Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2015/01/23 10:49:12
Tajemnicą sukcesu są usługi dla przemysłu i świata nauki

Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM ma nowego dyrektora. 16 stycznia szefem PPNT został prof. UAM Jacek Guliński, chemik, wykładowca akademicki, były prorektor UAM oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Profesor Jacek Guliński objął funkcję Prezesa Zarządu Fundacji UAM, w ramach której działa Poznański Park Naukowo-Technologiczny, oraz stanowisko dyrektora Parku.

- Obserwując rozwój tego typu instytucji w Polsce, można zauważyć, że wiele z nich kładzie nacisk na infrastrukturę. Jednak to nie w murach i infrastrukturze jest przyszłość. W większym stopniu trzeba zwrócić uwagę na usługi. Te usługi, których potrzebuje i wykorzystuje przemysł oraz świat nauki. – powiedział prof. Guliński. Dodał, że w pierwszej kolejności Poznański Park Naukowo-Technologiczny skupi się na poszerzeniu wachlarza usług proinnowacyjnych.

- Nie ma rozwoju bez innowacji. Globalna konkurencja, gospodarka w ogóle, musi znajdować nowe przewagi konkurencyjne. Tą przewagą najczęściej jest nowy pomysł, nowa idea, nowa technologia, a wiec szeroko pojęta dodał.

Jacek Guliński był już związany z PPNT. Przez 13 lat, w latach 1995-2008, pełnił funkcję zastępcy dotychczasowego dyrektora Parku, prof. Bogdana Marcińca. Dzięki jego zaangażowaniu mocno rozwinęła się działalność PPNT. Powstało między innymi Centrum Wspierania Innowacji oraz InQbator, działy zapewniające wsparcie dla małego i średniego biznesu.

- Byliśmy jednymi z pierwszych w kraju, którzy tego typu działania podjęli. Udało nam się ściągnąć wielu wartościowych ludzi, którzy pracują z nami do dzisiaj. Udało się zdobyć fundusze, zbudowaliśmy pierwszy na terenie Parku inkubator – powiedział prof. UAM Jacek Guliński. Dodał, że dziś jest podobnie: Poznański Park Naukowo-Technologiczny wsłuchuje się w potrzeby rynku i zapewnia takie usługi, na które jest zapotrzebowanie i na których na rynku przedsiębiorstw czy projektów będzie można także zarabiać.

W najbliższym czasie najważniejsze dla PPNT będą dwa obszary działalności: realizacja ambitnych przedsięwzięć dzięki funduszom unijnym w nowej perspektywie 2014-2020 oraz rozwinięcie i zacieśnienie współpracy z Wielkopolskim .

- Środki unijne są bardzo istotne dla nas z punktu widzenia realizacji nowych projektów, dalszego rozwoju relacji nauka-biznes oraz komercjalizacji wyników badań i wspierania transferu technologii w ogóle. W tym obszarze mamy już duże doświadczenie i tę działalność chcielibyśmy rozwijać – powiedział prof. Guliński.

Kolejne ważne wyzwanie dla Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego to Wielkopolskie powstające na Morasku. PPNT współuczestniczy w tworzeniu tego dużego, nietypowego jak na kraj, modelu biznesowego transferu technologii.

- Chcemy, aby PPNT nie był tylko konsorcjantem, ale znaczącym udziałowcem w tym przedsięwzięciu. Poznański Park Naukowo-Technologiczny będzie inkubował i rozwijał te technologie, które w WCZT będą powstawały. Słowem, rozwiązania, które powstaną w Wielkopolskim będą dzięki PPNT przekuwane na nowe przedsiębiorstwa, głównie technologiczne – zaznacza prof. Guliński.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Anna Ciamciak


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości