Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/03/19 11:29:16
Polskie innowacje cz. 6 – Innowacyjne wykopki

W ramach cyklu Polskie Innowacje, Portal Innowacji przedstawia kolejny projekt wyróżniony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości. Tym razem jest to kombajn do zbioru warzyw korzeniowych, który dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wysokim walorom użytkowym, wyprzedza technologicznie zaawansowane konstrukcje zagraniczne.

Powierzchnia uprawy i produkcja warzyw korzeniowych w Polsce, w tym marchwi, pietruszki i cebuli, w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosła. Gospodarstwa warzywnicze są na ogół dobrze wyposażone w sprzęt do uprawy gleby, nawożenia i ochrony roślin – zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w zakresie wyposażenia w specjalistyczny sprzęt do zbioru warzyw. W tym celu, w  większości gospodarstw wykorzystywane są zwykłe kopaczki lub pługi jednoskibowe, co ma znaczący wpływ na wysoki udział robocizny w procesie zbioru.

„Dotychczasowe niedogodności rozwiązuje nowy kombajn do zbioru i czyszczenia warzyw”– zapewnia współautor projektu, prof. Tadeusz Pawłowski. Został on wdrożony przez firmę Akpil, jako wynik projektu realizowanego wspólnie z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych.

Kombajn do zbioru i czyszczenia warzyw (fot. PIMR i PPHU Akpil)

 

Profesor T. Pawłowski podkreśla, że „prace badawczo-rozwojowe zrealizowano w znacznej mierze przy użyciu wysoko zaawansowanych technik komputerowych. Przeprowadzono także wirtualne modelowanie i szczegółowe komputerowe analizy inżynierskie”.

Konstrukcja zespołów kombajnu opiera się na układzie przenośników poziomych, co jak zauważa prof. T. Pawłowski „jest nowością w skali światowej i cechuje się znacząco niższym stopniem uszkodzenia warzyw, a jednocześnie wyższym stopniem ich czyszczenia”. Ponadto wprowadzone nowości obejmują: wymienne adaptery robocze do zbioru warzyw, automatyczne urządzenie naprowadzające na redlinę, zespoły do oczyszczania i separacji zanieczyszczeń oraz skrętną oś kombajnu.

Adapter do zbioru marchwi (fot. PIMR i PPHU Akpil)

 

Charakteryzuje się on również ergonomią i bezpieczeństwem obsługi, a dzięki swoim nowatorskim rozwiązaniom ogranicza do minimum negatywne oddziaływanie na strukturę gleby, jest energooszczędny, zmniejsza zużycie paliwa, emisję spalin i hałas.

Nowy kombajn jest przeznaczony do realizacji jednoetapowej technologii zbioru warzyw korzeniowych (marchwi, pietruszki, pasternaku i buraka czerwonego), a także przystosowany jest do dwuetapowego zbioru cebuli.

Adapter do zbioru cebuli (fot. PIMR i PPHU Akpil)

 

Dzięki wprowadzonym innowacjom oraz znakomitym walorom użytkowym, wyprzedza technologicznie konstrukcje innych firm, co przy niższej cenie zapewnia mu konkurencyjność na rynku światowym.

Akpil wyprodukował i sprzedał już kilkadziesiąt kombajnów, w tym również na rynkach zagranicznych. Trafiły one m.in. do Włoch, Rosji, Ukrainy, Słowacji i Chorwacji, „ugruntowując w ten sposób wysoką pozycję polskiego producenta” – zauważa Kazimierz Anioł, właściciel przedsiębiorstwa Akpil.

Autorzy projektu:

Kazimierz Anioł

dr inż. Tadeusz Pawłowski, prof. nadzw.

dr hab. inż. Jan Szczepaniak, prof. nadzw.

Marek Synowiecki

***

Projekt pt. Kombajn do zbioru i czyszczenia warzyw z wymiennymi adapterami, zgłoszony do XV edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości przez Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych i PPHU Akpil Kazimierz Anioł, został wyróżniony w kategorii „wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej”.

Autor:Wojciech Sadowiec 
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości