Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Wywiady
2015/02/12 09:03:27
SPRAY – polski startup z Doliny Krzemowej

SPRAY – to , która pozwala na wysyłanie wiadomości do ludzi wokół. Twórcami tego pomysłu są Polacy pracujący w Silicon Valley. Zapraszamy na wywiad Sylwią Gorajek, Co-Founder Spray Networks Inc.

Krzysztof Buczek: Trudno w dzisiejszych czasach mówić, że jakiś startup jest polski lub amerykański bo większość firm kieruje swoje usługi na rynek globalny. Proszę jednak powiedzieć jak to się stało, że trójka polaków spotkała się w Dolinie Krzemowej i tam stworzyła ciekawy projekt?

Sylwia Gorajek: Myślę, że to głównie zasługa wzajemnego przyciągania. Ja i Kuba szukaliśmy kogoś, kto udźwignie z nami opracowanie i wdrożenie globalnego pomysłu, a Kamil szukał ciekawych inspiracji do nowych, innowacyjnych projektów. Spotkaliśmy się na pizza u wspólnego znajomego 2 dni przed wylotem Kamila do Polski. Potem umawialiśmy się na Skype i robiliśmy burze mózgów. Wkrótce Kamil postanowił, że wraca do Doliny i ruszamy pełną parą. Nie daliśmy więc mu wylecieć na długo!

KB: Na czym polega Spray?

Sylwia Gorajek: Jest to komunikator polegający na wysyłaniu wiadomości do ludzi wokół. Wiadomości trafiają do wszystkich użytkowników Spray na danym obszarze, a odpowiedzi automatycznie tworzą prywatny czat z nadawcą. Na reakcję jest ograniczony limit czasu. Poprzez odpowiedź ujawniają się tylko Ci, co chcą. Użytkownik może dostosowywać dystans wysyłania i odbierania sprayów, a także sposób notyfikacji. Można sprayować tekst, zdjęcia i załączniki. Misją naszej firmy jest ułatwienie komunikacji z osobami w swoim otoczeniu i pokonywanie wielu barier.

KB: Jaką przewagę Spray ma nad innymi komunikatorami?

Sylwia Gorajek: Spray podkreśla wartość ludzi, którzy są w pobliżu. Inne komunikatory i portale społecznościowe skupiają się na łączeniu ludzi, których już znamy lub którzy z jakiegoś powodu nas interesują. A co z tymi, którzy są wokół nas i z którymi mamy niejednokrotnie w danej chwili więcej wspólnego niż z przyjaciółmi, którzy są daleko? W sytuacji, gdy potrzebujemy pomocnej dłoni tu i teraz, gdy chcemy wymienić informacje na temat tego, co się właśnie wydarzyło na naszych oczach lub gdy szukamy towarzystwa do popołudniowej kawy na niewiele przydadzą się nam znajomi na Facebooku czy followerzy na Twitterze. Stąd powstał pomysł na narzędzie, które wypełni tą lukę.

nie polega na meldowaniu się w danym miejscu, nie bazuje na mapach ani profilach społecznościowych. Jest to bardzo prosty mechanizm, inny niż wszystkie pozostałe aplikacje do lokalnej komunikacji.

KB: Gratuluję pomysłu i proszę o informację jakie plany mają Państwo na najbliższe tygodnie/miesiące?

Sylwia Gorajek: Dopracowujemy produkt i spieszymy z wdrażaniem nowych funkcjonalności. Pracujemy także nad ukończeniem wersji na Android. W ciągu najbliższych tygodni liczymy na znaczny wzrost liczby użytkowników w Polsce i w USA oraz jesteśmy w trakcie zbierania funduszy na dalszy rozwój firmy.

KB: Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów. 

 

Aplikację można pobrać ze strony: https://itunes.apple.com/us/app/spray-text-to-everyone-nearby!/id948312989?mt=8 lub ww.getspray.me.

Autor:Krzysztof Buczek 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości