Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Teksty promujące instytucje
2011/06/21 09:39:26
Pomysł na inwestycję z PO IG

Szukamy pomysłów, które mogą zdobyć znaczącą część rynku, a preinkubacja pozwala nam poznać nie tylko biznesplan, ale także człowieka, który go przygotował – chwalą zasady działania funduszu dofinansowanego z działania 3.1 PO IG przedstawiciele Ventures Hub, który specjalizuje się w inwestowaniu w innowacyjne spółki z obszaru nowoczesnych technologii. Najnowszy nabytek funduszu to popularny serwis internetowy Antyweb.pl

Ventures Hub jest funduszem kapitału zalążkowego, który specjalizuje się w inwestowaniu w innowacyjne projekty z obszaru edukacji on-line oraz e-commerce. Przedstawiciele Ventures Hub nie mają wątpliwości, że dziś jest bardzo dobry czas na prowadzenie tego typu działalności. Przekonują też, że dla każdego funduszu inwestującego w małe, innowacyjne spółki, niezwykle istotny jest etap preinkubacji. – To właśnie on decyduje o dalszym sukcesie przedsięwzięcia – wyjaśnia Jarosław Obara, dyrektor zarządzający Ventures Hub, funduszu który mógł poszerzyć swoje portfolio inwestycyjne dzięki otrzymanej dotacji z działania 3.1 (Inicjowanie działalności innowacyjnej) Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. To właśnie w trakcie preinkubacji zarządzający funduszem i kandydat na przedsiębiorcę mogą się przekonać, czy „ciekawy pomysł na biznes” może przerodzić się w stabilne przedsięwzięcie, a więc w firmę generującą realne przychody. Start-up to biznes, w którym z definicji pojawia się mnóstwo nieprzewidzianych dla przedsiębiorcy oraz inwestora przeszkód. – Kilka miesięcy preinkubacji pozwala nam poznać bliżej nie tylko suchy biznesplan, ale także człowieka, który za nim stoi – dodaje Magda Narczewska, ekspert w Ventures Hub. – Wtedy sprawdzamy, czy pomysłodawca jest wystarczająco zdeterminowany, czy ma cechy lidera i czy posiada pomysł na sprzedaż inny niż „zatrudnimy jakiegoś handlowca”.

W tym miejscu warto na chwilę skupić się na samym działaniu 3.1, które jest jednym z bardziej interesujących w PO IG i cieszyło się wyjątkowo dużym zainteresowaniem funduszy . Miarą jego sukcesu może być to, żewniosek o dotację z tego działania, złożyło aż 69 różnych instytucji. Oznacza to, że polski rynek doznał dzięki pieniądzom pochodzącym z Unii Europejskiej radykalnego przyspieszenia. Działanie 3.1 uchodzi za jedno z lepiej przygotowanych, wymuszając na beneficjentach precyzyjną analizę potrzeb i wyznaczanie celów do realizacji. Dofinansowane fundusze VC nie mogą wydawać unijnych pieniędzy dowolnie, ale muszą się trzymać precyzyjnie określonych procedur. Najpierw następuje etap zbierania pomysłów, a następnie – ich starannej selekcji. Najciekawsze pomysły nabierają kształtów podczas spotkań z ekspertami od ochrony własności intelektualnej, pisania biznesplanu, sprzedaży i marketingu czy nowoczesnych technologii. Dopiero po przejściu tych niełatwych etapów początkowych, start-up może liczyć na  wsparcie finansowe sięgające nawet 200 tys. euro.  Daje to gwarancję, że wsparcie trafi jedynie do najlepiej przygotowanych i opracowanych projektów biznesowych.

Dofinansowanie, jakie Ventures Hub otrzymał ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wyniosło 18,5 mln złotych. Ventures Hub w 100 proc. należy do IQ Partners SA, która od 2005 r. specjalizuje się w inwestycjach w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju, koncentrując się na inwestycjach typu seed oraz start-up. Do tej pory IQ Partners przeprowadził już około 40 inwestycji, czego 5 zakończyło się wyjściem kapitałowym. Pieniądze na swoją działalność IQ Partners pozyskuje nie tylko z funduszy unijnych, ale także m.in. z giełdy. Spółka jest notowana na rynku alternatywnym New Connect działającym na GPW w Warszawie. Od zeszłego roku IQ Partners należy do grupy NewConnect Lead, zrzeszającej największe i najbardziej płynne przedsiębiorstwa z tego parkietu. Obecność w tej grupie może być pierwszym krokiem w kierunku przeniesienia notowań na parkiet podstawowy. IQ Partners należy również do Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK).

Ventures Hub nie jest zresztą jedynym funduszem należącym do IQ Partners. Drugim z nich jest mająca siedzibę w Olsztynie inQube, która również koncentruje się na inkubacji przedsiębiorstw oraz realizowaniu inwestycji w nowoutworzone, innowacyjne przedsiębiorstwa z obszaru nowoczesnych technologii, z wyraźnym ukierunkowaniem na technologie mobilne. Wśród firm, w które zainwestował InQube warto wymienić na przykład Exlibris, który umiejętnie połączył stary, drukarski biznes z wykorzystaniem nowoczesnych technologii internetowych czy Gametrade.pl, portal przyciągający miłośników gier komputerowych zainteresowanych ich wymianą czy też sprzedażą. W portfelu funduszu InQube znajdziemy też firmę zajmującą się pozycjonowaniem stron w Google czy spółkę pracującą nad innowacyjną platformą internetową typu B2B. Inwestycjom prowadzonym pod opieką IQ Partners towarzyszy jasno wyrażona misja: „naszą misją jest poszukiwanie inwestycji, dzięki którym możliwy będzie wzrost wartości grupy kapitałowej IQ Partners, a tym samym dostarczą one satysfakcjonujących stóp zwrotu naszym akcjonariuszom. Realizacja misji oparta jest zarówno na naszym zaangażowaniu kapitałowym, jak również na merytorycznym wsparciu naszych menedżerów. Czynniki te stanowią wsparcie w osiąganiu celów biznesowych naszych spółek portfelowych oraz zapewnienia właściwego otoczenia biznesowego, co możemy zapewnić dzięki posiadanym kontaktom”.

Jak każdy fundusz zalążkowy, także Ventures Hub stale poszukuje innowacyjnych pomysłów na biznes, najchętniej tych pochodzących z branży szeroko rozumianych nowoczesnych technologii. Niekoniecznie jednak muszą to być najnowsze wynalazki wprost z naukowych laboratoriów. – Szukamy pomysłów i technologii, które mogą znaleźć ów i zdobyć atrakcyjną część rynku – wyjaśnia przyjęte reguły działania Jarosław Obara.

Najświeższą i bodaj najbardziej dyskutowaną obecnie inwestycją Ventures Hub jest wsparcie finansowe Antyweb.pl, popularnego w polskim internecie serwisu poświęconego nowoczesnym technologiom, któremu udało się zbudować silną społeczność czytelników i komentatorów. Ventures Hub objął 2,5 tys. udziałów o wartości nominalnej 100 zł każdy, o łącznej wartości 250 tys. zł, co daje funduszowi 31,25 proc. udziałów w kapitale zakładowym Antyweb.pl. Jednocześnie fundusz zawarł z pozostałymi udziałowcami umowę inwestycyjną, w której zobowiązał się do „objęcia dodatkowych 2.000 udziałów o wartości nominalnej 100,00 zł każdy, o łącznej wartości 200.000,00 zł jeżeli zostaną spełnione warunki określone w tej umowie inwestycyjnej, a związane z postępami prac w realizacji przedsięwzięcia” – czytamy w opublikowanym komunikacie giełdowym. To tym ciekawsza inwestycja, że Grzegorz Marczak – właściciel Antyweb.pl., opisał ją na Antyweb.pl nie językiem suchego komunikatu, ale opisując też emocje, jakie jej towarzyszyły: „Od dłuższego czasu zastanawiałem się jak będzie wyglądał ten dzień, w którym napiszę na blogu, że udało mi się pozyskać finansowanie na dalszy rozwój Antyweb. Scenariuszy było klika, ale chyba w żadnym nie przewidziałem takiej lawiny pytań, próśb o komentarz, wywiad, telefonów itp. Skutecznie wyłączyło mnie to z jakichkolwiek innych zajęć na kilka godzin (a blog stygnie), ale nie ukrywam, że jednocześnie miło połechtało coś we mnie w środku” – czytamy we wpisie na blogu. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu od Ventures Hub, Antyweb.pl ma się przekształcić z bloga w profesjonalną firmę wydawniczą, dla której teksty będzie przygotowywać większe grono autorów interesujących się internetem czy technologiami mobilnymi. W serwisie ma się pojawiać więcej informacji, a ich zakres ma być szerszy niż dotychczas. Jak zauważa w dalszej części wpisu Grzegorz Marczak, pozyskanie pieniędzy od funduszu nie jest proste. To duże wyzwanie, wymagające dużej odpowiedzialności, a przede wszystkim – doskonale sprecyzowanej wizji co i jak się chce osiągnąć dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu od inwestora.

Wpis informujący o inwestycji wzbudził duże zainteresowanie komentatorów, którzy pozostawili pod nim aż 247 komentarzy. Ich wymowa była różna, od mocno krytycznej („W ciągu 2, góra 3 lat przejedzą te 250 tys. złotych i co wtedy? Upadek”, poprzez lekko sceptyczną („Ostatnio na blogu było sporo ostrzeżeń o możliwej kolejnej bańce, a tu taka wycena”) aż po entuzjastyczną („Pogratulować mogę VH bo to będzie ich najlepsza inwestycja :) Uwielbiam takie stories – pomysł, pasja podparta solidną wiedzą i konsekwencja”). Cóż, takie właśnie jest oblicze internetowego biznesu.

Ventures Hub nie jest jednak funduszem jednej inwestycji. W swoim portfelu ma także inne firm, mniej znane niż Antyweb.pl, ale również interesujące z punktu widzenia inwestora. Jedną ze spółek, w które zainwestował Ventures Hub, jest Langloo.com, spółka która wkrótce zaoferuje internautom kursy angielskiego online. polega w tym przypadku na zmianie kanału dystrybucji. Zamiast korzystać z wychodzących powoli z obiegu płyt CD, będzie mógł się uczyć języka obcego bezpośrednio przez Internet. Proste i wygodne, a jednocześnie – wciąż jeszcze niezbyt często spotykane rozwiązanie. Na razie dostępne są testy beta, które pozwalają przećwiczyć sprawiające Polakom wiele problemów tzw. phrasal verbs czy przygotować się do egzaminu KET. Docelowo dostępne kursy umożliwiają przygotowanie się do szerokiego wachlarza egzaminów, włączając w to te najtrudniejsze, takie jak CPE (Certificate of Proficiency in English). Ventures Hub dokonał już częściowego wyjścia z tej inwestycji, pozbywając się 22,34 proc. akcji za kwotę 558,4 tys. zł, pozostawiając dla siebie nadal 24,96 proc. akcji. Docelowo Langloo.com ma zadebiutować na rynku alternatywnym NewConnect.

Kolejnym projektem z branży edukacyjnej, znajdującym się w portfelu funduszu Ventures Hub, jest portal awiemto.pl, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którego celem ma być dostarczanie informacji przydatnych w codziennej nauce. Choć portal jest już dostępny w internecie, to łatwo zauważyć, że autorów projektu czeka jeszcze wiele pracy zanim będzie on mógł odgrywać ważniejszą rolę w swoim segmencie rynku. Najmłodszych użytkowników internetu może z kolei zainteresować portal dostępny pod adresem www.lulek.tv, na którym znajdziemy między innymi gry i zabawy (np. „Literkowa strzelnica” czy „Ustaw kaczuszki”), a także różnego rodzaju konkursy dla dzieci.

Sukces filmu Avatar spowodował niesamowity wzrost popularności technologii 3D. Spółka działająca w tym obszarze znajduje się także w portfolio funduszu Ventures Hub. To aSTORY, specjalizująca się w produkcji animacji 2D i 3D. Wśród oferowanych przez nią usług znajdziemy produkcję kontentu 3D na bezokularowe telewizory 3D, transformację materiałów 2D w 3D oraz usługi animacji postaci, przygotowania story boardów czy renderingu. działa w branży reklamy, materiałów multimedialnych, architektury, inżynierii, a także gier komputerowych. Oferuje również autorską platformę wspierającą produkcję oraz sprzedaż różnego rodzaju usług 3D.

Intensywny rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce powoduje, że rynek świadczonych dla niego usług staje się coraz bardziej atrakcyjny. Ten trend postanowił wykorzystać także Ventures Hub, inwestując w spółkę Teta Bi Center, która planuje tworzyć i sprzedawać oprogramowanie do budżetowania oraz analizy finansowej dla firm. Program ma się szczególnie sprawdzić w przedsiębiorstwach, w których największym „problemem jest szybka analiza danych oraz konsolidacja rozproszonych arkuszy planistycznych”.

Kolejną spółką, w którą zainwestował Ventures Hub, jest Mobile Partner, która chce zdobyć swoją niszę w obszarze mobilnych systemów wsparcia programów lojalnościowych. Brzmi to być może skomplikowanie, ale w rzeczywistości chodzi o rozwiązanie, które pozwoli na przykład sprzedawcy ze sklepu z AGD szybko i wygodnie sprawdzić, ile już zebrał punktów w programie dla najlepszych handlowców. – Nasza filozofia zakłada poszukiwanie jeszcze niezagospodarowanych fragmentów rynku, o dużym popycie – przekonuje Jarosław Obara, a Magda Narczewska dodaje: – Niekoniecznie interesują nas projekty, w których jedyną zaletą proponowanego rozwiązania jest niska cena. Szukamy pomysłów z wartością dodaną, które pozwolą osiągnąć atrakcyjną stopę zwrotu.

GoLoyalty, bo tak nazywa się zaproponowane rozwiązanie, to realizująca wspomniane wcześniej cele. Wśród jej funkcji znajdziemy prezentujący nagrody możliwe do uzyskania w trakcie uczestnictwa w programie, prezentację salda punktów zdobytych przez uczestnika, rozwiązanie do zamawiania wybranych nagród przez uczestnika w danym programie lojalnościowym, rozwiązanie do tworzenia rankingów uczestników i – oczywiście – możliwość wysyłania komunikatów bezpośrednio do użytkowników. Rozwiązanie zostało wdrożone już w dwóch przedsiębiorstwach (sieć sklepów typu convenience –  liczba uczestników 6 tys. oraz jeden z działających na polskim rynku operatorów telekomunikacyjnych – liczba użytkowników 2,5 tys.). 19 maja 2011 r. spółka zadebiutowała na rynku alternatywnym NewConnect. Obecnie w skład jej akcjonariuszy wchodzi IQ Partners (29,4 proc.), Deftone (31,6 proc.), B2B Partner (14,7 proc.). Reszta akcji należy do pozostałych akcjonariuszy firmy.

Fundusz Venture Hub postanowił wykorzystać szansę, jaką daje dofinansowanie tego typu działalności z działania 3.1 PO IG. Co prawda w przypadku Ventures Hub to nie pieniądze z Unii były decydującym czynnikiem (IQ Partners, właściciel VH, już wcześniej prowadził tego typu działalność), ale to właśnie PO IG pozwolił funduszowi rozwinąć skrzydła, czyli inwestować w większą liczbę projektów. Tym samym więcej dobrych pomysłów otrzymało szansę, by sprawdzić się w praktyce.

Dziś Ventures Hub ma już za sobą kilka inwestycji, pracuje nad kolejnymi, może też pochwalić się wyjściem z inwestycji. W tej sytuacji nie można nie zapytać, jak szefowie funduszu wyobrażają sobie funkcjonowanie swoich podopiecznych za 3 – 5 lat. – Samo przetrwanie spółek to dla nas za mało – mówi wprost Jarosław Obara. – Chodzi nam o zbudowanie stabilnych, dynamicznie rozwijających się biznesów, które następnie będzie można sprzedać inwestorom branżowym, finansowym lub poprzez giełdę.

Czas na tego typu działalność jest obecnie bardzo dobry. Rynek funduszy zalążkowych dopiero się rozwija, więc jeszcze w praktyce nie zdarzają się sytuacje, by o jedną spółkę konkurowało kilka z nich. Dodatkowo niedawny kryzys zachęcił – czy też zmusił – wiele osób do założenia własnego biznesu. Powoduje to, że na rynku jest wiele pomysłów, które mają szansę przerodzić się w obiecujący biznes. Jaka spółka będzie następna w portfolio Ventures Hub? Dowiemy się zapewne niebawem.

Dane kontaktowe funduszu:

Ventures Hub Sp. z o. o.

ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa,

Budynek Mars, wejście C, 5 piętro

tel.: +48 22 567 00 20, fax: +48 22 567 00 21,

e-mail: biuro@ventureshub.pl

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi tekstami promującymi instytucje: 
Autor:Krzysztof Garski 

Napisz do autora

 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości