Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Recenzje wydawnictw PARP
2010/10/21 12:17:45
Inspiracja dla e-przedsiębiorcy

Usługi elektroniczne to najszybciej rosnący i zmieniający się obszar gospodarki. Jednocześnie to sfera, w której bariery wejścia są, przynajmniej teoretycznie, niewielkie. Żeby zarobić miliony, wystarczy mieć tylko dobry pomysł. Tylko czy aż? Wielu chciałoby stworzyć nowego Skype’a czy Facebooka, ale uda się to tylko nielicznym... Dobrej inspiracji do rozwijania elektronicznego biznesu dostarczają e-booki umieszczone na stronie www.web.gov.pl.

Pozycje, które możemy znaleźć na tej stronie to oczywiście wybór subiektywny, ale na pewno nie przypadkowy. Dzięki lekturze można bowiem nie tylko przyjrzeć się najpopularniejszym e-usługom na świecie (m.in. sprawdzić, które z nich już są dostępne w Polsce, a które jeszcze nie), ale też zapoznać sie z opiniami ekspertów co do najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju elektronicznych usług oraz dowiedzieć się, jak należy zorganizować działalność, by na oferowanych przez usługach zarabiać.

Jak i w przypadku każdego innego przedsięwzięcia, na początku warto poznać środowisko, w którym przyjdzie się nam obracać. Kopalnią informacji na ten temat jest raport „Badanie zapotrzebowania na działania wspierające rozwój usług świadczonych elektronicznie (e-usług) przez przedsiębiorstwa mikro i małe”.  Można oczywiście zapytać, na ile ważne w przypadku prowadzenia firmy internetowej jest akurat podglądanie polskich wzorów. W końcu siła internetu polega na tym, że jest to sieć globalna. Jeżeli pomysł, który chcemy sprawdzić w praktyce, zakłada szukanie klientów poza Polską (co się zdarza i co może być skuteczną strategią), to wtedy faktycznie część informacji zawartych w tym raporcie może nas nie dotyczyć (co nie znaczy, że nie warto się z nimi zapoznać). Ciekawym uzupełnieniem raportu z badania może być 10-stronicowa broszura pt. „Spodziewane trendy sektora e-usług”. Napisana przez trzech współów badania, jest ona podsumowaniem jednego z wątków raportu, chyba najciekawszego dla osoby zainteresowanej zakładaniem własnego internetowego przedsięwzięcia. Wytypowanie e-usług, które będą się dynamicznie rozwijały to odważny ruch, którego nie sposób nie docenić, nawet jeśli dziś trudno jeszcze powiedzieć, czy te prognozy się sprawdzą. Na pewno warto rozważyć argumenty prezentowane przez ów i zastanowić się, na ile nasz pomysł na spełnia warunki udanego przedsięwzięcia.

Tym samym tematem, tyle że w dużo obszerniejszy sposób i z zupełnie innej perspektywy zajęli się autorzy innej pozycji, którą można znaleźć na portalu www.web.gov.pl. Ta publikacjato „Rozwój sektora e-usług na świecie”. Jej celem jest, jak deklarują autorzy, „omówienie, w sposób kompleksowy i przejrzysty, aktualnego stanu najpopularniejszych gałęzi e-biznesu oraz omówienie e-usług, które posiadają, w perspektywie najbliższych 5 lat, największy potencjał wzrostu w warunkach współczesnej gospodarki. Ponadto, dodatkowym celem jest wskazanie nisz rynkowych oferujących największy potencjał dla rozwoju e-usług”. Pomysł polegał na tym, żeby przejrzeć ranking popularności stron internetowych, a następnie wybrać spośród nich te, które dotyczą e-usług, ze szczególnym uwzględnieniem takich, które jeszcze nie zostały przeszczepione na polski grunt. W ramach działań badawczych przeprowadzono analizę 3 500 najpopularniejszych stron internetowych.

W pierwszym etapie analizy zidentyfikowano 1 300 usług świadczonych drogą elektroniczną, co pozwoliło na skompletowanie materiału do publikacji. Efekt – spory katalog, w którym obok światowych potentatów pojawiają się również firmy w Polsce szerzej nieznane. Trudno o lepszą inspirację.

Zupełnie innego rodzaju lekturą jest e-book zatytułowany „Modele biznesowe e-usług”. Ta niespełna 20-stronicowa broszura została napisana w formie mini-poradnika, w którym w skondensowanej formie podane jest wszystko, o czym warto pamiętać, chcąc rozwijać usługi w internecie. zaczyna od obalenia trzech mitów, które warto tu zacytować: „1. Mój rynek to wszyscy internauci! Będę bogaty! 2. Mój pomysł nie jest oryginalny, dlatego nie mam szans. 3. Dla każdego typu biznesu istnieje tylko jeden konkretny biznesowy”. Następnie opisuje on trzy podstawowe modele zarabiania na usługach oferowanych za pośrednictwem sieci (reklama, pośrednictwo, handel) po to, by w dalszej części książki rozwinąć kilka najważniejszych wątków oraz prześledzić plusy i minusy różnych modeli biznesowych w tak specyficznym środowisku, jakim jak . Wszystko to zostało okraszone celnie dobranymi przykładami. Ta świetnie napisana, choć krótka książka oczywiście nie wyczerpuje tematu, ale zwraca uwagę na sprawy najistotniejsze, których zlekceważenie na pierwszym etapie tworzenia e-firmy może być przyczyną bolesnej porażki. To obowiązkowa lektura dla każdego rozpoczynającego przygodę z e-usługami, a przeczytanie jej może się też przydać niejednemu doświadczonemu e-usługodawcy.

 

 „Badanie zapotrzebowania na działania wspierające rozwój usług świadczonych elektronicznie (e-usług) przez przedsiębiorstwa mikro i małe

Autorzy:

Zespół ekspertów:dr Jacek Kuciński, dr Beata Mazurek – Kucharska, Radosław Flis

Zespół Pentor RI:Barbara Lewandowska, Izabela Gębczyk, Jacek Szut

Raport końcowy przygotowany przez Pentor Research International, projekt zrealizowany na zleceniePARP, Warszawa, sierpień 2009 r.

„Spodziewane treandy sektora e-usług. Badanie zapotrzebowania na działania wspierające rozwój usług świadczonych elektronicznie (e-usług) przez przedsiębiorstwa mikro i małe”

Autorzy: Beata Mazurek-Kucharska, Jacek Kuciński, Radosław Flis

Wydawca: PARP, Warszawa 2009

 „Rozwój sektora e-usług na świecie”

Koncepcja publikacji: Paweł Skowera; Autorzy: Sebastian Komorowski, Michał Koralewski, Artur Kośmider, Marcin Kraska, Janusz Langer, Karol Nowaczyk, Jacek Pucher

Wydawca: PARP, Warszawa, 2010 r.

„Modele biznesowe e-usług”

: Michał Śliwiński UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl

Wydawca: PARP, Warszawa 2008

Publikacja powstała w ramach projektu „Uruchomienie wielofunkcyjnej platformy

komunikacji internetowej wspierającej realizację działań 8.1 i 8.2 PO IG”,

Wszystkie projekty współfinansowane były przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

: Krzysztof Orłowski

zdjęcie: www.sxc.hupowrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości