Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/05/11 09:47:03
Parki przemysłowe a efektywność energetyczna

Komisja Europejska ogłosiła w ramach programu Inteligentna Energia Europa konkurs pt. „Efektywność energetyczna na rzecz zmniejszenia emisji CO2 w parkach przemysłowych (ECO2PARK)”. Z puli europejskich środków mogą skorzystać również polskie parki przemysłowe. Beneficjenci przedsięwzięcia wezmą udział w projekcie, w ramach którego zostanie zdefiniowany nowy zarządzania energią.

W dzisiejszych czasach firmy ulokowane w parkach przemysłowych koncentrują się na głównie na własnej działalności. Tym samym rezygnują one z korzyści, jakie niesie ze sobą synergia, której efekt można wykorzystać m.in. przy redukcji emisji CO2 do atmosfery. O zaletach integracji i współpracy energetycznej przekonują eksperci, zdaniem których parki przemysłowe z powodzeniem mogą odgrywać rolę „menedżerów energii”. Komisja Europejska postanowiła ogłosić konkurs pt. „Efektywność energetyczna na rzecz zmniejszenia emisji CO2 w parkach przemysłowych (ECO2PARK)”, który jest skierowany również do polskich podmiotów.

Na podstawie analizy procesu zarządzania energią w parkach przemysłowych zostanie zdefiniowany nowy efektywności energetycznej. Założeniem projektu jest redukcja zużycia energii w ośrodkach o 10%. W pierwszej fazie projektu funkcjonowanie parków przemysłowych zostanie poddane analizie ekspertów. W tym celu zostanie zastosowana nowa metodologia, która umożliwi uzyskanie obiektywnego spojrzenia na energetyczną efektywność. Na tej podstawie zostanie przygotowany plan dalszych działań. Ostatni etap projektu to poradnika zawierającego wskazówki dla parków przemysłowych.

W realizację projektu zaangażowały się parki przemysłowe, firmy inżynieryjne i centra badawczo-rozwojowe z Hiszpanii, Grecji oraz Węgier. Budżet konkursu wynosi 1 mln euro. W ramach inicjatywy można ubiegać się o maksymalne dofinansowanie w wysokości 75%. Nabór wniosków w ramach konkursu potrwa do czwartku, 12 maja br. wniosków odbywa się drogą internetową, zgodnie z procedurą przewidzianą w programie Inteligentna Energia Europa. Więcej informacji można znaleźć w aktualnym poradniku dla wnioskodawców.

fot. JG/Smartlink

Autor:Krzysztof Garski   , Współpraca: Łukasz Szoszkiewicz


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości