Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/06/22 11:44:40
Platforma Pomorskiej Oferty Naukowej

Już jesienią tego roku wszystkie zasoby uczelni i instytutów naukowych z Pomorza będzie można odnaleźć w jednym miejscu. „Gazeta Wyborcza” podała, że właśnie ruszają prace nad uruchomieniem specjalnej Platformy Pomorskiej Oferty Naukowej on-line. To pierwszy region, który będzie mógł się pochwalić tak silną integracją nauki z biznesem.

Pomysł uruchomiania wirtualnej bazy zasobów naukowych zyskał uznanie zarówno wśród władz pomorskich uczelni wyższych, jak i samorządowców. W artykule czytamy, że zapadły już decyzje, a w tym tygodniu podpisano najważniejsze dokumenty. uruchomienia platformy zaplanowano na listopad 2011 r. Do tego czasu potrwają prace polegające na porządkowaniu, selekcjonowaniu i zbieraniu informacji.

W Platformie Pomorskiej Oferty Naukowej znajdą się informacje na temat dorobku naukowego pracowników uczelni wyższych oraz ośrodków naukowych. Użytkownicy będą mogli się zapoznać z profilami naukowców oraz wynalazkami, które zostały opatentowane w ramach danego ośrodka naukowego. Dodatkowo w sieci znajdą się informacje na temat wyposażenia laboratoriów oraz dane techniczne posiadanej aparatury badawczej. 

Nie będą to jednak informacje chaotyczne. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, Platforma będzie posiadała funkcje przekrojowego przeszukiwania danych oraz generowania raportów dla podmiotów zewnętrznych. Tak przygotowana ma zachęcić przedsiębiorców do nawiązywania kontaktów z naukowcami w celu komercjalizacji prac badawczych w swoich firmach.

„Platforma pozwoli lepiej prezentować się uczelniom na zewnątrz i powstanie bardzo duża wartość dodana zarówno dla samych uczelni jak i dla środowiska zewnętrznego"– powiedział w wywiadzie z PAP Piotr Karpiński z Politechniki Gdańskiej. Twórcy bazy otwierają się także na firmy. Serwis ma umożliwić prezentacje oczekiwań strony biznesowej oraz pomysłów przedsiębiorców na wykorzystanie badań naukowych w biznesie.

Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu „Powstanie Platforma Pomorskiej Oferty Naukowej”, PAP, 22.06.2011 r. powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości