Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/10/12 14:45:20
Znamy laureatów konkursu Dobry Wzór 2012!

Po burzliwych obradach międzynarodowe jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak dyrektor Pionu Promocji IWP przyznało nagrody w tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór.

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Domu otrzymuje:

FGH-V okno dachowe balkonowe

Producent FAKRO Sp. z o.o.

Projekt  Henryk Musiał Dyrektor Działu Badań i Rozwoju FAKRO 

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na innowacyjną koncepcję składanego  balkonu na skośnej powierzchni dachu. Dotychczas przestrzeń pod skosami była powierzchnią niewykorzystaną, a balkony można było montować jedynie na ścianach pionowych. Fakro i jej dział badań i rozwoju w odważny sposób przełamali stereotyp tworząc produkt nowoczesny, praktyczny i udowadniający, że  „balkonu na dachu” to rozwiązanie nie tylko możliwe, ale  i bardzo praktyczne.

 

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Domu otrzymuje:

UNI umywalka

Producent Marmorin Sp z o.o.

Projekt Anna Dul

Uzasadnienie: Jury podkreśliło uniwersalny wymiar umywali UNI. To produkt zaprojektowany z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych, ale z przyjemnością korzystać będą z niego także osoby w pełni sprawne. Design umywalki, jej estetyka nie stygmatyzuje użytkowników z ograniczoną sprawnością. Wykonana z gładkiego i ciepłego tworzywa, ma uchwyty wycięte w powierzchniach blatów,  co jest miłą odmianą od zimnych i metalowych poręczy montowanych w łazienkach dla osób niepełnosprawnych. Produkt wrażliwy  i autentycznie integrujący.

 

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Pracyotrzymuje:

NUUR stół marki ARPER

Dystrybutor Marro Sp. z o.o.

Projekt Simon Pengelly

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na wysoką  wartość projektową stołu NUUR.  Stół NUUR to już klasyk designu, o doskonałej minimalistycznej formie odpowiadającej wymaganiom estetycznym współczesnych użytkowników. Osiągnięcia technologiczne i materiałowe ostatnich lat pozwoliły na uzyskanie  wyjątkowo cienkiej i wytrzymałej powierzchni blatu, przy czym  jego wytrzymałość spełnia wszystkie normy stołów do pracy i użytku domowego.

 

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Pracy otrzymuje:

Mojo 3D Printer drukarka 3D marki Stratasys Inc.

Dystrybutor ProSolutions Majewscy Sp. j.

Projekt Zarządzający - Mateusz Majewski

Uzasadnienie: Jury dostrzegło w drukarce Mojo (czytaj Modżo) produkt symbol XXI wieku. Drukarka tworząca modele trójwymiarowe za dziesięć lat zrewolucjonizuje sferę projektowania i nasze życie w ogóle, będzie dobrem ogólnodostępnym wpływającym na demokratyzację i indywidualizację procesu projektowani dotychczas zastrzeżonego tylko dla projektantów dysponujących odpowiednimi technologiami. Drukarka trójwymiarowa to rewolucyjny na miarę komputerów osobistych  i telefonów komórkowych.

 

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Publicznej otrzymuje:

FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy

Producent Wawrzaszek ISS Sp. z o.o.

Projekt główny projektant Agnieszka Fujak Konstruktor prowadzący Aleksander Kłusak

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na unikatowość na polskim rynku produktu o tak zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Felix 8X8  łączy  niezwykle różnorodne  sprawności i funkcje, z których wszystkie zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi osiągnięciami światowej myśli technicznej. Pojazd spełnia wszystkie wymagania stawiane samochodom ratowniczo-gasniczym, łącząc walory użytkowe z estetycznymi.

 

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Publicznej otrzymuje:

FLASH DQ HB 886 oprawa oświetleniowa 

Producent LUG Light Factory Sp z o. o.

Projekt Michał Romaniuk

Uzasadnienie: Jury doceniło rzadką na polskim rynku jakość techniczną i wzorniczą lampy Flash DQ HB 886. Lampa nawiązuje  do opraw przemysłowych typu high Bay i jest przeznaczona do oświetlania wielkopowierzchniowych pomieszczeń komercyjnych: sklepów, sal konferencyjnych, klubów. Zachowując wszystkie cechy techniczne oświetlenia przemysłowego ma nowoczesny, zgodny z trendami look.

  

DOBRY WZÓR 2012 w Sferze Usług otrzymuje:

Paczkomaty InPost, system skrytek pocztowych

Producent Grupa Integer.pl

Projekt Grupa Integer.pl

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na to, że system INPOST wychodzi naprzeciw nowym potrzebom rynku, których nie zaspakaja tradycyjna poczta. To kompleksowy projekt usługi kurierskiej, która pozwala na obniżenie kosztów przesyłki przy jednoczesnej wygodzie użytkowania. Idealne rozwiązanie przy zakupach on-line, wygrywające           z tradycyjną pocztą zautomatyzowanym procesem nadania i odbioru przesyłki. Usługa doskonale dopasowana do potrzeb nowoczesnych użytkowników, przyjazna, intuicyjna, oszczędzająca czas.

 

DESIGNER ROKU 2012– nagroda specjalna prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta – Piotr Kuchciński

Jest z wykształcenia inżynierem architektem. Początek jego kariery to praca w jednym z poznańskich biur architektonicznych, gdzie przygotowywał projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Dopiero po tym „architektonicznym wstępie” trafił do firm meblarskich. Ale to właśnie spojrzenie architekta pozwala mu tworzyć meble na wskroś uniwersalne, doskonale dopasowane do potrzeb rynku, a jednak z wyraźnym indywidualnym charakterem, zdominowanym przez skłonność do geometrycznych i uproszczonych form.

Należy zwrócić uwagę na moment, w którym Piotr Kuchciński i jego pokolenie pojawia się na rynku producentów mebli. Pierwsze lata XXI wieku to w Polsce czas pionierskiej pracy projektantów z komercyjnymi przedsiębiorcami. Walka o miejsce projektanta w procesie tworzenia nowego produktu. I tu Piotr Kuchciński ma ogromne zasługi jako designer kształtujący mocnych marek Balma i Noti.

Swój pierwszy zestaw mebli gabinetowych zaprojektował w roku 2001 roku, a już w 2004 był w finale naszego konkursu Dobry Wzór z kolekcją mebli gabinetowych XEON i fotelami LINUS. W 2005 roku wyróżniliśmy jego kolekcję gabinetową MIXT ,w 2006 – meble BLOC, a w 2007 – meble do mieszkań COMPLI. W 2010 wśród finalistów Dobrego Wzoru była jego kolekcja biurowa SIMPLIC .

Meble Kuchcińskiego stają się ikonami polskiego designu. Są pokazywane na wystawach polskiego wzornictwa za granicą, mają swoje miejsce we współczesnych opracowaniach książkowych, meblują biura renomowanych firm. W słynnym już wyposażeniu Instytutu Polskiego w Sztokholmie znajduje się jego kolekcja Mixt.

Kuchciński to osobowość indywidualna, ale wrażliwie obserwująca rynek, projektant tworzący meble proste, bezpretensjonalne i nowoczesne, doskonale spełniające oczekiwania użytkowników.

W tegorocznym konkursie Dobry Wzór mamy dwie prace Piotra Kuchcińskiego: fotel FAN zaprojektowany dla firmy PROFIm oraz kolekcja 4 YOU współprojektowana z Joanną Leciejewską dla firmy Meble Vox. FAN ma szansę stać się kolejną ikoną polskiego designu – jego doskonała, lekka i wpadająca w oko forma ma wszystkie cechy rynkowego przeboju.

Z kolei 4 YOU to kompaktowy program pozwalający umeblować małą przestrzeń mieszkalną w sposób funkcjonalny i bardzo estetyczny. To nie tylko dobrze zaprojektowane meble, ale także rozwiązanie problemu małych przestrzeni i budżetów ludzi na starcie.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego ma w swojej ponad 60-letniej tradycji promocję designu rozumianego jako sposób na rozwiązywanie problemów, w tym, w dostępnej dla siebie skali, problemów społecznych. Dlatego sposób myślenia i projektowania Piotra Kuchcińskiego jest nam szczególnie bliski. I właśnie za te wartości prezes IWP wyróżnia go w tym roku swoją nagrodą.

 

WZÓR ROKU 2012 nagroda specjalna Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę dla:

FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy

Producent Wawrzaszek ISS Sp. z o.o.

Projekt główny projektant Agnieszka Fujak Konstruktor prowadzący Aleksander Kłusak

Uzasadnienie: FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy, 2012 został zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. To jeden z najlepszych dowodów mocnej pozycji polskiej myśli technicznej, jej rozwoju, możliwości i pozycji. Pojazd został wyposażony w sprzęt najwyższej klasy, wszechstronny i zaawansowany technologicznie. Pojazd ma dwa niezależne silniki Volvo o mocy 700 KM. W czasie dojazdu mogą one pracować równolegle – aby zapewnić szybszą jazdę, lub oddzielnie – aby zapewnić jazdę i napęd autopompy i innych urządzeń. Układ napędowy 8x8 z dwiema skrętnymi osiami ułatwia manewrowanie na małej przestrzeni. Mimo 50-tonowej masy, wóz przyspiesza od 0 do 80 km/h poniżej 20 sekund i może się rozpędzić nawet do 135 km/h. W wyposażeniu są m.in. autopompy, który są w stanie użyć 10 tysięcy litrów wody na minutę.

 

Jury konkursu Dobry Wzór 2012:

Przewodnicząca Katarzyna Rzehak dyrektor Pionu Promocji IWP

Otylia Trzaskalska-Stroińska zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki

dr Alek Tarkowski dyrektor Centrum Cyfrowego Projektu: Polska

Agnieszka Gapys dyrektor Biura Marketingu i Promocji w Agencji Rozwoju Przemysłu

Monika Dyląg-Sajór dyrektor Departamentu Komunikacji Zewnętrznej w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Dr Lidia Adamska członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Piotr Pawłowski prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

Michał Stefanowski wiceprezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych

Peter Van Riet belgijski projektant, szef Studio Peter Van Riet

Natasha Montgomery Specjalista praktyk w dziedzinie wzornictwa i zarządzania wzornictwem, pracuje w Wielkiej Brytanii i USA

 

Zespół ekspertów IWP:

dr Iwona Palczewska dyrektor Pionu Badań i Rozwoju IWP

Itta Karpowicz-Starek architekt wnętrz

Ewa Szyszka-Oczkowska projektantka, specjalista w Dziale Upowszechniania Wzornictwa IWP

Ewa Siemieńska specjalista ds. upowszechniania wzornictwa, IWP

Katarzyna Koprowska projektantka, laureatka konkursu Young Design 2012

 

Zapraszamy na wystawę Dobry Wzór 2012

Od 12 października do 9 grudnia 2012 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie będzie można oglądać najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. To finaliści i laureaci konkursu Dobry Wzór 2012.

Konkurs ten Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje od 1993 roku.
To jedyny w kraju niezależny monitoring
wzorniczy rynku. Do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa. To spośród nich międzynarodowe jury, które będzie obradować 10 października 2012 roku, wybierze laureatów nagrody Dobry Wzór.

Nagrody główne Dobry Wzór przyznawane są w czterech kategoriach: Sfera domu, Sfera pracy i Sfera publiczna i Sfera usług.

Ponadto swoją nagrodę Wzór Roku przyznaje minister gospodarki, a prezes IWP wybiera i nagradza Designera Roku.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego stawia sobie za zadnie wydobycie z zalewu towarów na rynku tych najlepszych. Nie tylko designerskich fajerwerków, nie tylko designu ekskluzywnego, ale dobrze zaprojektowanych, nowoczesnych i innowacyjnych produktów, z cenami skalkulowanymi adekwatnie do możliwości przeciętnego Polaka.

W tym roku do finału konkursu z 187 zgłoszonych przeszło 91 produktów i usług. Na wystawie zaprezentują się 84 firmy, z których aż 69 to firmy polskie.

Oto liczba produktów w poszczególnych sferach/kategoriach konkursu:

58 – Strefa domu

12 – Strefa pracy

11 – Strefa publiczna

10 – Strefa usług

Uderza liczba produktów w Sferze domu. Jest ich aż 58. Są wśród nich, jak co roku, meble, wyposażenie łazienek, agd, rtv, ale są też zabawki, fotelik dziecięcy, jest nawet samochód osobowy. Jest płaska wtyczka i ogrodowy wąż do podlewania, który się nie zwija, nie zamarza i nie zanieczyszcza wody.

Oczywiście mamy też produkty ekskluzywne: luksusowe meble, drogie wyposażenie łazienek i kuchni, zaawansowany sprzęt komputerowy. Te produkty to często technologiczna awangarda czy reprezentacja najnowszych trendów stylistycznych. Mocne marki, z dobrą sprzedażą na naszym rynku. Pokazujemy je z dumą, bo chociaż na razie nie są to produkty masowe i nie stać na nie przeciętnego Polaka, ale to one wyznaczają przyszłość.

Zwracamy też uwagę na umywalkę marki Koło, którą zaprojektował sam Antonio Citterio i która kosztuje niewiele ponad 150 euro!

W Sferze pracy najlepiej widać postęp technologiczny. Wśród produktów jest drukarka Mojo 3D (marki Stratasys Inc., z 2012 roku), dzięki której nie drukujemy na papierze, tylko „wykonujemy 3D ze specjalnej masy”. Zamiast klasycznego biurka pojawia się jeżdżący stolik pod laptopa – bo skoro już używamy bezprzewodowych laptopów, to nie po to, żeby siedzieć z nimi przy biurku w tym samym miejscu. Jest wózek widłowy firmy Still i stacja robocza firmy Hewlett-Packard. Tak różne produkty, jak różnie możemy dziś rozumieć sferę pracy.

Bardzo ciekawa jest w tym roku Sfera usług. Pokazuje, że zgodnie z prognozami ekonomistów, ten segment rynku jest przyszłością gospodarki. Program „Test zużycia wody i audyt wodny”, pozwalający znaleźć w domu czy w biurze obszary marnotrawienia wody i energii do jej podgrzania, to usługa wychodząca naprzeciw nie tylko trendom, ale przede wszystkim kryzysowi. Usługa, dzięki której możemy zamówić intencje mszalne przez dowodzi, że nowoczesne technologie i myślenie biznesowe dociera także do sfery życia religijnego Polaków.

Często zgłoszone produkty łączą cechy kilku sfer. Tak jest na przykład w przypadku paczkomatu InPost, który jest produktem sfery publicznej i do niej został zgłoszony, ale jest również świetnie zaprojektowaną usługą i jako taką oceniało go jury. Zamiast „stać na poczcie”, możemy wrzucić przesyłkę do systemu, który obsługuje wszystko błyskawicznie i informuje adresata o oczekującej przesyłce sms-em.

Tegorocznym hitem Sfery publicznej jestniewątpliwie lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy Felix 8X8 wyprodukowany przez firmę Wawrzaszek ISS Sp. z o.o., którego głównym projektantem jest Agnieszka Fujak. Ten polski produkt kosztuje okrągły milion euro i zainteresowanie nim jest bardzo duże. 

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości