Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/06/03 15:03:52

Multidyscyplinarny ośrodek stanie się niebawem wizytówką Poznania i przyciągnie specjalistów nauk ścisłych, przyrodniczych oraz technicznych. Wielkopolskie , o którego projekcie poinformowała Polska Agencja Prasowa zostanie zbudowane dzięki dotacji z Programu Innowacyjna Gospodarka.

To już pewne, w 2013 roku powstanie w Poznaniu Wielkopolskie . W ubiegłą środę Polska Agencja Prasowa poinformowała o wmurowaniu kamienia węgielnego pod tę inwestycję.

Projekt jest wspólną inicjatywą największych poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Medycznego oraz Polskiej Akademii Nauk. Jak czytamy w artykule, to ewenement na skalę kraju, który z pewnością stanie się dobrą praktyką dla innych ośrodków akademickich w kraju.

W skład nowego kompleksu ma wejść kilka ważnych elementów: Centrum Technologii Biomedycznej, Centrum Biotechnologii Przemysłowej i Roślinnej, Centrum Technologii Chemicznych i Nanotechnologii oraz Centrum Badań Materiałowych, w ramach którego rozpocznie działalność Regionalne Laboratorium Unikatowej Aparatury. Prowadzone w nich badania mają być wykorzystywane przede wszystkim w najdynamiczniej rozwijających się branżach gospodarki. Efekty prac naukowców zasilą optoelektronikę, medycynę, rolnictwo, farmację, chemię gospodarczą oraz inne dziedziny przemysłowe.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, koszt inwestycji to 63 mln euro. Większość środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Poznańscy naukowcy będą mogli rozpocząć pracę w nowym ośrodku już za dwa lata.

Projekt budowy Wielkopolskiego znalazł się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej wśród 33 projektów zasługujących na szczególną uwagę podczas przyznawania środków na budowę infrastruktury badawczej w kraju. O mapie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pisaliśmy na Portalu Innowacji.

Izabela Rutkowska, materiał opracowany na podstawie artykułu „Powstanie Wielkopolskie ”, PAP, 02.06.2011 r.powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości