Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/02/22 08:49:03
Polskie innowacje cz. 5 – Hit opatrunkowy

W ramach cyklu Polskie Innowacje, Portal Innowacji przedstawia kolejny projekt wyróżniony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości, który może stać się hitem na rynku medycznym.

Aktualnie jesteśmy świadkami narastającej liczby pacjentów, których częstym problemem zdrowotnym, będącym konsekwencją chorób cywilizacyjnych, są trudno gojące się przewlekłe rany skóry. Tylko 50% owrzodzeń o podłożu żylnym goi się w ciągu 4 miesięcy, a częstość nawrotów na przestrzeni roku wynosi około 15%. Podłożem około 80% ran przewlekłych kończyn dolnych jest przewlekła niewydolność żylna. Szacuje się, że w Polsce występuje ona u 47% mężczyzn i 37% kobiet. Owrzodzenia w zespole stopy cukrzycowej to kolejny masowy problem, czego wyrazem są liczne zachorowania na cukrzycę.

Środkiem zaradczym na te dolegliwości jest opracowany przez prof. Jana Szopę-Skórkowskiego, wg własnej technologii, nowy opatrunek Lenplast.

Opatrunek lniany LENPLAST(Fot. Fundacja Linum)

Opatrunek wytworzony jest z włókien lnianych nowej generacji, które jak podkreśla prof. J. Szopa-Skórkowski „mają tę wyższość nad obecnie stosowanymi włóknami bawełnianymi, że są bioaktywne”. Stanowią osłonę i zabezpieczenie rany przed środowiskiem zewnętrznym, co jest niezmiernie istotne z uwagi na skłonność do nadkażeń i osłabioną odporność chronicznych ran na zakażenia. Z drugiej strony, niemniej istotna jest stymulacja naturalnych procesów oczyszczania rany, co realizowane jest przez duże stężenie antyoksydantów, wymywanych z opatrunku. Jak podkreśla projektu „takie funkcje również spełniają lniane opatrunki LENPLAST”, wspomagając naturalne etapy gojenia: w fazie wysiękowej, z uwagi na dużą higroskopijność, wchłaniają wysięk, przez co zmniejszają ryzyko infekcji oraz wtórnych zakażeń”. Właściwości opatrunków lnianych, jak zauważa prof. J. Szopa-Skórkowski,„powodują w fazie ziarninowania ochronę młodej tkanki przed wysychaniem, uszkodzeniem i infekcją oraz zapobiegają tworzeniu włóknika; w fazie naskórkowania utrzymują optymalny poziom wilgoci, ułatwiający migrację komórek epithelium chroniąc tkankę przed uszkodzeniem”.

Postęp w leczeniu rany z wykorzystaniem opatrunku LENPLAST (Fot. Fundacja Linum)

Według prof. J. Szopy-Skórkowskiego „opatrunek LENPLAST może być stosowany do wspomagania leczenia wszystkich uszkodzeń ciała, w tym również powstałych na skutek urazów fizycznych i chemicznych”. Chroniczne rany posiadają rożne przyczyny, ale najczęściej spotykane powstają na skutek owrzodzeń żylnych, miażdżycy, zespołu stopy cukrzycowej i odleżyn. Rzadziej występują chroniczne rany immunologiczne, hematologiczne i owrzodzenia nowotworowe.

Potwierdzeniem badań in vitro o korzystnym wpływie tkaniny opatrunkowej na komórki ludzkie były przeprowadzone badania pilotażowe wpływu opatrunków LENPLAST na gojenie się ran chronicznych u ludzi. Jak relacjonuje prof. J. Szopa-Skórkowski „badania przeprowadzono dwukrotnie, każdorazowo na grupie 30 pacjentów. Badanie polegało na codziennej aplikacji opatrunku lnianego przez 12 tygodni i ocenie zmniejszania się powierzchni rany, wysięku, nasilenia ziarninowania oraz bólu. Redukcję wysięku z rany obserwowano u 67% pacjentów , którego nadmiar skutkuje nasilającym się bólem. U 80% pacjentów nastąpiło zmniejszenie powierzchni rany, a 96% pacjentów deklarowało zmniejszenie bólu. Badania potwierdziły szczególne działanie opatrunków LENPLAST”.

W 2010 roku opatrunek LENPLAST uzyskał CE, a kiedy będzie dostępny na rynku? projektu, powołując się na producenta, oczekuje, że masowa produkcja opatrunku ruszy jeszcze w tym roku.

Prof. Jan Szopa-Skórkowski

Prof. dr hab. Jan Szopa-Skórkowski - biochemik, kierownik Zakładu Biochemii Genetycznej na wydziale Biotechnologii  Uniwersytetu Wrocławskiego; dokonania: m.in. identyfikacja i sklonowanie ponad 80 genów z ziemniaka i lnu; wytworzenie nowych typów użytkowych lnu; opracowanie i wytworzenie nowego opatrunku leczącego chroniczne rany o różnej etiologii; opracowanie nowej metody leczenia chronicznych ran; założyciel i prezes Fundacji Linum na rzecz prozdrowotnego zastosowania produktów z lnu.

 

Projekt pt. LENPLAST – opatrunek z lnu nowej generacji, zgłoszony do XV edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości przez Fundację Linum z siedzibą we Wrocławiu, został wyróżniony w kategorii „wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej”.

:Wojciech Sadowiec 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości