Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/11/21 08:36:21
GRAND PRIX BRUSSELS INNOVA 2012 DLA POLSKI

 MINISTERSTWO GOSPODARKI oraz RADA GŁÓWNA INSTYTUTÓW BADAWCZYCH

OBJĘŁY HONOROWY PATRONAT NAD PAWILONEM POLSKIM

BRUSSELS INNOVA 2012

 

W sobotę 17 listopada zakończyły się 61. Światowe Targi „BRUSSELS INNOVA 2012” poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. W tegorocznej edycji na stoiskach polskich zaprezentowano rekordową ilość  112 wynalazków. Jednak nie tylko ilością innowacyjnych rozwiązań możemy się poszczycić. Ich wysoka jakość jest co roku dostrzegana i doceniana przez międzynarodowe grono jurorów.

Polacy zdobyli GRAND PRIX  oraz 112 medali, w tym 16 medali złotych z wyróżnieniem jury

O TARGACH  I  ICH  PRZEBIEGU

Targi zgromadziły rozwiązania z 22 krajów świata (o osiem więcej niż w 2011) m.in. z Albanii, Arabii Saudyjskiej, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Iranu, Kuwejtu, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Wenezueli, Węgier, Włoch.

Oficjalne otwarcie targów odbyło się  15 listopada. W czasie uroczystości otwarcia oprócz wystawców udział wdzieli Florent Godin, Prezes Targów oraz goście honorowi: Pascale Delcomminette, szef Gabinetu Rudy Demotte, Ministra-Prezydenta Regionu Walońskiego i Federacji Walońsko –Brukselskiej oraz Krzysztof Turowski, Pierwszy Radca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli.

Imprezę odwiedzili liczni przedstawicielemediów: telewizji, radia, prasy. Relacje z  targów i z uroczystości ich otwarcia wyemitowały największe stacje telewizyjne Belgii. W czasie trwania targów wybitne osobistości świata nauki zostały odznaczone belgijskimi i europejskimi Krzyżami Zasługi Orderu Wynalazczości.

W dniu 15 listopada w Ambasadzie RP odbyło się uroczyste spotkanie członków polskiej delegacji z Panem Ambasadorem Arturem Harazimem oraz Panem Radcą Krzysztofem Turowskim.

KONKURS  EUREKA

Prezentowane rozwiązania zostały zgłoszone do konkursu EUREKA targów INNOVA, w ramach którego grono ponad 80 ekspertów, pod przewodnictwem prezesa jury  Oliviera Nagelmackersa, dokonało ich oceny przyznając nagrody i medale. Uroczystość oficjalnego ogłoszenia wyników EUREKA i wręczenia nagród odbyła się w dniu 17 listopada 2012 roku.

WYSTAWCY Z POLSKI ZAPREZENTOWALI 112 WYNALAZKÓW

Polscy wystawcy reprezentowali jednostki sfery nauki, przedsiębiorstwa produkcyjne oraz młodzież szkół średnich i wyższych. Rozwiązania obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin: ekologia, medycyna, bezpieczeństwo, lotnictwo, przemysł samochodowy i transport, metalurgia, włókiennictwo, maszyny i urządzenia, chemia, mechanika, inżynieria, elektronika, energetyka, informatyka   i inne.  

Na targach były również stoiska Ambasady Polskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości PARP oraz Urzędu Patentowego RP.

Ministerstwo Gospodarki oraz Rada Główna Instytutów Badawczych objęły honorowy patronat nad Pawilonem Polskim.

W ramach konkursu EUREKA Polacy otrzymali medale oraz liczne nagrody specjalne, m.in.:

  • Grand Prix za „Nowe peptydomimetyki redukujące efekty niepożądanego działania doustnie podawanej morfiny”, opracowany przez  Profesora  Andrzeja  Lipkowskiego, mgr Annę Leśniak, mgr inż. Krzysztofa Różyckiego z Warszawskiego Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
  • 14 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem jury
  • 44 medale złote
  • 43 medale srebrne
  • 8 medali brązowych
  • 3 medale w kategorii „Młody ” (2 złote z wyróżnieniem i jeden złoty)

Sukcesy polskich wystawców to wynik wielu lat pracy oraz ogromnego wysiłku i zaangażowania wielu osób i firm. Na targach prezentujemy efekty tej pracy - wynalazki już bardzo zaawansowane, w końcowym etapie trudnej drogi od pomysłu do przemysłu, po próbach, badaniach, po wdrożeniach pilotażowych, jak również gotowe do przemysłowych wdrożeń oraz do szerokiej komercjalizacji.

Wynalazki te przyczyniają się do postępu technicznego i unowocześniania procesów technicznych i technologicznych, a co za tym idzie całej naszej gospodarki, jak również do efektywnej promocji Polski w świecie. 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA DLA POLSKICH WYSTAWCÓW

Od 23 lat Polacy prezentują swe osiągnięcia na targach w Brukseli.

Po raz piąty międzynarodowe jury przyznało najwyższą nagrodę- Grand Prix polskiemu wynalazkowi za „Nowe peptydomimetyki redukujące efekty niepożądanego działania doustnie podawanej morfiny” opracowane przez Profesora Andrzeja  Lipkowskiego, mgr Annę Leśniak, mgr inż. Krzysztofa Różyckiegoz Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Przedmiotem wynalazku są związki blokujące niepożądane działanie opioidów w przewodzie pokarmowym, równocześnie nie mające wpływu na działanie przeciwbólowe morfiny, ponieważ nie przechodzą przez barierę jelitową do krwi i dalej do ośrodkowego układu nerwowego. Nowy typ związków może znaleźć zastosowanie, jako dodatek do doustnie podawanych opioidowych leków przeciwbólowych.

Poza tą nagrodą wynalazcy otrzymali wyróżnienia w postaci medali w 4 kategoriach: złote medale ze specjalnym wyróżnieniem jury, medale złote, srebrne i brązowe. Na 22 złote medale z wyróżnieniem jury przyznanych w Belgii, najwięcej, bo aż 16 trafiło do Polaków. Ponadto wynalazcy z Polski otrzymali 17 nagród specjalnych, przyznawanych w czasie wystawy przez różne instytucje.

Wśród wynalazków, za które przyznano złoty medal z wyróżnieniem, znalazł się opracowany w warszawskim Instytucie Chemii Przemysłowej -Nowa odmiana polioksymetylenu o poprawionych właściwościach. Otrzymywany nanokompozyt jest tworzywem termoplastycznym o dużej twardości i wytrzymałości na zginanie i rozrywanie, jest odporny na działanie większości rozpuszczalników organicznych. Może być stosowany do produkcji silnie obciążonych mechanicznie różnych elementów urządzeń takich jak koła zębate, łożyska, detale precyzyjne, elementy urządzeń elektronicznych.

Złotem z wyróżnieniem nagrodzono również Uniwersalny System Ochrony Kryptograficznej Łączności Radiowej z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie: jest rezultatem projektu zrealizowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pod kierunkiem profesora Jerzego Gawineckiego, zapewnia kompleksową ochronę informacji przesyłanych radiostacjami KF i UKF.

Również warszawski Instytut Tele- i Radiotechniczny za Programowalny sterownik polowy do inteligentnych sieci elektroenergetycznych Smart Grid- MUPASZ 710 plus został nagrodzony złotym medalem z wyróżnieniem jury.Nowe urządzenie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo rozdzielni, ale również przynosi duże oszczędności z powodu niestosowania kosztownych niezależnych zabezpieczeń łukowych, co ma także wpływ na prostszą implementację w systemach komputerowego nadzoru.

Złoto z wyróżnieniem oraz Nagrodę Polskiego Premiera i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka otrzymały dwa zespoły: Instytut Metali Nieżelaznych za Unikatowy w skali europejskiej sposób odzysku wolframu i miedzi ze stopów zawierających 20-70% wolframu i 10-50% miedzi oraz do 10% emulsji olejowo – wodnej oraz zespół z Politechniki Poznańskiej,  Instytutu Technologii Materiałów i Laboratorium Tomografii za Sposób lokalizacji zmian nowotworowych i miażdżycowych metodą obrazowania EPRI oraz układ do stosowania tego sposobu. Konstrukcja wynalazku pozwala w czasie kilku sekund wykonać obrazowanie 3D  tak rozkładu stężenia rodników jak również stężenia tlenu, istotnego parametru w wykrywaniu jak i leczeniu nowotworów.

Złoty medal z wyróżnieniem oraz nagrodę Międzynarodowej Organizacji Własności Intelektualnej OMPI za najlepszy otrzymał Grzegorz Wcisło z Małopolskiego Centrum „Bioenergia” za Bio-Hydrogen- urządzenie do produkcji energii elektrycznej z paliw i biopaliw, dedykowane do produkcji energii elektrycznej do zasilania indywidualnych domów, firm, domków kempingowych, jachtów, itp.

Złoto z wyróżnieniem trafiło także m.in. do Instytutu Badawczego Dróg i Mostów za Aktywną Inteligentną Barierę Drogową i Mostową – AIBDiM, istotnie zmniejszającą negatywne skutki zderzenia pojazdu i ciężkość obrażeń uczestników kolizji; Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych za Maszyny nowej generacji do pozyskiwania biomasy z wierzby krzewiastej; Przemysłowego Instytutu Motoryzacji za Urządzenie zmniejszające obciążenia dynamiczne działające na dzieci przewożone w pojazdach samochodowych podczas zderzenia czołowego pojazdu, którego konstrukcja pozwala na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia obrażeń ciała dziecka w czasie wypadku.

Akademia Górniczo Hutnicza otrzymała złoto z wyróżnieniem zaZintegrowany moduł reaktancyjny,dedykowany do indukcyjnego, bezstykowego transferu energii elektrycznej w szerokim zakresie odległości pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. W pełni hermetyczna i pozbawiona jakichkolwiek styków mechanicznych konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy szczególnie, gdy istnieje niebezpieczeństwo zapłonu gazów i pyłów (np. kopalnie, przemysł chemiczne). Politechnika Wrocławska otrzymała medal za Połączenie koła czerpakowego z przekładnią mechanizmu urabiania.

Jury przyznało również polakom dwa medale złote z wyróżnieniem w kategorii Młody za: ESKONzO – Elektroniczny System Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem- opracowany przez uczniów Zespołu Szkół Nr6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. ESKONzO posiada pozytywną opinię Fundacji „Mimo Wszystko” i poprzez fundacje jest instalowany u osób niepełnosprawnych. Drugą  nagrodę otrzymali uczniowiezZespołu Szkół z Połańcaza"SAFE  STEP" - bezpieczną laskę dla niewidomych. ten był prezentowany na targach w Brukseli jako nagroda za uzyskanie pierwszego miejsca w siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młody 2012. 

Na uroczystości ogłoszenia wyników INNOVA 2012 Eurobusiness-Haller został uhonorowany  nagrodą od Ambasadora Regionu Liege (Belgia)  za profesjonalną i pełną zaangażowania międzynarodową promocję polskich wynalazków.

Od 1994 roku udział w targach polskich wynalazków jednostek sfery nauki jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

uczestnictwa polskich przedsiębiorstw i promocja polskich wynalazków prezentowanych na targach odbywa się we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Belgii.

Organizację udziału firm polskich zapewniła Eurobusiness-Haller z Katowic, oficjalny przedstawiciel Targów INNOVA na Polskę.

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Aneta Manista


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości