Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/01/10 13:53:06
W Łodzi powstaje Bionanopark

Już w 2013 w Łodzi zostanie otwarte najnowocześniejsze centrum bio- i nanotechnologii - Bionanopark. Łódzki Technopark otrzyma z Unii Europejskiej na jego budowę 53 mln zł dofinansowania. Łączna wartość inwestycji to ponad 76 milionów złotych. Bionanopark będzie posiadał rozwiniętą infrastrukturę nauko-badawczą oraz przemysłową.

Najważniejsze elementy parku to dwa laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Będą w nich prowadzone prace badawcze dla biznesu i ośrodków naukowych w Polsce oraz za granicą.

- Nie sposób zliczyć branż, jakie skorzystają z prac badawczych Bionanoparku - mówi Andrzej Styczeń, prezes Technoparku Łódź. - Będziemy prowadzić badania z zakresu medycyny, ochrony środowiska, farmaceutyki czy nawet wojskowości. Dlatego jestem pewny, że Bionanopark stanie się wizytówką miasta i regionu. Wiosną tego roku zaczynamy budowę, którą chcemy skończyć w październiku 2013 roku. Jednak zrobimy wszystko, aby ten skrócić.

- Chciałbym postawić łódzki jako przykład profesjonalnego działania i wykorzystywania tych szans, jakie się przed nim pojawiły – mówi Dariusz Szewczyk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wspominając o kolejnej perspektywie finansowej, przyznał, że Technopark Łódź będzie w korzystnej sytuacji. - Będzie mógł pokazać działający i pierwsze efekty prac związanych z Bionanoparkiem.

Planowany nowy kompleks, po jego wybudowaniu, zwiększy możliwości biznesowe całego Technoparku. Odbędzie się to z korzyścią przede wszystkim dla młodych firm. Szacuje się, że dodatkowa przestrzeń Bionanoparku pozwoli rozpocząć działalność gospodarczą w Łódzkim Inkubatorze Technologicznym (ŁKT) kolejnym początkującym przedsiębiorstwom. W sumie w ŁKT będzie ich ponad 50.

Oferta Bionanoparku zaadresowana jest do firm działających w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, chirurgii, neurochirurgii, ortopedii, stomatologii, biotechnologii przemysłowej, przemyśle chemicznym, spożywczym, agrotechnicznym, włókienniczym, energetycznym oraz wojskowym.

:Jacek Strzelecki 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości