Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/07/14 12:43:16
Narodowe Centrum Nauki stawia na młodych

200 mln zł to kwota, jaką Rada Narodowego Centrum Nauki postanowiła dodatkowo przeznaczyć na konkursy ogłoszone w 2011 r. W efekcie więcej naukowców, którzy ubiegali się o wsparcie na realizację badań podstawowych w pierwszej połowie roku będzie mogło skorzystać z grantów. To wielka szansa dla doktorantów – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, najbardziej na zmianach skorzystają  najmłodsi naukowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę badawczą i nie posiadają jeszcze stopnia doktora. Na konkursy dla nich początkowo określono budżet w wysokości 16 mln zł. Po zmianach, naukowcy otrzymają aż 62 mln zł – czytamy w artykule PAP.

Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki w wywiadzie dla PAP podsumował, że nowy program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród doktorantów polskich uczelni. Między innymi ten fakt zadecydował o czterokrotnych zwiększeniu puli środków na jego realizację – czytamy.

Powody do zadowolenia mogą mieć także naukowcy ze stopniem doktora, którzy zaczynają realizować własne projekty badawcze. Pula środków na te cele została zwiększona do 113 mln zł.

Narodowe Centrum Nauki to nowa jednostka, powołana w celu wspierania badań podstawowych, która przejęła obowiązki Rady Nauki działającej przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O jej otwarciu informowaliśmy na łamach Portalu Innowacji. Jak podała Polska Agencja Prasowa, w ramach pierwszych konkursów zakończonych przez NCN 17 czerwca 2011 r. wpłynęło aż 8 tysięcy zgłoszeń. Jednostka latem przyjmuje wnioski w konkursie dla doświadczonych naukowców. Młodzi badawcze kolejną szansę na uzyskanie grantu będą mieli już we wrześniu 2011 roku.

Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu „Więcej pieniędzy na badania podstawowe od Narodowego Centrum Nauki”, PAP, 14.07.2011 r.

powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości