Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Artykuły analityczne
2012/03/23 11:45:38
Pomorska dolina innowacyjności

Na Pomorzu przybywa nowoczesnej przestrzeni dla innowacyjnej małej i średniej przedsiębiorczości. Rozbudowywane są istniejące centra, rozwijana jest infrastruktura, a strategie rozwoju zakładają wykorzystanie synergii w zakresie współpracy polskich i zagranicznych firm.

Województwo pomorskie pod wieloma względami jest w czołówce polskich województw. Wystarczy wymienić, że pod względemdynamiki wzrostu przychodów firm zajmuje w Polsce trzecie, a w przypadku rentowności firm czwarte miejsce. Również eksport ze wskaźnikiem dającym ponad przeciętny wynik w porównaniu z resztą kraju jest wyznacznikiem dynamiki i potencjału ekonomicznego regionu. Gospodarka morska i związana z morzem stanowią jeden z filarów ekonomii województwa. Przez porty w Trójmieście przechodzi ponad 80 procent wszystkich kontenerów napływających do Polski drogą morską.

W ostatnich latach ma miejsce prężny rozwój nowoczesnego przemysłu stoczniowego. W województwie powstało wiele małych stoczni, w których projektowane i budowane są, zarówno nowoczesne jachty, jak i repliki średniowiecznych łodzi. Ważną częścią gospodarki regionu jest turystyka i rekreacja nadmorska.

W województwie pomorskim zagraniczne firmy zainwestowały już łącznie 3 mld dolarów. Pod względem sektorowym inwestowano w takie branże jak: elektronika, produkcja papieru, artykułów spożywczych, mebli, środków komunikacji, kosmetyków, opakowań, w centra handlowo-usługowe. Zagraniczne firmy są źródłem innowacji i inspiracji dla polskich firm. To w tym województwie narodziły się i zdobyły światowe uznanie takie produkty polskich przedsiębiorstw, jak syntetyzator mowy IVONA czy system edukacyjny Robo Camp.

W całym województwie skupionych jest 8 procent wszystkich polskich firm informatycznych, które produkują aż 18 procent oprogramowania dostępnego w kraju. Nie jest więc przypadkiem, że swój ośrodek badawczo-rozwojowy Intel Technology utworzyła właśnie tutaj. To wszystko jest inspiracją dla kolejnych przedsiębiorczych osób, które chętnie zakładają firmy w inkubatorach i parkach naukowo-technologicznych. Łączy je jedna cecha: innowacyjność w myśleniu o rynku i w działaniu. Dlatego też w Gdyni, Gdańsku, Słupsku, Kwidzynie, Cierzni powstają nowoczesne centra naukowo-badawcze. Nie dziwi więc fakt, że region Gdyni, Gdańska określane są często jako Małe Krzemowe Doliny, a całe województwo zagłębiem technologicznym.

Społeczeństwo i energia

Strategia innowacyjności naukowo-technologicznej w województwie pomorskim rozłożona jest pomiędzy łącznie trzy parki w Gdańsku, Gdyni, Kwidzyniu.  Wybór na patrona Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (GPNT) prof. Hilarego Koprowskiego, twórcy szczepionki na polio - jak podkreślają założyciele - nie jest przypadkowy. To jest informacja dla wszystkich przedsiębiorców oraz firm, że ten park jest miejscem dla przedsięwzięć z wizją, które niosą zmianę jakościową i ilościową w codziennym życiu. Takie jest założenie, a w praktyce wygląda następująco. Obecnie w gdańskim parku działa łącznie 80 firm. W podziale na branże i ze względu na sposób zorganizowania jest to odpowiednio: i biomedycyna  - 7, elektronika, telekomunikacja i informatyka - 18, usługi doradcze i finansowe – 10, inne branże - 18, wirtualne firmy - 27.

Realizacja dalekosiężnej wizji przejawia się między innymi w tym, że Gdański Park Naukowo-Technologiczny wspólnie z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną są współorganizatorami tegorocznej BioCONVENTION 2012 w Bostonie. Patronat nad ą imprezą objął ze strony polskiej minister gospodarki. To są największe na świecie targi przemysłu biotechnologicznego. Każdego roku przyjeżdża na nią ponad 2 tysięcy wystawców i około 20 tysięcy odwiedzających. Pod względem merytorycznym jest niepowtarzalna bo prezentowane jest dokładnie to, co w świecie biotechnologii jest najnowsze i to, co będzie przedmiotem badania i rozwoju już w niedalekiej przyszłości. Inaczej mówiąc wskazywane są trendy w naukach przyrodniczych i innych obszarach zastosowań, począwszy od nowych leków po bioprodukcję, badania genów, biopaliwa, nanotechnologie oraz terapię komórkową.

Start w biznesie zwłaszcza przez małe lub średnie firny nie jest obecnie łatwy. Dlatego dla wszystkich początkujących lub dopiero planujących rozpoczęcie działalności Gdański Park Naukowo-Technologiczny posiada bogatą ofertę bezpłatnych usług (np. bezpłatne porady prawne), szkoleń i warsztatów (z zakresu innowacyjności, transferu technologii, patentów). Ciekawy program wsparcia GPNT oferuje kobietom, które chcą rozpocząć własną przygodę z innowacyjnym biznesem. Z kolei firmy lub menadżerowie, którzy myślą o zagranicznych rynkach (na przykład azjatyckim), dowiedzą się w gdańskim parku, jak się przygotować, a zwłaszcza kto i na jakich zasadach może im w wejściu na dany rynek pomóc.

Gdański park stał się sławny w świecie, gdy spółka RoboNET odniosła międzynarodowy sukces. Opracowany przez nią system edukacyjny RoboCAMP (wykorzystujący wiedzę z zakresu robotyki, fizyki, informatyki i matematyki), daje możliwość samodzielnego konstruowania robotów nawet przez kilkuletnie dzieci podobnych do tych, jakie budują studenci na uczelniach technicznych. Pod względem organizacyjnym GPNT posiada rozbudowaną ofertę. W swojej strukturze posiada budynki o przeznaczeniu laboratoryjno-badawczym, produkcyjnym, konferencyjno-szkoleniowym, które w chwili obecnej rozbudowuje.

Z kolei władze Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) w Gdyni uważają, że wszyscy są innowatorami, a przynajmniej mogą nimi być. Dlatego obok specjalistów od informatyki, biotechnologii swoje miejsce znajdą w nim ci przedsiębiorcy oraz firmy, których obszarem swojej działalności biznesowej jest społeczna. Pod pojęciem tym określa się nowe idee – produkty, usługi, modele – korzystne dla ogólnego dobra publicznego. Innymi słowy innowacje społeczne, to takie przedsięwzięcia biznesowe, które są projektowane i rozwijane w odpowiedzi na istniejące potrzeby i wyzwania społeczne, kulturalne, ekonomiczne oraz dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Jako sztandarowy przykład wymieniana jest działalność Muhammada Yunusa, bengalskiego ekonomisty, którego system mikropożyczek odmienił życie setek tysięcy mieszkańców Bangladeszu, za co  w 2006 roku otrzymał  Pokojową Nagrodę Nobla. Miasto Gdynia w Polsce jest liderem w zakresie innowacji społecznej. Park zaś jest miejscem, gdzie tego rodzaju działalność jest integrowana i rozwijana. Warto podkreślić, że to właśnie w PPNT swoją siedzibę ma IVONA Software, która jest producentem znanego syntezatora mowy, uważanego za jednego z najlepszych na świecie.

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym swoje miejsce znajdzie także to małe lub średnie z województwa pomorskiego, które działa już lub ma dopiero zamiar rozwijać swoje plany biznesowe w zakresie designu. W ubiegłym roku utworzone zostało Centrum Designu Gdynia, które stawia sobie za cel kompleksowe wsparcie rozwoju i promocji sektorów kreatywnych w mieście, na Pomorzu i w regionie Morza Bałtyckiego. W praktyce ma znaczyć to, że przedsiębiorcy oraz firmy uzyskają wsparcie naukowe, doradcze w zakresie projektowania i kreacji, zgodnego ze współczesnymi trendami.

Z myślą o mikro oraz małych przedsiębiorstwach zamierzających lub już działających w sektorze energii odnawialnej powstaje Kwidzyński Park Naukowo-Technologiczny(KPNT). Na obszarze 17 hektarów wybudowane będą biura, hale produkcyjne, sale szkoleniowe, inkubator przedsiębiorczości, Europejskie Centrum Energii Odnawialnych oraz parking. Ale nie cały obszar zostanie w pełni zagospodarowany. Przestrzeń jest tak podzielona, by w przyszłości było możliwe wybudowanie nowych obiektów tych przedsiębiorstw, które zaczynały w KPNT lub, które były jego lokatorami i po przejściu okresu inkubacji na tyle okrzepły i wzmocniły się, że ich dalszy rozwój stanie się możliwy tylko poprzez budowę własnych obiektów na terenie parku. Swoje miejsce znajdzie tam również wiele firm z tzw. otoczenia biznesowego. Choć obecnie trwają tam prace budowlane, to już dziś kwidzyński park prowadzi działalność doradczą oraz wspierającą. Mikro i małe może więc otrzymać pomoc w postaci:

 • bezpłatnych usług informacyjnych i doradczych z zakresu administracyjno – prawnego w zakresie podejmowania działalności gospodarczej i pozyskiwania zewnętrznego finansowania,
 • doradztwa w zakresie pozyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej,
 • bezpłatnych usług informacyjnych z zakresu prawa i księgowości,
 • doradztwa w zakresie transferu technologii,
 • pomocy w poszukiwaniu zagranicznych partnerów handlowych.

Kwidzyński Park Naukowo-Technologiczny do użytku ma zostać oddany w drugiej połowie 2012 roku.

Biznes ze wsparciem

W województwie pomorskim jest łącznie 8 instytucji zapewniających początkującym przedsiębiorcom pomoc w zakresie utworzenia i rozwoju firmy zorientowanej na innowacyjną usługę lub produkt. W tym roku w Kwidzyńskim Parku Naukowo-Technologicznym (KPNT) będzie otwarty kolejny. Pod względem pochodzenia sześć z nich (a siódmy w KPNT) ma charakter ogólny, a dwa akademicki.

 

 

Nazwa, info,  kontakt

Przedmiot

Usługi

Maksymalny czas obecności

Lokalizacja

Pomorski Inkubator Innowacji i Przedsiębiorczości Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Informatyka

Biotechnologia

Ochrona środowiska

Design

 

Opieka naukowa i biznesowa

Doradztwo i wsparcie

Ułatwianie współpracy z kooperantami

Pomoc w transferze technologii

2lata

dynia

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER

 

Wielosektorowość, ale dominują:

- ICT

- architektura

- design

- inne branże kreatywne

- przemysł czasu wolnego

Doradztwo Szkolenia

Opieka naukowa

Coworking

Księgowość

3lata

dańsk

Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości

Wielosektorowość

Doradztwo

Szkolenia

Pożyczki dla bezrobotnych

Finansowanie

Brak informacji,

w praktyce określa się indywidualnie

Słupsk

Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości

 

Wielosektorowość

Inkubator Bez Ścian

Doradztwo

Szkolenia

Brak informacji,

w praktyce określa się indywidualnie

Malbork

 Inkubator Przedsiębiorczości

Cierznie

 

Wielosektorowość

- musi istnieć na rynku nie dłużej niż 6 miesięcy

Usługi księgowo-administracyjne

Pomoc marketingowa

Pomoc prawna

3 lata, możliwość przedłużenia

Debrzno- Cierzyna

Mikroinkubator Przedsiębiorczości przy Stowarzyszeniu Wolna Przedsiębiorczość

Wielosektorowość

Bezpłatne szkolenia i pomoc

Doradztwo

EEN

Brak informacji,

w praktyce określa się indywidualnie

Sopot

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Gdańskim

Wielosektorowość

Usługi księgowo-administracyjne

Pomoc marketingowa

Pomoc prawna

ransfer technologii

Osoba zgłaszająca się nie może mieć ukończonych 30 lat

Sopot

Politechnika Gdańska Centrum Wiedzy i Przedsiębiorczości

Wielosektorowość

ransfer technologii

Ochrona własności

Intelektualnej

Opinie o innowacyjności

Student

Pracownik naukowy

dańsk

Kwidzyński Park Naukowo-Technologiczny

(planowane otwarcie II poł. 2012 r.)

Energia odnawialna

ransfer technologii

Doradztwo

Pomoc prawna i finansowa

- wiele usług jest bezpłatne

Brak informacji

Kwidzyń

 

Co należy brać pod uwagę przy wyborze inkubatora? W pierwszej kolejności rozstrzyga o tym charakter przedsięwzięcia i potencjalny rynek. Niektóre koncepcje biznesowe zakładają, że odbiorcami usług lub produktów będą klienci określonego obszaru. Inne zaś nie mają odniesienia lokalnego. Drugą wskazówką, nie bez znaczenia rynkowego, jest pochodzenie samego inwestora (inicjatora). Należy pamiętać, że duża część firm typu start nie dysponuje kapitałem i najczęściej wiążą się z obszarem (zakładają swoją działalność gospodarczą), z którego założyciele pochodzą. Jeśli zaś dla kogoś nie ma znaczenia obszar ani też odległość od centrów naukowo-badawczych, a jedynie liczą się niskie koszty, to wydaje się, że inkubatory poza dużymi ośrodkami miejskimi są zdecydowanie lepsze.

Rozwiać należy jeszcze jedną wątpliwość. Otóż, często problemem nie jest samo przedsięwzięcie, ale uwierzenie w to, że ma ona wartość rynkową. Niech za pozytywny przykład posłużą firmy inkubowane w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Gdańskim. Tam swoje miejsce znalazły między innymi firmy działające w sektorze fitness i areobiku, modelowania sylwetki ciała, obsługi cudzoziemców, poradnictwa psychologicznego, które cechuje nie innowacyjność w produkcie, choć w pewnym sensie również, ale w podejściu do rynku.

I mikro, i makro

Małe i średnie przedsiębiorstwa do 31 grudnia 2013 roku mogą ubiegać się o dofinansowanie z funduszu kapitału zalążkowego Pomeranus Seed. Nie jest to jednak dla  wszystkich. Fundusz skierowany jest do osób (przedsiębiorców) lub przedsiębiorstw (MŚP), które zamierzają stworzyć nową spółkę opartą na nowatorskim pomyśle, wiedzy, technologii lub modelu biznesowym. Wsparcie finansowe dotyczy nie całego okresu aktywności biznesowej, a jedynie bardzo wczesnej fazy, tzw. zalążkowej, która charakteryzuje się bardzo wysokim ryzykiem, lecz jednocześnie z uwagi na stopień innowacyjności i odpowiedniości rynkowej posiada w sobie potencjał uzyskania wysokich stóp zwrotu. O takie wsparcie finansowe mogą ubiegać się te MŚP, których przedmiot działania związany jest z jedną z następujących branż: technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) oraz bio- i nanotechnologie materiałów i wyrobów.

Podmiotem zarządzającym funduszem Pomeranus Seed jest Polska Fundacja Przedsiębiorczości. W swojej ofercie posiada ona jeszcze inne narzędzia wsparcia początkujących małych i średnich przedsiębiorstw. Najważniejsze z nich to:

- kredyty i pożyczki,

- poręczenia,

- szkolenia i doradztwo,

- inwestycje kapitałowe inne niż Pomeranus Seed.

Rzecz jasna, to nie są jedyne źródła środków finansowych dla rozpoczynających MŚP innowacyjną działalność gospodarczą w województwie pomorskim. Zasadniczo prawie każda instytucja wspierająca innowacyjność, albo posiada wyspecjalizowaną jednostkę, albo pośredniczy w pozyskaniu kapitału. Ciekawostką jest, że mniejsze ośrodki pod tym względem świadczą bardziej kompleksowe usługi niż większe. Jak podkreślają eksperci wynika to z faktu, iż powodzenie danego przedsięwzięcia w skali lokalnej lub regionalnej ma inny wymiar rynkowy i społeczny. Z tego właśnie powodu cechuje je większa konkurencyjność i skuteczność.

Inne instytucje w województwie pomorskim finansujące początkujących przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorstwa, małe oraz średnie przedsiębiorstwa w obszarze innowacyjnej działalności gospodarczej wymienione są poniżej.

 

 

Instytucja

Inwestycja kapitałowa

Kredyty,

pożyczki

Poręczenia

Doradztwo finansowe

Beneficjent

Agencja Rozwoju Pomorza

TAK

TAK

-

TAK

MŚP

Fundusz Pożyczkowy Słupia

-

TAK

-

TAK

Mikro, małe

przedsiębiorstwa

Pomorski Fundusz Pożyczkowy

 

TAK

 

TAK

Mikro, małe

Pomorski Regionalny

-

-

TAK

TAK

MŚP

 

Oczywiście należy pamiętać, że każdy oraz może ubiegać się o dofinansowanie od podmiotów finansujących znajdujących się poza granicami województwa pomorskiego. Różnica jest taka, że te powyżej wymienione instytucje dają pierwszeństwo przede wszystkim, tym przedsiębiorstwom, które mają swoją siedzibę w jego granicach i dla takich przewidziane są preferencyjne warunki finansowania.

Wizja i praktyka

W ocenie ekspertów oraz władz województwa pomorskiego obecny poziom rozwoju gospodarczego w zakresie powiązań branżowych w klastrach wymaga łębszej integracji działań. Chodzi o to, by tak zwane sieciowanie współpracy i łącząca się z tym wymiana wiedzy i informacji jeszcze skuteczniej podnosiła innowacyjność firm w danym środowisku branżowym. Ponadto, uświadomiła wszystkim, że wpływy (oddziaływania) dalsze mają takie samo znaczenie na byt danego przedsiębiorstwa jak te, które są w jego lokalnym środowisku rynkowym.  Dlatego - jak podkreślają eksperci - taka harmonijna strategia jest właściwa obecnie dla skupisk małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarkach wysoko rozwiniętych, które procesy globalizacyjne wykorzystują na rzecz integracji sił z ukierunkowaniem na dalszą ekspansję rynkową, najczęściej zagraniczną. Najlepszym przykładem tego rodzaju działania są firmy niemieckie na tzw. rynkach wschodzących oraz firmy chińskie inwestujące poza Chinami, zwłaszcza w Afryce. Podobną politykę od pewnego czasu wdraża Unia Europejska wobec chińskiego rynku dla europejskich małych i średnich firm.

Z tego punktu widzenia powołanie w marcu tego roku Pomorskiej Grupy Kompetencji Klastrowych (PGKK), która skupi na skalę ogólnokrajową działania, liderów i animatorów pomorskiej sceny klastrowej jest działaniem we właściwym kierunku. Według założeń  zadaniem PGKK będzie, z jednej strony rozwijanie kompetencji liderów oraz animatorów powiązań kooperacyjnych i inicjatyw klastrowych z regionu Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji specyficznych dla środowiska klastrowego, z drugiej strony zaś wypracowanie w województwie spójnych ram dla rozwoju polityki klastrowej, jako instrumentu służącego realizacji celów gospodarczych województwa. Takie strategiczne myślenie należy jak najbardziej jest godne pochwały. Ale nie umniejsza to faktu, że województwie pomorskim wciąż istnieje wiele barier w rozwoju klastrów. Wśród najczęściej wymienianych przez przedsiębiorców, firmy oraz ekspertów są:

 • niedostateczna infrastruktura transportowa, utrudniająca komunikację w regionie,
 • minimalny dostęp do innych źródeł energii elektrycznej oraz nadal nieefektywne zarządzanie i wykorzystywanie energii z istniejących źródeł,
 • słaby dostęp do podstawowych surowców,
 • braki w dostępie do zasobów ludzkich, w szczególności specjalistów z wyższym wykształceniem, ale również pracowników z odpowiednim wykształceniem zawodowym,
 • brak współpracy na linii biznes - sektor wyższych uczelni i instytucji naukowo-badawczych.

  Mimo wielu niedociągnięć w województwie pomorskim działa 11 klastrów:

 1. Gdański Budowlany
 2. Pomorski BioEcoChemiczny
 3. Bałtycki Ekoenergetyczny
 4. Pomorski ICT
 5. Pomorski Morza i Zlewiska Wisły
 6. Gdańska Delta Bursztynu
 7. Nadwiślański Energii Odnawialnej
 8. KlimaPomerania
 9. Sopocki Turystyczny
 10. Pomorski Horeca
 11. Pomorski Spożywczy.

W tym miejscu należy podkreślić, że w województwie pomorskim stosowany jest trójstopniowy podział klastrów. I są to: klastry kluczowe, które mają znaczenie zpunktu widzenia międzynarodowej konkurencyjności i potencjału rozwoju, subregionalne (lokalne), czyliposiadających potencjał lokalnych i subregionalnych ośrodków rozwoju, embrionalne (sieci technologiczne) takich, które mają szansę na intensywny rozwój ilościowy w przyszłości w oparciu o nowoczesne technologie i współpracę z jednostkami B+R.

Taki podział została przyjęty w ramach „Regionalnego Programu Wspierania Klastrów dla Województwa Pomorskiego na lata 2009-2015”. Obecnie najwyższy status – klastra kluczowego – w województwie pomorskim mają trzy klastry: Gdański Budowlany, Bałtycki Ekoenergetyczny oraz Pomorski ICT. Jeśli jakaś grupa przedsiębiorców z danej branży zdecydowałaby się na utworzenie własnego klastra, to pierwsze kroki winna skierować do Punktu kontaktowego dla klastrów(PKdK), działającego przy urzędzie marszałka województwa pomorskiego. Otrzymają w nim  informację o zasadach wspierania klastrów w województwie. Ponadto dla przedsiębiorców i firm zainteresowanych stworzeniem zorganizowanego podmiotu branżowego PKdK przygotuje specjalne warsztaty dedykowane określonej inicjatywie. Drugim źródłem informacji o klastrowości w województwie pomorskim są Klastry Pomorskie.

Od informacji do badań

Nie wszystkie parki naukowo-technologiczne w województwie pomorskim mają (TT). I nie ma w tym żadnej sensacji.  Niewątpliwie transfer wiedzy do biznesu nie jest zadaniem łatwym z wielu powodów. Jest tak dlatego między innymi, że naukowcy i badacze całkowicie nie rozumieją potrzeb rynkowych, a z kolei biznes nie potrafi zdefiniować własnych potrzeb w stosunku do nauki. W efekcie dość często ciekawe rozwiązania zamiast trafić do praktyki gospodarczej lądują w przestrzeni dywagacji. Patrząc z tego punktu widzenia nieduża liczba centrów transferu daje szansę na wypracowanie właściwych procedur, umiejętności praktycznych. W województwie pomorskim są trzy centra transfery technologii. Są to: ,Pomorski Park Naukowo-Technologiczny,Centrum Wiedzy i Przedsiębiorczości Politechniki Gdańskiej. Pierwszy z nich, (CTT) obecnie pełni bardziej rolę konsultatywno-informacyjną niż stricte transferową. To ma ę dobrą stronę, że jest miejscem gdzie spływają informacje i na bieżąco są analizowane. W ten sposób firmy poszukujące informacji na temat przepływu technologii znajdą w CTT odpowiednio opracowane dane. W praktyce to wygląda tak, że małe lub średnie dowie się o najważniejszych seminariach, kursach, warsztatach, konkursach w zakresie innowacyjności i przepływu technologii. Z drugiej strony lub ma możliwość prześledzić bazy danych informacji patentowej i technologicznej oraz może wyszukać dla siebie partnera w biznesie.

Bogatszą ofertę dla MŚP w zakresie obsługi i zarządzania technologią oferuje  Pomorski Park Naukowo-Technologiczny  (PPNT). Przede wszystkim dlatego, że w jednym miejscu lub mała oraz średnia prowadzić swoją działalność gospodarczą i jednocześnie swoje pomysły konsultować z naukowcami i badaczami.

W praktyce może wyglądać to następująco. Lokator parku napotyka problem natury biotechnologicznej, to może poddać go albo samodzielnej weryfikacji w Laboratorium (jeśli posiada takie umiejętności) albo też powierzyć to pracującym tam naukowcom. Jeśli zaś kwestia dotyczy wynalazku i związanej z tym ochrony patentowej, to albo mała i średnie może przeprowadzić w Regionalnym Ośrodku Informacji Patentowej (ROIP), będącego częścią PPNT, samodzielną weryfikację informacji patentowej.

Oczywiście jest jedno przysłowiowe „ale”. Gdyński park jest przeznaczony w pierwszej kolejności dla pomysłów opartych o wysoko zaawansowane technologie, łównie w dziedzinach biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki, elektroniki i telekomunikacji oraz wzornictwa przemysłowego. Innymi słowy cała funkcjonalność instytucjonalna, infrastrukturalna oraz ludzka Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego jest ukierunkowana w pierwszej kolejności na te obszary.

Jeszcze inny charakter ma Centrum Wiedzy i Przedsiębiorczości Politechniki Gdańskiej (CWP). Przede wszystkim miejsce to przeznaczone jest dla akademickiej innowacyjności. Centrum dysponuje dobrą bazą gotowych wynalazków. Ich przeglądu można dokonać samodzielnie za pośrednictwem internetu. Ponadto, Centrum prowadzi szkolenia w zakresie szeroko pojętej informacji patentowej. Należy podkreślić, że CWP nie jest - jak Pomorski Park Naukowo-Technologiczny - miejscem do inwestowania kapitałowego i rzeczowego, a jedynie ośrodkiem konsultatywno-informacyjnym, ale dostępnym dla każdego.

Na pograniczu

Na obszarze województwa pomorskiego działa jeszcze 10 Centrów Doskonałości (CD). W założeniu jest to jednostka naukowa lub jej wyodrębniona część, która prowadzi badania naukowe oraz współpracę w ramach programów UE, w celu rozwoju nauki w dziedzinach uznanych za priorytetowe dla gospodarki w założeniach polityki naukowej i innowacyjnej państwa. Centra skupiają wybitnych naukowców oraz posiadają odpowiednie zaplecze techniczne. Dla biznesu ważne jest to, że  CD działają, między innymi, na rzecz stworzenia silniejszych powiązań pomiędzy sektorem nauki a przedsiębiorcami dla powstawania rozwiązań innowacyjnych.  Innymi słowy świadczą dla firm wiele usług z zakresu gospodarki wiedzy. Pełną ich listę w województwie pomorskim znajdziesz tutaj.

fot. Smartlink 

:Jacek Strzelecki 

Dziennikarz, prawnik, sinolog. Od 1997 zajmuje się gospodarką, finansami i prawem Chin. Obecnie dziennikarz miesięcznika „Gazeta Bankowa”. kilkuset tekstów na temat chińskiej gospodarki i finansów oraz rozmówek polsko-chińskich: „Jak to powiedzieć po chińsku” dla wydawnictwa Powszechna oraz poradnika „Jak robić interesy w Chinach” Almanach Eksportera 2009 dla Domu Wydawniczego KIG. W 2010 roku wyróżniony w VIII edycji konkursu NBP dla dziennikarzy o nagrodę im. Władysława Grabskiego. Napisz do autora

 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości