Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2014/08/14 14:46:28
Nagroda za innowacyjną bieliznę promedyczną

Emilia Frydrysiak z Politechniki Łódzkiej została laureatką IV edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”. W nagrodę zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązanie na targach wynalazczości iENA organizowanych jesienią w Norymberdze.

Emilia Frydrysiak jest na pierwszym roku studiów doktoranckich na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności na Politechnice Łódzkiej. Jej promotorem jest dr hab. Krzysztof Śmigielski, prof. PŁ. Jest też studentką kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ.

Projekt zgłoszony przez mgr Emilię Frydrysiak polega na stworzeniu prototypowej bielizny promedycznej wspomagającej profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych.

 – Proponowane rozwiązanie zakłada wykonanie mikrokapsuł z olejkami eterycznymi, np. z rumianku lub szałwii oraz mikrokapsuł z ekstraktem lub sokiem z żurawiny oraz ich implementację na wybrane podłoża tekstylne – wyjaśnia laureatka. - Do zintensyfikowania procesu leczenia dolnych dróg moczowych przyczyni się też zaprojektowanie i przebadanie tekstronicznych wkładek grzejnych utrzymujących zadaną bezpieczną temperaturę w miejscu terapii.

Zaproponowane rozwiązanie łączy wiedzę z zakresu m.in. medycyny, mikrobiologii i włókiennictwa. Przewagą tego rozwiązania nad tradycyjnymi formami terapii obejmującej kąpiele parowe, jest wygoda jego stosowania. - System grzejny i mikrokapsułki stanowią część ubioru, a produkt jest w pełni mobilny, wygodny w użytkowaniu oraz nie wymaga specjalistycznej obsługi medycznej ze strony użytkownika – tłumaczy Emilia Frydrysiak. Nagrodzony projekt został zgłoszony do opatentowania.

Głównymi odbiorcami wyników projektu będą kobiety, ze względu na (statystycznie) znacznie częstsze niż mężczyźni, problemy z zapaleniem dolnych dróg moczowych.

Do udziału w konkursie zaprosiła młode badaczki Fundacja Kobiety Nauki. Była to jego czwarta edycja. Drugą laureatką konkursu jest mgr Justyna Wrzosek – Jakubowska z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, doktorantka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

Autor:Informacja prasowa , Współpraca: Ewa Chojnacka
powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości