Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/07/11 13:26:19
Przemysł kreatywny szansą Polski?

Polska nie jest co prawda liderem innowacji w Europie i jeszcze długo nie będzie, ale są obszary, w których mamy szansę na dynamiczny rozwój. Jak wynika z raportu Deutsche Bank Research przyszłością naszej gospodarki może być sektor kreatywny. Czy wykorzystamy szansę?

Niedostatki w takich obszarach jak rozwój nowoczesnych technologii czy ilość zgłaszanych patentów wskazują na ogrom pracy jaki muszą jeszcze wykonać polskie przedsiębiorstwa i instytucje publiczne, by Polskę można uznać za kraj w pełni innowacyjny. Warto zwrócić jednak uwagę na obszary, w których możemy szybko się rozwijać, a w przyszłości pokusić się nawet o pozycję lidera. Niewątpliwie takim obszarem może być sektor kreatywny, czyli dział gospodarki składający się z kilkunastu branż stosunkowo różnych od siebie (np. architektura, design, IT, kinematografia, działalność wydawnicza), które jednak opierają się przede wszystkim na kreatywności swoich pracowników.

Pojęcie sektora kreatywnego nie jest nowe – pojawiło się około 10 lat temu w terminologii anglosaskiej. Ważnym aspektem w tym obszarze jest tworzenie wartości dodanej poprzez działalność twórczą, kreatywną.- Jesteśmy świadkami zmiany klasyfikacji sektora kreatywnego z wąskiej klasy związanej ściśle z kulturą na inne branże: media, IT, wydawnictwa – mówi Jacek Sadowski, Prezes Demo Effective Launching.

Według danych ONZ, w 2008 r. Polska była 17. największym eksporterem dóbr kreatywnych na świecie. Ponadto znajdujemy się wśród dziesięciu czołowych eksporterów wzornictwa na świecie, a procentowy udział naszego kraju w globalnym rynku jest taki sam jak w Holandii oraz Japonii. Polska co roku pnie się w rankingach, co może oznaczać ogromny potencjał drzemiący chociażby w rodzimym dizajnie, który pod tym względem jest ósmy wśród krajów rozwiniętych. Znaczna w tym zasługa dużych ośrodków miejskich.  - Dobrym przykładem dynamicznego rozwoju przemysłów kreatywnych w Polsce jest Łódź. Miasto ma tu duże tradycje, ale i odpowiednią strategię, może więc  aktywnie wpłynąć na rozwój tych branż – mówi Jacek Sadowski.  - Trzeba jednak pamiętać, że ten sektor gospodarki to dynamiczne środowisko. Mamy ogromny potencjał i dobry start, ale to czy polskie miasta wykorzystają swoją pozycję, zależy od tempa w jakim będą realizować strategie rozwoju – dodaje.

O klasie kreatywnej czytaj też na blogu Portalu Innowacji.

Jan Daniel, na podstawie: Sektor kreatywny gospodarki – szansa dla Polski, Inwestycje.pl, 7.7.2011 r.

powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2018 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości