Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2011/11/21 14:24:02
Grand Prix Brussels Innova 2011 dla Polski

60. Jubileuszowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2011

 Bruksela, 17-19 listopada 2011

GRAND PRIX BRUSSELS INNOVA 2011 DLA POLSKI

                   za

„Technologia otrzymywania chlorowodorku

(2R, 3S) fenyloizoseryny półproduktu leku

przeciwnowotworowego Paclitaxel”.

dla

Instytutu  Chemii Przemysłowej

MINISTERSTWO GOSPODARKI oraz

RADA GŁÓWNA INSTYTUTÓW BADAWCZYCH

OBJĘŁY PATRONAT NAD PAWILONEM POLSKIM BRUSSELS INNOVA 2011

 

W sobotę 19 listopada zakończyły się 60. Jubileuszowe Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS  INNOVA 2011” (17-19 listopada 2011 r. Centrum Wystawiennicze Heysel Expo w Brukseli ) poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. W tych dniach Bruksela stała się światową  stolicą wynalazczości.  

Targi zgromadziły rozwiązania z 15 krajów świata: Algierii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Iranu, Malezji, Maroka, Mołdawii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Wielkiej Brytanii.

Tegoroczna edycja była niezwykła nie tylko ze względu na okrągły 60. jubileusz. Zbiegła się ona w czasie z polską prezydencją w UE, co dało polskim wynalazkom niezwykłą szansę na dodatkową międzynarodową promocję swych osiągnięć . Polska została wybrana  przez targi jako kraj honorowy. Pawilon polski objęło honorowym patronatem Ministerstwo Gospodarki oraz Rada Główna Instytutów Badawczych.

Oficjalne otwarcie targów odbyło się 17 listopada. W czasie uroczystości otwarcia głos zabrali: Florent Godin –Prezes Targów oraz Przedstawiciel Wiceministra, Prezydenta Rządu i Ministra Badań Naukowych oraz  Stefan Kręcisz Pierwszy Radca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli. Imprezę odwiedzili liczni przedstawicielemediów: telewizji, radia, prasy. Relacje z  targów i z uroczystości ich otwarcia wyemitowały największe stacje telewizyjne Belgii.

Na tegorocznej edycji targów przedstawiono 95 polskich wynalazkówprezentowanych przez jednostki sfery nauki, przedsiębiorstwa produkcyjne, twórców indywidualnych oraz młodych wynalazców. Rozwiązania obejmowały zagadnienia  z różnych dziedzin: ekologia, medycyna, bezpieczeństwo, lotnictwo, przemysł samochodowy i transport, metalurgia, włókiennictwo, maszyny i urządzenia, chemia, mechanika, inżynieria, elektronika, energetyka, informatyka i inne .

W czasie trwania targów wybitne osobistości świata nauki zostały odznaczone belgijskimi i europejskimi Krzyżami Zasługi Orderu Wynalazczości.

Polskie pomysły znajdują najwyższe uznanie w oczach świata. W odbywającym się podczas targów konkursie Eureka Contest Polacy zdobywają od lat liczne nagrody i wyróżnienia. Wynalazki ocenione zostały przez ponad osiemdziesięcioosobowy zespół ekspertów z Belgii i krajów uczestniczących w targach. Prezes jury targów bardzo wysoko ocenił szczególnie wysoki w tym roku poziom prezentowanych wynalazków, profesjonalizm ich prezentacji oraz całej polskiej ekspozycji.

Uroczystość oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu EUREKA i wręczenia nagród specjalnych targów „BRUSSELS INNOVA 2011” odbyła się w dniu 19 listopada 2011 roku.

W tegorocznej edycji  targów  największym wyróżnieniem przyznanym polskim wynalazcom jest nagroda Grand Prix 2011, którą otrzymał  Instytut Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego za : „Technologia otrzymywania chlorowodorku (2R, 3S) fenyloizoseryny półproduktu leku przeciwnowotworowego Paclitaxel”.

Poza tą nagrodą wynalazcy otrzymali wyróżnienia w postaci medali w 4 kategoriach: złote medale ze specjalnym wyróżnieniem jury, medale złote, srebrne i brązowe. Również dla młodych wynalazców został zorganizowany specjalny konkurs, w którym nagrodą są medale oraz konsultacje ze specjalistami z organizacji The Idea Monopoly, zajmującej się marketingiem wynalazków i ochroną praw własności intelektualnej.

Polscy wystawcy otrzymali:

  •   Grand Prix jury Brussels Innova 2011
  •   5 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem jury
  •   39 medali złotych
  •   44 medali srebrnych
  •   7 medali brązowych

Sukcesy polskich wystawców to wynik wielkiego wysiłku i zaangażowania wielu osób. Ich działania na rzecz postępu technicznego i unowocześniania procesów technicznych i technologicznych, a co za tym idzie całej naszej gospodarki, osiągają dostrzegalny wymiar i przyczyniają się do efektywnej promocji Polski na świecie.

Od 1994 roku udział w targach polskich wynalazków sfery nauki jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

uczestnictwa polskich przedsiębiorstw i promocja polskich wynalazków prezentowanych na targach odbywa się we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Belgii.

Organizację udziału firm polskich zapewniła Eurobusiness-Haller z Katowic,oficjalny polski przedstawiciel Targów INNOVA na Polskę.

 

 

Barbara Haller

Prezes

ul. Obroki 133, 40-833 Katowice

tel.: 32/ 355-38-01, tel./fax.: 32/ 355-38-00

e-mail:euro@haller.pl;

www.haller.pl

Autor:Zespół Redakcyjny  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości