Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Przeglądy polskiej prasy i Internetu
2011/10/24 10:56:57
Budynek doświadczalny

W Świdnicy, na Dolnym Śląsku, powstał budynek, który jest poligonem doświadczalnym dla zielonych technologii. Centrum Technologii Energetycznych ma służyć firmom zrzeszonym w Dolnośląskim Klastrze Energii Odnawialnej. Dzięki wsparciu finansowemu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, mają one okazję testować nowe rozwiązania, które następnie oferowane będą klientom, informuje portal Wiadomości Świdnickie.

Centrum Technologii Energetycznych służy celom badawczo-rozwojowym, a firmy skupione wokół dolnośląskiego klastra, zanim wypuszczą produkt na rynek mogą go przetestować właśnie w tym nowoczesnym budynku, który jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Znajdują się w nim kolektory słoneczne, powietrzne i głębinowe pompy ciepła z pionierską metodą regeneracji dolnego źródła, specjalnie wykonany elektroniczny system zarządzania budynkiem, agregat wody lodowej, nowoczesna klimatyzacja oparta na freecoolingu, specjalnie zamówione okna o najniższym w Polsce współczynniku przenikania (0,55), inteligentne systemy pozyskiwania, akumulowania, przekazywania i odzyskiwania ciepła. Jak informują Wiadomości Świdnickie, niektóre z tych rozwiązań są unikatowe na skalę światową, a część z nich jest właśnie w trakcie ubiegania się o patent. Takim nowoczesnym rozwiązaniem jest na pewno metoda całorocznego magazynowania ciepła i energii elektrycznej uzyskanych ze słońca za pomocą parabolicznego kolektora słonecznego nadążanego, czyli przesuwającego się w ślad za promieniami słonecznymi, tak aby uzyskać z nich jak najwięcej energii. Natomiast pod kolektorem znajduje się innowacyjny akumulator wykonany ze złoża mineralnego, którego jeszcze nikt na świecie nie używa.

Ta niecodzienna inwestycja realizowana jest przez Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość na rzecz grupy firm z Dolnośląskiego Klastra Energetyki Odnawialnej. Swoją wiedzę dostarcza również Politechnika Wrocławska. To właśnie dzięki szeroko zakrojonej współpracy między światem nauki a producentami i lokalnymi firmami, nowoczesne technologie testowane są w sposób bardzo praktyczny. –W naszym Centrum te nowoczesne rozwiązania będą testowane w warunkach polowych, a nie laboratoryjnych, jak robią to producenci. Jedną z funkcji Centrum jest zgromadzenie obiektywnych informacji o rzeczywistych możliwościach technologii, które dopiero niedawno pojawiły się na polskim rynku -  mówi Krzysztof Brzozowski, Prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość.

Jan Daniel, na podstawie: Super inteligentny budynek, Wiadomosci.swidnickie.pl, 21.20.2011 r.

powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości