Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2016/03/17 08:45:11
YouNick z portfelem pełnym innowacyjnych spółek

21 nowych spółek w najbardziej zaawansowanych technologicznie branżach gospodarki, ponad 100 miejsc pracy oraz blisko 32 mln zł na rozwój innowacyjnych biznesów. To tylko niektóre efekty 5-letniej działalności inwestycyjnej YouNick. Pierwszy w Polsce prywatny jest autorem unikalnej na skalę kraju koncepcji partnerskiej współpracy z pomysłodawcami innowacji. W podpoznańskich Złotnikach stworzył inspirowane filozofią Doliny Krzemowej przyjazne przestrzenie biurowe oraz wyjątkowy pakiet usług dla innowacyjnych przedsiębiorców. W 2016 roku zapowiada internacjonalizację najbardziej obiecujących startupów oraz kolejne wyjścia kapitałowe.

Z najnowszych statystyk OECD wynika, że najwięcej środków na badania i rozwój pochłaniają na świecie takie branże jak farmaceutyczna, biotechnologiczna i chemiczna. A w dalszej kolejności także sektor energii odnawialnych, nanotechnologii i ICT. Nad ponad 175 pomysłami na innowacyjny biznes właśnie w tych obszarach pochylili się w ostatnich 5 latach specjaliści od inwestycji kapitałowych YouNick. Dzięki środkom własnym, dotacjom z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz pozyskaniu znaczących współinwestorów portfel podpoznańskiego parku technologicznego zapełnił się w tym okresie 21 innowacyjnymi podmiotami, w które zainwestowano łącznie blisko 32 mln zł. Wśród nich znalazły się m.in. coraz bardziej liczące się w branży biomedycznej w Polsce i za granicą Centrum Badań i Rozwoju PozLab czy podbijająca światowe rynki Lab4Motion, wykorzystująca nowoczesne technologie do optymalizacji procesów biznesowych. W 10 spółkach z sektora nowoczesnych technologii, 8 z branży biotechnologicznej i Life Science oraz 3 chemicznych pracuje obecnie ponad 100 osób. Park ma na swoim koncie także pierwsze wyjścia kapitałowe. W 2015 roku wypuścił w świat dwie spółki, w tym z dużym sukcesem wspomnianą już firmę Lab4Motion.

YouNick statystyki

Wszystkie nowe biznesy zaczynają się od pomysłu założyciela, który wiedziony swoją wiarą, doświadczeniem i przekonaniami przekuwa ten pomysł na biznesplan. Następnie pozyskuje środki finansowe i wydaje je na zbudowanie zdolności operacyjnej: zatrudnienie ludzi, zakup sprzętu, rozwój produktu. Inwestuje w marketing, zatrudnia sprzedawców i… odkrywa, że jego biznes się nie sprzedaje tak, jak planował. Tymczasem środki finansowe już mu się skończyły. Inwestor czuje się oszukany, przecież na co innego się umawiał. tymczasem boi się przyznać, że jego prognozy były nietrafne. Dlatego w YouNick odwracamy kolejność procesu: te najbardziej bolesne rzeczy odkrywamy na początku, zanim wydamy pieniądze na zbudowanie całego modelu biznesu. Zakładamy, że pomysłodawca przychodzi do nas z zestawem hipotez, które od początku trzeba konfrontować z klientami. Inaczej niż większość polskich inwestorów, nie oczekujemy, że weźmie on na siebie całą odpowiedzialność za powodzenie projektu. Jesteśmy dla pomysłodawcy bardziej partnerem niż nadzorcą. Wspólnie testujemy jego pomysły na małych grupach odbiorców, wykorzystując do tego niskokosztowe prototypy. Zanim gotowy produkt trafi na rynek, weryfikujemy jego przydatność dla końcowych użytkowników. Sprawdzamy, czy klienci chcą go kupić, ile są gotowi zapłacić, jakich innych korzyści oczekują. Wspólnie wyciągamy wnioski i modelujemy cały biznes. Takie podejście daje wszystkim uczestnikom procesu dużo większe bezpieczeństwo. Zbyt rzadko jest jednak stosowane na polskim rynku. Dlatego pomysłodawcy często widzą w inwestorach wręcz wrogów, a nie partnerów. A przecież biznes robią ludzie z ludźmi i dla ludzi. Jeśli wyposażymy ich w odpowiednią wiedzę, czucie i zrozumienie klienta, wówczas damy sobie dużo większą szansę na powodzenie współpracy - przekonuje Dagmara Nickel, prezes parku technologicznego YouNick.   

Związane z YouNick firmy odnoszą już pierwsze sukcesy. Spółka PozLab, świadcząca kompleksowe usługi w zakresie B+R dla branży farmaceutycznej, spożywczej, kosmetycznej i weterynaryjnej, współpracuje obecnie z ponad 30 stałymi klientami w Polsce i za granicą, a w ostatnich 3 latach zwiększyła liczbę ów aż do 40 osób. Innowacyjne rozwiązanie technologiczne GoSell, integrujące wiele różnych kanałów informacyjno-marketingowych, zostało już wdrożone w kilku galeriach handlowych w Polsce i zdobyło uznanie w konkursach branżowych. Bazujące na rzeczywistości rozszerzonej aplikacje 3D firmy 3R Studio Mobile zostały docenione nie tylko przez tak znaną markę jak Stary Browar, ale wiosną pojawią się także w podręcznikach szkolnych wydawnictwa Nowa Era. Natomiast działająca w Poznaniu nowoczesna klinika leczenia niepłodnościIVITA od listopada 2015 r. wykonała już z sukcesem kilkadziesiąt zabiegów in vitro i wspólnie z rodzicami czeka w tym roku na swoje pierwsze dzieci.

Twórcy związanych z podpoznańskim parkiem innowacyjnych firm to przede wszystkim osoby w wieku ok. 35 lat. Najmłodszy jak dotąd pomysłodawca startupu miał 24 lata, najstarszy 44 lata. 30% osób to szeroko rozumiani inwentorzy, 20% pochodzi natomiast ze środowisk naukowych. Największą grupę (50%) stanowią jednak byli menadżerowie zarówno koncernów, jak i mniejszych firm, którzy zdobyli już spore doświadczenie zawodowe, otarli się o niejedną porażkę i postanowili odnieść sukces we własnym biznesie. Cechy wspólne pomysłodawców innowacji w YouNick to z pewnością ogromna determinacja i wyjątkowa ekspercka, połączona zwykle z dużym wyczuciem rynku, na którym zamierzają działać.

Rok 2015 to kolejny krok milowy w naszej działalności. W tym czasie zrealizowaliśmy aż 9 nowych inwestycji. Przemodelowaliśmy także ofertę usług finansowania innowacyjnych biznesów. Źródła finansowania dobieramy kierując się specyficznymi potrzebami danego przedsiębiorstwa. Zapewniamy kompleksowe wsparcie w zakresie pozyskania dofinansowania ze środków unijnych czy instrumentów dłużnych. Dajemy również innym możliwość zainwestowania środków finansowych, czasu i wiedzy w ciekawe projekty z naszego portfela inwestycyjnego. Z kolei spółkom portfelowym dostarczamy kompleksowe usługi back-office w zakresie księgowości, kontrolingu, prawa, HR i PR. Takie rozwiązanie sprawia, że zarząd firmy, mając dobrze prowadzone kluczowe procesy, zapewnia swojej organizacji stabilność, zyskuje zaufanie inwestorów i możemaksymalnie skupić się na rozwoju. Cały czas jesteśmy otwarci na zgłoszenia od nowych pomysłodawców innowacyjnych biznesów, głównie z sektora BIO, Life Science i ICTmówi Adam Siwczyński, odpowiedzialny za inwestycje kapitałowe YouNick.

Ostatnie 4 startupy z zakończonego w 2015 r. projektu inwestycyjnego YouNick dopełniły już wszystkie procedury związane z rejestracją i ruszyły na podbój swoich rynków. Plast Compound rozpocznie produkcję innowacyjnej blendy z tworzyw sztucznych, która znajdzie zastosowanie w branży automotive, AGD i RTV. Pomysłodawcy NanoSync, bazując na swoim doświadczeniu z zakresu nanotechnologii, opracowali nowatorski dodatek do polimerów, który będzie wykorzystywany w produkcji niepalnych kabli, a w przyszłości także w branży budowlanej, lotniczej i motoryzacyjnej. Spółka OPM Pharma tworzy pierwszy w Polsce wspierania pacjentów przewlekle chorych, którym dostarczy kompleksowe rozwiązania terapeutyczne, możliwe do realizowania na rynku pozaszpitalnym, w warunkach opieki długoterminowej. Natomiast służąca do odczytywania dokumentów innowacyjna firmy Nu Delta ułatwi już wkrótce pracę księgowych na całym świecie.

Za nami pierwszy, bardzo intensywny etap działalności inwestycyjnej. Plany na rok 2016 mamy bardzo ambitne, dlatego wzmacniamy nowymi pracownikami zespoły inwestycji kapitałowych i finansów. Dla kilku najbardziej obiecujących spółek portfelowych, posiadających już silną ofertę i pozycję na rynku, taki jak m.in. Nu Delta, 3R Studio Mobile, GoSell czy PozLab, chcemy pozyskać środki na internacjonalizację i wyskalowanie biznesu poza granice Polski. Zamierzamy dokonać w tym roku również 3 wyjść kapitałowych. Położymy także  ogromy nacisk na to, aby rozwijane w parku pomysły na biznes zamieniać w projekty, w które warto inwestować. Wsparcie rozwoju innowacji jest obecnie głównym obszarem działalności YouNick, zarówno w zakresie prowadzonych inwestycji kapitałowych, jak i stale rozbudowywanej nowoczesnej infrastruktury biurowej i laboratoryjnej - dodaje Adam Siwczyński.

 

YouNick (dotychczas Nickel Poznań) to pierwszy w Polsce prywatny . W 2014 roku, po 8 latach działalności, ewoluował w zgodne ze światowymi trendami miejsce wspierania innowacyjnych jednostek i biznesów. Miejsce, w którego centrum jest człowiek – najemca, i pomysłodawca innowacji. Wprowadzane w podpoznańskich Złotnikach zmiany znalazły odzwierciedlenie nie tylko w istniejącej i nowo wybudowanej infrastrukturze, ale przede wszystkim w kulturze organizacyjnej, oferowanym pakiecie usług dodatkowych oraz prowadzonej działalności inwestycyjnej. W styczniu 2015 r. park uruchomił autorski program propracowniczy HumaNick: Enjoy your workplace!, wspierający rozwój zawodowy i osobisty osób zatrudnionych na jego terenie.

W blisko 60 związanych z YouNick firmach pracuje obecnie ponad 600 osób. W czerwcu na terenie parku został otwarty kolejny nowoczesny biurowiec, z rozwiązaniami inspirowanymi filozofią Doliny Krzemowej. W środowisku stworzonym do rozwoju innowacyjnych biznesów przyszli najemcy otrzymali przyjazne, elastyczne przestrzenie do pracy i relaksu. W 3-piętrowym budynku w stylu industrialnym, oprócz otwartej powierzchni biurowej, powstało m.in. nowoczesne centrum konferencyjne, specjalne biura dedykowane startupom, sprzyjające kreatywności i integracji przestrzenie wspólne - strefy chill i salki spotkań oraz ogólnodostępna restauracja KarmNick. Poza nowym budynkiem oferuje swoim najemcom ponad 13 tys. m2 powierzchni biurowej typu classic i open, ponad 1,2 tys. m2 przestrzeni biurowej i laboratoryjnej dla sektora biomed oraz 12 tys. m2 powierzchni magazynowej wysokiego składowania. Na terenie parku działa także pierwsze w Polsce przedszkole i żłobek kompetencyjny UL.

Od 5 lat, m.in. dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, YouNick aktywnie wspiera komercjalizację innowacyjnych przedsięwzięć i wyników badań w branży biotechnologicznej, opieki zdrowotnej, żywności, ICT, urządzeń elektronicznych, usług oraz tego, co dzieje się na styku tych obszarów.  Efektem dotychczasowego, unikalnego na skalę kraju, podejścia do procesu inwestycyjnego, jest ponad 20 prężnie rozwijających się spółek zależnych, odnoszących coraz większe sukcesy w Polsce i za granicą.

Szczegółowe informacje dotyczące parkowej infrastruktury, założeń i przebiegu procesu inwestycyjnego oraz oferowanych usług są dostępne na www.younick.pl.

Autor:Informacja prasowa 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości