Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2012/07/31 16:01:59
Nauka wspiera górnictwo

Nowoczesne technologie oraz wyniki badań naukowców mają zwiększyć bezpieczeństwo górników podczas pracy. Za realizację prac odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach największego w ostatnim czasie projektu badawczego służącego poprawie bezpieczeństwa w kopalniach. Jak informuje Wnp.pl, sprawa jest priorytetowa, bo od 2000 roku doszło do 19 katastrof, w tym 11 związanych z zapaleniem i wybuchem metanu.

Niestety, co pewien czas dowiadujemy się z mediów o śmierci górników podczas pracy. Przyczyny wypadków są różne, jednak Wyższy Urząd Górniczy stara się monitorować prace nad ustalaniem przyczyn tych tragedii, a wyniki prac ekspertów służą następnie poprawie bezpieczeństwa górników. Od pewnego czasu do prac nad unowocześnieniem systemu ochrony górników angażuje się NCBiR, które realizuje największy obecnie program służący poprawie bezpieczeństwa w kopalniach. Program zawiera dwanaście tematów badawczych rekomendowanych po poszczególnych wypadkach w kopalniach. Zadaniem naukowców jest teraz opracowanie nowych metod ich zapobiegania i ochrony górników w warunkach ekstremalnych.

Nowe tematy wprowadzone do strategicznego projektu badawczego to m.in. opracowanie zasad zarządzania zmęczeniem u górników (wraz z programem jego ograniczenia), z uwzględnieniem potencjalnych źródeł zmęczenia. Inny temat dotyczy opracowania i wdrożenia odzieży dla ratowników górniczych o odpowiedniej konstrukcji i rodzaju tkaniny. Nowe stroje mają uwzględniać możliwości oddawania ciepła do otoczenia przez organizm oraz reakcje fizjologiczne ratowników w warunkach akcji ratowniczej.

Naukowcy mają również zająć się opracowaniem i wdrożeniem systemów orientacji i sygnalizowania kierunku wycofania się załogi na drogach ucieczkowych w chodnikach przyścianowych. Czwarty temat dotyczy rozwiązań służących prawidłowych pomiarów prędkości powietrza w wyrobiskach. Chodzi m.in. o to, by pracujący pod ziemią górnicy i ratownicy mieli pewność, że dokonywane pomiary są prawidłowe.

Jak podają specjaliści z nadzoru górniczego, najbardziej pożądanymi badaniami są te z zakresu opracowania i wdrożenia rozwiązań zapobiegającym zagrożeniom metanowo-pożarowym.

Jan Daniel, na podstawie: Naukowcy poszukają nowych sposobów na bezpieczeństwo w kopalniach, Wnp.pl, 30.7.2012 r.

powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości