Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2013/01/30 12:07:44
Polskie innowacje cz.4 – Okulary dla niewidomych

W ramach cyklu „Polskie innowacje”, w tym tygodniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawia kolejny projekt wyróżniony w Konkursie Polski Produkt Przyszłości. Niniejszy produkt to innowacyjne urządzenie elektroniczne składające się z układu kamer, modułu dźwiękowego oraz procesora, wspomagające poruszanie się osoby niewidomej. Komunikuje się z komputerem przez port USB, a jego elementy są wbudowane w oprawę okularów. urządzenia jest elementem systemu dźwiękowego, którego docelowym zadaniem jest ostrzeganie o przeszkodach dla osoby niewidomej.

interfejsu wbudowany w oprawę okularów

(źródło Politechnika Łódzka, GreenPoint Sp. z o.o.)

 

Działanie interfejsu polega na pasywnym poznaniu otoczenia (nie emituje światła lasera lub ultradźwięków). „Dzięki rejestracji obrazów stereoskopowych jest możliwe wyznaczenie odległości dzielącej użytkownika systemu od różnego rodzaju przeszkód”, twierdzi współautor projektu, mgr inż. Bartosz Ostrowski. Zastosowane kamery rejestrują obrazy synchronicznie, które przesyłane są do komputera, gdzie następuje ich analiza. Moduł dźwiękowy zawiera stereofoniczne słuchawki oraz mikrofon przeznaczone do komunikacji użytkownika z systemem. Bartosz Ostrowski podkreśla również, że „urządzenie umożliwia śledzenie położenia wykrytych metodami obrazowymi przeszkód niezależnie od ruchu głowy użytkownika”.

Opracowany sprzętowy wizyjno-akustyczny, wspólnie przez Politechnikę Łódzką i GreenPoint Sp. z o.o., jest pierwszym tego typu rozwiązaniem integrującym układy elektroniczne. Zaprojektowany stanowi element systemu dźwiękowego ostrzegania o przeszkodach, który stwarza szansę na zastąpienie w przyszłości psa przewodnika. Jako główne zalety interfejsu B. Ostrowski wymienia „kształt i jego niewielką wagę, co umożliwia korzystanie z niego przez długi okres czasu bez odczucia zmęczenia oraz to, że pracuje w szerokim zakresie temperatur”.

Poprzednie wersje prezentowanego urządzenia zostały poddane pomyślnym testom z udziałem osób niewidomych a nowy znajduje się w fazie kolejnych testów. Jak twierdzi B. Ostrowski „obecnie trwają prace nad integracją modułów programowych do wyznaczania mapy głębi, detekcji obiektów w scenie oraz wytwarzania reprezentujących ich strumieni dźwiękowych”.

Ukończenie prac nad ostateczną wersją urządzenia i wprowadzenie go na rynek jest sprawą bardzo pilną – „w Polsce jest obecnie około 80 tysięcy osób niewidomych i słabo widzących, a na świecie ich liczba wynosi blisko 42 miliony”, zauważa B. Ostrowski – dodając „pomimo, że istnieje wiele przyrządów wspomagających osoby niepełnosprawne wzrokowo w życiu codziennym, to brak jest urządzeń umożliwiających samodzielne, bezproblemowe poruszanie się w nieznanym środowisku”

Mgr inż. Bartosz Ostrowski – absolwent dziennych studiów o kierunku elektronika i telekomunikacja ze specjalizacją przetwarzanie obrazów. Od 2008 roku zajmuje się badaniami nad integracją danych z czujników inercyjnych i danych wizyjnych w Zakładzie Elektroniki Medycznej w Instytucie Elektroniki na Politechnice Łódzkiej.

Bartosz Ostrowski

(źródło: własna)

 

***

Projekt „Sprzętowy wizyjno-akustycznego systemu wspomagającego niewidomego w samodzielnym poruszaniu się”, opracowany wspólnie przez Politechnikę Łódzką i GreenPoint Sp. z o.o. z Łodzi, został wyróżniony w XV edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości w kategorii „wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej”.

Podobne artykuły:

Jednoosiowy Egzoszkielet Ramienia Sterowany Elektromiogramem

Kwantowe Lasery Kaskadowe

Nowa Generacja Technologii EPICHLOROHYDRYNY Z BIOGLICERYNY

Autor:Wojciech Sadowiec 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości