Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/07/31 15:59:00
4 mld zł na nowoczesne technologie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dysponuje znaczną, jak na polskie warunki, kwotą, która zostanie przeznaczona na rozwój nowoczesnych technologii. Środki trafią chociażby do projektów związanych z opracowaniem sposobów wydobycia gazu łupkowego. NCBiR dysponuje budżetem 4 mld zł.

Prace prowadzone przez polskich naukowców już dziś są bardzo ciekawe i niekiedy rewolucyjne. - Spora grupa tych projektów dotyczy nowych materiałów i nowych technologii materiałowych. Czyli czegoś, co jest wykorzystywane do produkcji, z czego się robi coś konkretnego, w uzupełnieniu do produkcji wirtualnej, której produkty znajdujemy w cyberprzestrzeni - mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

NCBiR może się również pochwalić wsparciem projektów z zakresu medycyny oraz biotechnologii. Jednak sztandarowym obecnie działaniem jest dofinansowanie nowoczesnych technologii wykorzystywanych przy wydobyciu gazu łupkowego. Projekt realizowany jest przy współpracy NCBiR i Agencji Rozwoju Przemysłu, a jego budżet wynosi 1 mld zł.

Prof. Kurzydłowski dodaje jednak, że wciąż istnieje pewna bariera między nauką i biznesem. Według niego nie tworzą jej przepisy prawne czy brak funduszy inwestycyjnych, lecz bardziej mentalność kadr oraz brak zaufania do nowoczesnych rozwiązań. - Bardzo liczę na to, że sytuacja będzie się dynamizowała, pozytywnie zmieniała w najbliższych latach, ale póki co, jest też bariera absorpcji tych wyników przez polski przemysł. Podejmujemy różne działania, żeby tę barierę absorpcji pokonać. Ona częściowo jest subiektywna, bardziej tkwi w "głowach" niż w budżetach firm, ale jest wiele oznak, że to się zmienia – mówi dyrektor Centrum.

Na podstawie: Wciąż mało firm angażuje się w prace nad nowymi technologiami, Bankier.pl, 31.7.2012 r.

fot. Smartlink

Autor:Jan Daniel  
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości