Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2010/09/03 14:33:51
Polak jednak potrafi

Mało znana polska ma szansę stać się ważnym graczem na rynku produkcji azotku galu, głównego surowca, który jest wykorzystywany przy produkcji sprzętu w technologii Blue-Ray, LED oraz samochodów hybrydowych. Przed firmą Ammono, bo o niej mowa, rysuje się świetlana przyszłość.

Proces produkcji półprzewodnika jest bardzo skomplikowany. Producenci odtwarzaczy Blue-Ray oraz diod LED wydają miliony na badania, które mają posłużyć wynalezieniu metody pozwalającej uzyskać kryształ. Obecnie pozwala na stworzenie kryształu o bardzo małej wielkości oraz słabej jakości. Na razie tylko firmie z Polski udaje się uzyskać kryształ o wysokiej jakości, bez ponoszenia znacznych kosztów. Dzięki metodzie, jaką opracowało Ammono, kryształy są bardzo czyste i duże – osiągają rozmiar do 51 mm.

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanej metody, (pozyskiwanie azotku galu poprzez osadzanie się pary) spod Warszawy wykorzystuje w procesie kryształotwórczym technologię, w której bardzo istotne są parametry temperatury i ciśnienia.

Na pomysł innowacyjnego pozyskiwania azotku galu i jego wykorzystania wpadł szef Ammono, Robert Dwiliński, który – zainspirowany jednym z wykładów na Uniwersytecie Warszawskim – postanowił wykorzystać osiągnięcia nauki w stworzeniu innowacyjnego biznesu. Obecnie zatrudnia 50 osób, które pracują nad rozwojem tej nowoczesnej technologii. Potencjał pracowników Ammono oraz pasja i zapał zarządzających firmą wzbudziły podziw wśród największych graczy na rynku. Na świecie duże przedsiębiorstwa inwestują ogromne pieniądze w badania nad coraz lepszym i tańszym pozyskiwaniem azotku galu, tymczasem małej polskiej firmie udało się osiągnąć już dużo więcej przy stosunkowo niskich nakładach.

Sukces ten dostrzegło pismo „IEEE Spectrum”, wydawane przez Instytiute of Electrical and Electronics Engineers, które opisuje innowacyjną polską metodę. Dzięki tego typu promocji, Ammono ma szansę wzmocnić swoją pozycję na światowym rynku. Specjaliści zauważają, że gdy firmie uda się stworzyć kryształ o rozmiarach 100 mm, to szansa na współpracę z największymi światowymi producentami stoi otworem.

fot. sxc.hu

Współpraca: Jan Daniel

Autor:Jerzy Gontarz 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości