Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2012/02/08 15:48:12
Centrum w Warszawie

, w którego skład weszło osiem warszawskich jednostek naukowych podjęło decyzję o budowie i Materiałów. Inwestycja zostanie wsparta funduszami unijnymi, dzięki którym uda się wyposażyć obiekt w unikatowy sprzęt badawczy. Jak podaje serwis „Nasze Miasto”, budowa CEZAMATU zaplanowana została na warszawskim Ursynowie.

O lokalizacji nowoczesnego obiektu zadecydowali przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, na terenie której ma rozpocząć się budowa. Jak czytamy w artykule, plany uczelni sięgają dalej – sąsiednią działkę miałby w następnych latach zająć park technologiczny, który byłby uzupełnieniem merytorycznym i technologicznym dla Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii, w skrócie nazywanym CEZAMAT.

Ursynowska lokalizacja obiektu została wybrana także z innych powodów. Stąd blisko jest do lotniska, co pozwoli utrzymać współpracę z ośrodkami badawczymi z Europy i Świata – czytamy. Naukowcy, którzy rozpoczną pracę w warszawskim CEZAMACIE zajmą się badaniami nad nowoczesnymi materiałami i technologiami. Zgodnie z założeniem, wyniki tych prac badawczych mają zostać wykorzystywane w praktyce, głównie w przemyśle komputerowym, samochodowym, komunikacyjnym oraz ochronie zdrowia. 

Centrum będzie także otwarte dla naukowców z innych ośrodków badawczych z kraju i świata. Jak podkreślił w wywiadzie dla „NM” prof. Romuald Beck z biura projektu, obiekt ma być przede wszystkim miejscem poszukiwania zastosowań opracowanych technologii w praktyce.

W skład Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, które zadecydowało o rozpoczęciu realizacji projektu weszły: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Wojskowa Akademia Techniczna, cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych. 

Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu „Światowe centrum za 285 mln zł powstanie na Ursynowie”, Nasze Miasto, 07.02.2012 r.powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości