Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/07/18 14:01:28
Polski design bliżej biznesu

Polscy designerzy w zeszłym roku wyprzedzili – pod względem przychodów generowanych przez zatrudniające je firmy – designerów z Holandii, Hiszpanii czy Szwecji. Osiągają one ok. 4 mld dolarów rocznie, przez cowysuwają nasz kraj do czołówki światowego wzornictwa. „Dziennik Gazeta Prawna” zastanawia się jednak, dlaczego polscy twórcy są bardziej popularni na świecie niż w Polsce.

Wzornictwo przemysłowe zaczyna być bardziej opłacalnym biznesem niż przemysł metalurgiczny – czytamy w niedzielnym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.  To duża szansa dla polskich firm, które znajdują się bardzo wysoko w światowych rankingach eksportu usług kreatywnych.

Paweł Kubara z firmy Comforta działającej w branży meblowej już dziś dostrzega korzyści ze zmiany marki i postawienia na design. Na tegorocznych mediolańskich targach wystawialiśmy się obok najbardziej ekskluzywnych światowych marek. Efekt tego jest taki, że otrzymujemy z całego świata setki ofert współpracy – podkreślił w wywiadzie dla „Gazety Prawnej”.

Na światowych rynkach design jest jednak bardziej doceniany niż w Polsce. Czytamy w artykule, że za stworzenie samej strategii marketingowej twórca otrzyma cztery razy wyższą zapłatę w Szwajcarii niż w ojczystym kraju. Z czego to wynika? Iwona Palczewska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wskazała na fakt, że polscy przedstawiciele przemysłów kreatywnych słabo nawiązują współpracę z biznesem a przez to są mniej doceniani przez polskich przedsiębiorców – czytamy.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego wziął na siebie odpowiedzialność wprowadzenia zmian zarówno w podejściu polskich firm do designu, jak i nauczenia twórców jak promować własną twórczość. O cyklu szkoleń „Zaprojektuj swój zysk” pisaliśmy niejednokrotnie na łamach Portalu Innowacji.

Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu „Polska w czołówce światowego wzornictwa. Artyści napędzają biznes”, Dziennik Gazeta Prawna, 17.07.2011 r.

Fot. Smartlink

powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości