Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2015/11/06 14:22:35
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce

W dniach 16 – 22 listopada2015, już po raz już po raz ósmy na świecie i szósty w Małopolsce, odbędzie się największe, globalne święto przedsiębiorczości tj. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ŚTP, Global Week, GEW). W tym roku organizowane jest w ok 160 krajach, szacuje się, że w wydarzeniach ŚTP weźmie udział ok. 10 mln osób na całym świecie.

Celem inicjatywy jestpromowanie przedsiębiorczości, tworzenie środowiska, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i kreatywne inicjatywy młodych ludzi.

W ramach przedsięwzięcia instytucje partnerskie tj. m.in. organizacje wspierające biznes, uczelnie,  firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki.

Globalna inicjatywa

Historia organizacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości sięga 2008 roku. Jego pomysłodawcami byli premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown i brytyjska rządowo-biznesowa Make Your oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm. Na początku w przedsięwzięcie zaangażowało się 37 państw. Dziś jest ich ok. 160.

Polska również aktywnie angażuje się we współorganizację tej inicjatywy. Koordynatorem ogólnopolskim jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

W Polsce ŚTP organizowany jest na ogromną skalę – wydarzenia odbywają się we wszystkich województwach, przy udziale największej na świecie sieci partnerów. W 2014 w wydarzeniu wzięło udział87 000 uczestników, ponad2500 partnerów, odbyło sięokoło 2400 wydarzeń.

Praca podmiotów i osób zaangażowanych w realizacje inicjatywy w naszym kraju została doceniona – podczas Światowego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się w marcu 2015 roku  w Mediolanie Polska otrzymała dwie nagrody: za największą liczbę partnerów oraz tytuł Country of the Year czyli najlepszego organizatora ŚTP w 2014 roku.

… również w Małopolsce

Od 2010 rokuWojewództwo Małopolskie jest oficjalnym partnerem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, a Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiegopełni funkcję koordynatora całości inicjatywy w regionie. W 2015 r. w Małopolsceodbędzie się 6. edycja przedsięwzięcia.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce jest okazją, aby m.in. spotkać się z przedsiębiorcami, ludźmi biznesu, którzy odnieśli zawodowy sukces - ich przykład, praktyczne wskazówki są bardzo cenne dla osób, które pragną założyć własne firmy. Uczestnicy mogą poznać najlepsze sposoby prowadzące do realizacji swoich marzeń i planów zawodowych, a organizowane wydarzenia inspirują młodzież do rozwoju innowacji, wyobraźni i kreatywności, skłaniają do urzeczywistniania swoich pomysłów, do tworzenia swojej marki. Z roku na rok program jest bardziej różnorodny, liczba partnerów zwiększa się, a wydarzenia odbywają się w całej Małopolsce.

Ogólna opinia uczestników o wydarzeniach jest pozytywna i można wnioskować, że ŚTP spełnia swoją podstawową rolę, jaką jest promocja przedsiębiorczości i tworzenie przychylnego klimatu wokół działalności biznesowej.

Nasze osiągnięcia

Edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) w Małopolsce w 2014 roku zakończyła się sukcesem, złożyło się na to:

 • Szerokie partnerstwo: 45 instytucji, w tym m.in.: szkoły wyższe, instytucje otoczenia biznesu, instytucje wspierające przedsiębiorczość, urzędy pracy, a także jednostki organizacyjne Województwa Małopolskiego;
 • Różnorodność wydarzeń -  ponad 200 aktywności: szkolenia, warsztaty, spotkania z przedsiębiorcami, gry edukacyjne, konferencje i wykłady, indywidualne konsultacje, spotkania informacyjne, dyskusje i debaty;
 • Ogromne zainteresowanie: prawie 9 500 uczestników
 • Zasięg terytorialny – cała Małopolska: wydarzenia odbyły się w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Andrychowie, Bochni, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej, Dobczycach, Gorlicach, Grybowie, Limanowej, Łętowem, Myślenicach, Nowych Targu, Oświęcimiu, Starym Sączu, Wadowicach, Zakopanem.

Skala dotychczasowych wydarzeń:

 • Rok 2010
 • Partnerzy: 12 instytucji
 • Uczestnicy: 2 600 osób.

Szerokie partnerstwo, wielość i różnorodność wydarzeń oraz duże zainteresowanie sprawiło, że Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2010 odbywający się pod hasłem: Kreatywni na start!  został uznany za najlepszą polska inicjatywę GEW.

 • Rok 2011
 • Partnerzy:30 instytucji
 • Uczestnicy: 5 500 osób
 • Zasięg:7 miast Regionu
 •  Zrealizowano: ok. 100 wydarzeń

 

 • Rok 2012
 • Partnerzy:38 instytucji
 • Uczestnicy: 7 000 osób
 • Zasięg:9 miast Regionu
 •  Zrealizowano: 164 wydarzenia

 

 • Rok 2013
 • Partnerzy:45 instytucji
 • Uczestnicy: 8 500 osób
 • Zasięg:17 miast i miasteczek Regionu
 •  Zrealizowano: około 175 wydarzenia

 

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2015

W tym roku w ramach programu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2015 zaplanowano około 300 wydarzeń, w tym m.in.: szkolenia, warsztaty, wykłady, spotkania z przedsiębiorcami, konkursy, konferencje, a także Spotkanie Młodego Biznesu. Program przygotowany został przez około 50 Partnerów oraz koordynatora regionalnego.

Koordynator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Partnerzy:

 1. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości AIP w Krakowie
 2. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (AIP AGH)
 3. AGH,
 4. BiznesTUBE Sp. z o.o.
 5. Centrum Informacji FEM
 6. Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Matejki w Krakowie
 7. CoLab Sp. z o.o.
 8. FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji
 9. Fundacja JMP
 10. Fundusz Zalążkowy KPT Sp. z o.o.
 11. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
 12. Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie
 13. Kancelaria Adwokacka Kamil Trybuchowicz
 14. Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług z siedzibą w Nowym Sączu
 15. Krakowski Sp. z o.o.
 16. Laboratorium Kultur. Szkolenia. Analizy. Doradztwo. Dr Katarzyna Jarecka-Stępień
 17. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
 18. Małopolski Instytut Kultury
 19. Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości
 20. PAESE Euphora Spółka Jawna Grzegorz Wnęk,
 21. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
 22. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
 23. Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki, Politechnika Krakowska
 24. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Krakowie
 25. Powiatowy Urząd Pracy w Bochni
 26. Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach
 27. Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu
 28. Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie
 29. Powiatowy Urząd Pracy Wadowicach
 30. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
 31. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
 32. Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi, Wydział Zamiejscowy w Krakowie
 33. Stowarzyszenie „Absolwenci na walizkach”
 34. Towarzystwo Miłośników Andrychowa
 35. Treehouse Origin
 36. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 37. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 38. Uniwersytet Jagielloński
 39. Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
 40. Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze ul. Kongresowa 11, 32-640 Zator
 41. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
 42. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
 43. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddz. Kraków
 44. Zespół Szkół Geodezyjno- Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie
 45. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
 46. Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Prof.. Józefa Tischnera w Wadowicach
 47. Fundacja Laboratorium Innowacji i Kreatywności
 48. Fundacja Change Leaders
 49. Grupa Unity Sp. z o.o.

 

Wydarzenia odbędę się na terenie całej Małopolski:

 1. Krakowie,
 2. Tarnowie,
 3. Nowym Sączu,
 4. Andrychowie,
 5. Bochni,
 6. Brzesku,
 7. Kalwarii, Zebrzydowskiej,
 8. Dobczycach,
 9. Wadowicach,
 10. Chełmcu,
 11. Kętach,
 12. Chrzanowie,
 13. Myślenicach,
 14. Nowym Targu,
 15. Oświęcimiu,
 16. Zatorze.

 

programowa Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2015 zawiera bogaty wachlarz różnorodnych działań.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprasza na Spotkanie Młodego Biznesu pn. „Biznes z pasją czyli zarabiaj robiąc to, co lubisz”, które odbędzie się 16 listopada o godz. 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wydarzenie inauguruje Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce. Tematem przewodnim spotkania będzie przedstawienie przykładów firm rozwijanych dzięki pasji, opierających się na własnych zainteresowaniach, a także takich, które służą rozwijaniu ważnych wartości, pomaganiu innym. Przedstawione zostaną drogi budowania i rozwoju (success story) firm, których twórcy udowadniają, że zainteresowania i rozwój zawodowy mogą iść w parze. Co więcej, rozwijając swój biznes można również tworzyć rozwiązania zmieniające świat na lepsze.  Podczas Spotkania Mateusz Zmyślony opowie „Jak robić biznes, który ludzie kochają?  Jak stworzyć firmę, w której wszyscy chcą pracować?  Jak zarabiać na wytwarzaniu... wartości?”, młodzi przedsiębiorcy opowiedzą o swoich firmach, a Marek Kapturkiewicz - mentor i inwestor opowie o znaczeniu zaangażowania, pasji twórców firmy
w trakcie podejmowania decyzji o inwestycji w rozwój danego pomysłu.

(Rejestracja na wydarzenie na stronie www.tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl).

Do skorzystania ze swojej oferty zapraszają największe krakowskie uczelnie:

Uniwersytet Jagielloński - Sekcja Karier UJ i ProPerspektive zaprasza zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej m.in. na bezpłatne szkolenie dla studentów i absolwentów UJ. Jego celem jest przekazanie wiedzy na temat możliwości uzyskania wsparcia finansowego i doradczo-szkoleniowego dla wszystkich myślących o prowadzeniu własnego biznesu. Założeniem szkolenia jest również przybliżenie uczestnikom podstawowej wiedzy o Funduszach Europejskich, procedurze aplikowania o dotacje oraz terminologii branżowej. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na oficjalne otwarcie AIP UJ oraz Wieczorny Event Startupowy z networkingiem - AIP Startup Mixer.

Akademia Górniczo-Hutnicza proponuje udział warsztatach takich jak: Praktyka redagowania treści. Fundamenty Content Marketingu. Perswazja, sprzedaż i neuromarketing – jak “manipulować” słowem by skłaniać użytkowników do podejmowania oczekiwanych przez biznes akcji? Content Marketing od A do Z. Pomiar skuteczności contentu online.

Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza m.in. na spotkania pn. „Budowanie strategii - od tego wszystko się zaczyna”, które będzie okazją dyskusji na temat znaczenia strategii w budowaniu i prowadzeniu firmy.

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie organizuje test predyspozycji zawodowych, który może pomóc odnaleźć właściwą ścieżkę rozwoju zawodowego. Na podstawie cech charakteru i zainteresowań osoby badanej (wykonującej test) będzie można określić, jakiego rodzaju prace będą dla niej najbardziej odpowiednie.

Politechnika Krakowska zaprasza na spotkanie warsztatowe  dla przedsiębiorców zainteresowanych realizacją projektów we współpracy z uczelniami wyższymi na temat „Wspólnych projektów przedsiębiorców i uczelni - źródła finansowania innowacji w perspektywie finansowej 2014 – 2020”.

Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie organizuje m.in. spotkania pn. „Przedsiębiorczość w pigułce”. Uczestnicy wykładu otrzymają w pigułce informacje o tym, jak poruszać się na polskim rynku pracy.

Liczne instytucje wspierające przedsiębiorczość w Małopolsce organizują szereg ciekawych wydarzeń:

BiznesTUBE Sp. z o.o. organizuje warsztaty i spotkania pn. „ jako lider – co może Ci pomóc?”.

Fundacja Laboratorium Innowacji i Kreatywności zaprasza na konferencję pn.  „Polsko Amerykański Most Innowacji „PAMI 2015: how to begin”. Pierwszy dzień Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji to interaktywne spotkanie podczas którego inspirujący prelegenci ze Stanów Zjednoczonych i Polski podzielą się swoimi doświadczeniami w trzech tematach: "niezbędnik przedsiębiorcy", „budowanie społeczeństwa innowacyjnego" i "moja osobista Dolina Krzemowa". Będzie to okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami z Polski  i USA, studentami i pracownikami centrów transferu technologii i innowacji. Dyskusja z przedsiębiorcami, którzy osiągnęli sukces zainspiruje także do myślenia o swojej przyszłości w sposób kreatywny i przedsiębiorczy FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji proponuje bezpłatne usługi informacyjne w zakresie: dostępnych źródłach finansowania działalności gospodarczej, poręczeń kredytowych, gwarancji de minimis, preferencji podatkowych i inwestycyjnych, dotacji, usług instytucji okołobiznesowych.W ofercie znajdują się równieżusługi doradcze z zakresu zakładania i prowadzenia firmy, finansów firmy, marketingu, zarządzania firmą.

Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowiezaprasza na szkolenie pn. Polski na rynku Unii Europejskiej – swoboda prowadzenia działalności gospodarczej w świetle prawa UE”. Szkolenie skierowane jest do MŚP uczestniczących bądź zamierzających uczestniczyć w obrocie handlowym w Unii Europejskiej zainteresowanych problematyką prowadzenia działalności gospodarczej oraz świadczenia usług na rynku UE.

Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług z siedzibą w Nowym Sączu organizuje spotkanie z przedsiębiorcą pn. „Herosi Biznesu – edycja  III”. W ramach spotkania z przedsiębiorcą uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią i przedmiotem działalności firmy HD Józef Pyzik.

Laboratorium Kultur. Szkolenia. Analizy. Doradztwo. Dr Katarzyna Jarecka-Stępień oferuje szkolenie pn. Fair Play. Jak etycznie współpracować z krajami Azji i Afryki?. Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy o programach etycznych w biznesie i o CSR w kontekście współpracy biznesowej i handlowej z krajami Azji i Afryki.

Małopolski Instytut Kultury organizuje Grę symulacyjna: „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”. Gra nawiązuje do historii dziewiętnastowiecznych pionierów przemysłu naftowego z Galicji, którzy działali na terenie dzisiejszej Małopolski, Podkarpacia i Ukrainy.

Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości zaprasza na szkolenie pn. „Księgowość w małej firmie”. Na szkoleniu zostanie zaprezentowana tematyka w zakresie m.in.:zasad rejestracji działalności gospodarczej i aktualizacji danych, rodzajów ewidencji podatkowych, terminów składania deklaracji zgłoszeniowych, aktualizacyjnych, rozliczeniowych i zeznań podatkowych.

Rynkowa Agencja Świętokrzyska Artur Pawelec występująca pod ą handlową Treehouse Origin zachęca do udziału w warsztatach na temat Budowanie zespołów – czyli rzecz o tym jak zatrudnić pierwszego pracownika (dobrego!)”.

Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach organizuje liczne wykład, warsztaty oraz dyskusje i spotkania z przedsiębiorcami na temat: „Co to jest startup? Kiedy zacząć myśleć o własnej firmie?”, „Absolwent na rynku pracy", „Działalność czy etat”, „Niekomercyjne formy zarobku jako alternatywa na nadchodzące czasy".

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie przy współpracy z ArchitektBiznesu.eu oferuje szeroki wachlarz wykładów, warsztatów oraz spotkań informacyjnych, a wśród nich wykłady Innowacyjny projekt w warunkach skrajnej niepewności”, „Wolontariat Europejski – spotkanie informacyjne”.

Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie – zaprasza na spotkania z pracodawcami takimi jak:  Akademia Szkoleń i Kompetencji, Gegenbauer Polska Sp. z o. o., BWI Poland Technologies sp. z o.o., Roboty przemysłowe, Multiprojekt Kraków, ANWA Sp. z o.o., Miejskie Oczyszczania Sp. z o. o., BiegunSport. Celem przedsięwzięcia  będzie przedstawienie młodzieży szkolnej działalności polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw oraz podkreślenie roli innowatorów i pracodawców, którzy tworząc firmy przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia mieszkańców.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie proponuje spotkanie informacyjne dla osób zamierzających rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie – zachęca doudziału w spotkaniu informacyjnym o dostępnych formach wsparcia w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie (dotacjach ze środków EFS, FP i PFRON) na uruchomienie własnej działalności gospodarczej, wysokościach składek obowiązujących przedsiębiorców (dostępnych ulgach) i obowiązujących formach opodatkowania.

Paese (Euphora Sp. j Grzegorz Wnęk) zaprasza do fabryki kosmetyków Paese z praktycznymi warsztatami w laboratorium kosmetologicznym.

Bogatą ofertę mają również powiatowe urzędy pracy w Bochni, Brzesku, Myślenicach, Oświęcimiu, Tarnowie, Wadowicach czy Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego. W programie oferowanym przez te instytucje znaleźć można m.in.: udzielanie indywidualnych informacji i porad osobom bezrobotnymi poszukującym pracy, które planują założenie własnej firmy, badanie  predyspozycji przedsiębiorczych z wykorzystaniem testów, indywidualną rozmowę doradczą.                              

Również jednostki organizacyjne Województwa Małopolskiego zapraszają na liczne spotkania, warsztaty i konsultacje:

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje m.in. Galę Konkursu „Małopolski Przyjazny Rodzinie 2015”.

Centrum Informacyjne FEM oferuje spotkania informacyjne nt. możliwości wsparcia przedsiębiorczości z Funduszy Europejskich.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza m.in. na warsztaty dotyczące prowadzenia własnej firmy, indywidualne konsultacje dotyczące predyspozycji zawodowych.

To tylko niektóre z propozycji, które dostępne są w ramach szerokiej oferty realizowanej przez instytucje partnerskie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, może jednak wymagać wcześniejszej rejestracji. Szczegółowy program oraz informacje na temat rejestracji dostępne są na stronie internetowej www.tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl oraz na stronach internetowych instytucji partnerskich.

Dołącz do nas!

www.facebook.com/stpmalopolska

Serdecznie zapraszamy!

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - koordynator oraz Partnerzy 

Autor:THINKTANK  Grzegorz Kosson 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości