Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/09/03 10:58:26
Liderzy opinii - adwokaci produktu

Liderzy opinii to osoby, które mają zdolność oddziaływania na poglądy innych ludzi, ich preferencje, a w konsekwencji decyzje zakupowe. Odnalezienie właściwych liderów opinii i współpraca z nimi jest dla firmy szansą na budowanie wizerunku produktów i zwiększenie sprzedaży.

Najczęściej liderami opinii stają się ludzie postrzegani jako autorytety (osoby, które chcemy naśladować) lub eksperci (osoby, które cenimy za ich wiedzę na dany temat). Mogą to być jednak także „ludzie z ulicy”: przebojowi, imponujący innym, o wyrazistej osobowości i stylu, oddziałujący na swoje najbliższe otoczenie, niekoniecznie na bardzo liczne grono odbiorców. Za liderów opinii można uznać na przykład hobbystów testujących nowe modele urządzeń i dzielących się swoimi spostrzeżeniami na blogach. Są oni inspiracją i doradcą zakupowym dla tysięcy internautów.

Lider opinii silnie angażuje się w proces zakupowy i chętnie sięga po nowinki. Przed dokonaniem zakupu wyszukuje szczegółowe informacje o produktach i dokonuje porównania. Wnikliwie ocenia także produkt już po jego zakupieniu. Liderzy częściej niż zwykli nabywcy odczuwają satysfakcję z dokonanych wyborów i tym chętniej dzielą się wrażeniami z innymi. Często są wyjątkowo aktywnymi użytkownikami internetu, w tym forów, blogów i serwisów społecznościowych.

Dobrze przeprowadzona współpraca z liderem opinii może wywołać podobny lubnawet większy szum informacyjny, niż zamieszczenie ogłoszenia w prasie – szczególnie w czasach zmęczenia klientów zalewem reklamy. Jest przy tym rozwiązaniem mniej kosztownym oraz – co najważniejsze – skutecznym, jako że liderzy są wiarygodni dla swojego otoczenia. Ich rekomendacje są postrzegane jako szczere i sprawdzone. Dlatego warto przesyłać im swoje produkty do testowania, przekazywać ciekawe informacje branżowe czy zapraszać na specjalnie organizowane warsztaty.

Liderzy opinii wpływają na decyzje zakupowe innych w przypadku większości kategorii produktów i usług, szczególnie jednak tam, gdzie liczy się polecenie innej osoby. Mogą być pomocni zwłaszcza dla firm wprowadzających na rynek nowości. Liderzy potrafią przekonać do zakupu produktów skomplikowanych czy wiążących się z dużym ryzykiem zakupowym. Wówczas na swoim przykładzie tłumaczą działanie wyrobu i jego zastosowanie.

Dotychczas inicjowaniem i koordynowaniem współpracy z liderami opinii zajmowały się agencje wyspecjalizowane w tzw. marketingu szeptanym. Obecnie dzięki rozwojowi internetu, zwłaszcza blogosfery i serwisów społecznościowych, przedsiębiorstwa mają szansę samodzielnie dotrzeć do liderów właściwych dla ich branży. Dzięki przeszukiwaniu i obserwacji sieci można wytypować tych najbardziej dla nas interesujących.

Aby nawiązać współpracę z liderem opinii, trzeba przede wszystkim opracować jej koncepcję. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy dzięki niej uzyskać i co zyskają nasi potencjalni klienci. Obowiązuje tu zasada 3 x WIN, którą po raz pierwszy przeniósł na grunt współpracy pomiędzy firmami a internautami Maciej Budzich, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich blogerów. Zasada 3 x WIN jest podstawowym warunkiem sukcesu – zarówno przedsiębiorca, jak i bloger, a przede wszystkim jego czytelnicy muszą być zadowoleni ze współpracy. Szczególnie ci ostatni bywają pomijani, co przekłada się na brak zaangażowania i niechęć z ich strony. Dobrym sposobem rozwiązania tego problemu jest np. angażujący konkurs z nagrodami, dedykowany czytelnikom bloga.

Żeby nawiązać współpracę z blogerem , a następnie kształtować ją w sposób zadowalający nas, blogera oraz jego czytelników, musimy wystrzegać się często popełnianych błędów. Mogłyby one nie tylko zniechęcić blogera do dalszej kooperacji, ale także zostać przez niego ujawnione i spotkać się z negatywnymi komentarzami na blogu. Dlatego przestrzegajmy zasad dobrej współpracy:

1. Stosujmy indywidualne podejście do każdej nawiązywanej relacji z blogerem;

2. Okazujmy szacunek drugiej stronie;

3. Doceniajmy wkład pracy w prowadzenie bloga;

 4. Nie traktujmy blogera i efektów jego pracy jako powierzchni reklamowej;

5. Bezwzględnie dotrzymujmy obietnic.

Przy współpracy z liderami opinii musimy być świadomi wiążącego się z nią ryzyka. Jeśli bloga nie będzie zadowolony z działania testowanego produktu lub warunków współpracy, możemy narazić się na dotkliwą krytykę.  

Warto nawiązywać kontakty z liderami opinii, pielęgnować je i budować długotrwałe relacje. Jeśli będą zadowoleni z naszych produktów, polecą nas innym. W razie niewielkich niepowodzeń zyskamy w nich wiarygodnych obrońców. Pamiętajmy przy tym, że lidera należy traktować jak równoprawnego partnera, szanować jego zdanie i w żadnym przypadku nie próbować mu go narzucać.

 

Źródła:

- Lider opinii skuteczniejszy niż , http://bizrun.pl/marketing/lider-opinii-skuteczniejszy-niz-

- Romans z liderem opinii. Jak budować relacje z blogerami

http://www.proto.pl/artykuly/info?itemId=113110&rob=Ilona_Grzywinska,_konsultant_PR_i_social_media

__Romans_z_liderem_opinii._Jak_budowac_relacje_z_blo

- Ten pierwszy raz z blogerem, http://marketing.org.pl/index.php/go=2/act=2/aid=m4fcbacdc08d66

- Filary rekomendacji,http://marketing.org.pl/index.php/go=2/act=2/aid=m4cfb8912cf063

- w roli gościa, http://marketing.org.pl/index.php/go=2/act=2/aid=m4fcba9442edd4

- Marketing szeptany – raport,

http://interaktywnie.com/index/index/?file=raport_marketing_szeptany.pdf

 

Informacja pozyskana w ramach działania: „Innowacje w Przedsiębiorstwach – Klub Innowacyjnych Przedsiębiorstw”, realizowanego w ramach projektu systemowego PARP: „Rozwój zasobów ludzkich poprzez promowanie wiedzy, transfer i upowszechnianie innowacji”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

:Kinga  Kalinowska 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości