Młynie.

„Paradoksalnie uchwałę rady miejskiej realizują inne podmioty” – przywołajmy ponownie cytat. Paradoksalnie nie ma lepszej ścieżki niż włączanie się wszystkich partnerów miasta w realizację przyjętej strategii. Nawet jeśli każdy kieruje się wężej pojętym celem. Oznacza to, że sama idea jest zgodna z lokalnymi trendami. „Łódź – centrum przemysłów kreatywnych” – to obszar, w którym szanse na swój rozwój dostrzegły firmy oraz instytucje kultury.

Jak czytamy w artykule, miasto planuje w pierwszej kolejności wykonać remonty w dzielnicy przeznaczonej dla przemysłu kreatywnego, a następnie stopniowo wynajmować pomieszczenia inwestorom. Kreatywni na Księżym Młynie zaczną więc działać w odnowionych pomieszczeniach w okolicach 2013 r.

Krytyka przytaczana przez gazetę jest chyba nieco na wyrost. Łódź należy do miast najbardziej zainteresowanych rozwojem i wsparciem innowacji. Przykładem może być kontynuowany w tym roku projekt „Łódź – miasto innowacji”, w ramach którego zorganizowano kolejną edycję konkursu dla najbardziej innowacyjnych i kreatywnych firm. Odbędzie się też konferencja i warsztaty poświęcone innowacyjności, w których wezmą udział eksperci zajmujący się tą tematyką zarówno z Łodzi, jak i innych miejsc w Polsce.

Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu „Łódzka dzielnica kreatywnych – ktokolwiek widział…”, Gazeta Łódź, 19.08.2011 r.

Zdjęcie: Smartlink

Autor:Izabela Rutkowska  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości