Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Teksty promujące instytucje
2011/11/03 10:06:56
AIP – blisko studentów

Niewielkie biuro w pokoju przy uczelni czy w akademiku to początki chyba każdego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Mimo, iż warunki w jakich powstawały nie zawsze były komfortowe, to dziś do ogólnopolskiej sieci należy 31 ośrodków, w których funkcjonuje ponad tysiąc młodych przedsiębiorstw. Inkubatory pomagają studentom w stawianiu pierwszych kroków na rynku, nawiązują współpracę z instytucjami otoczenia biznesu, ale przede wszystkim udowadniają, że prowadzenie własnej działalności wcale nie musi być trudne.

Siedmioletnia działalność sieci Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Polsce to ogromny wkład w tworzenie nowych miejsc pracy wśród młodych ludzi i największa tego typu inicjatywa w Europie Środkowo-Wschodniej. Osoby chcące sprawdzić się w biznesie, dzięki specjalnemu programowi preinkubacji nie muszą od razu rejestrować własnej działalności gospodarczej, mogą skorzystać z osobowości prawnej i pełnej oferty wsparcia, jaką gwarantuje AIP. Standardy funkcjonowania Akademickich Inkubatorów określa ich przynależność do sieci, którą zarządza Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie. Oprócz niej, do AIP Group należą także inne podmioty wspierające oraz rozwijające przedsiębiorczość, jak AIP Business Link, Fundacja Polska Przedsiębiorcza, AIP Seed Capital czy Agencja Innowacyjnej Promocji. Celem wszystkich jest kreowanie przedsiębiorczości jako narodowej cechy Polaków, edukowanie, promowanie postaw przedsiębiorczych i innowacyjnych oraz odkrywanie młodych i ambitnych pomysłów. Do zadań Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości należy także realizacja projektów dofinansowanych ze środków unijnych. Obecnie sieć jest w trakcie wdrażania takich inicjatyw jak: „Droga do Polski Przedsiębiorczej”, „Szkoła Milionerów”, „Innowatorzy”, „Kampania Ładnego Pisania”, „Konkurs na biznesplany”, czy „Biznes Mixer”. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim te, które umożliwiają młodym przedsiębiorcom zdobycie środków na realizację swoich pomysłów. W programie „Innowatorzy”, który zainicjowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizatorzy postawili na 5 etapów: informacja, inspiracja, innowacja, inkubacja i inwestycja. Do udziału w programie mogą się zgłosić studenci, absolwenci, doktoranci oraz pracownicy uczelni. Autorzy najbardziej innowacyjnych pomysłów mają szansę na otrzymanie profesjonalnego wsparcia oraz nawiązanie współpracy z inwestorem. „Konkurs na biznesplany” to kolejna szansa na zaistnienie w sieci AIP. Od 2004 roku młodzi ludzie nadsyłają swoje biznesplany, a eksperci wyszkolili już blisko 10 tysięcy osób. W efekcie realizacji Konkursu powstało już 3700 dopracowanych pomysłów na firmę, z czego przeważającą większość udało się wdrożyć w sieci AIP.

Sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości współpracuje z ośrodkami akademickimi w całym kraju, obecnie Inkubatory znajdują się przy 31 uczelniach w Polsce. Wszystkie posiadają wspólny znak rozpoznawczy, a ich adresy można znaleźć na mapie zamieszczonej na stronie internetowej sieci.

Wystarczy pomysł i ukończone 16 lat

Opieka, jaką sprawują Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości pozwala studentom w początkowym okresie skupić się na rozwoju swojego przedsięwzięcia i dopracowaniu biznesplanu. Młody biznesmen nie musi w tym czasie myśleć o kosztach ubezpieczenia społecznego czy prowadzenia biura. Wszystko ma zapewnione na zasadzie pionu AIP. Program preinkubacji jest tak skonstruowany, że korzysta z osobowości prawnej Inkubatora oraz nie pozostaje osamotniony z problemami i wątpliwościami, jakie z pewnością pojawią się na wczesnym etapie prowadzenia firmy. Pakiet kosztów, jakie podnosi młody w tym przypadku to 250 zł. W zamian otrzymuje biuro, dostęp do niezbędnych sprzętów, prowadzenia księgowości, szkoleń, porad prawnych oraz akcji promocyjnych. Wszystkie dokumenty księgowe są rozliczane w Dziale Finansowo-Księgowym prowadzonym w centrali AIP w Warszawie. Takie rozwiązanie gwarantuje ich poprawność oraz terminowość. Jednocześnie lokatorzy Inkubatora na bieżąco mogą korzystać z doradztwa oraz znaków firmowych AIP: od momentu rozpoczęcia, aż po chwilę opuszczenia AIP i wyboru nowej formy prawnej.

Jak to się robi?

Ważną rolą Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości jest utrzymywanie współpracy ze środowiskiem naukowym. Może ona przebiegać na wielu płaszczyznach. Najczęściej podstawą takiej współpracy jest wsparcie infrastrukturalne. Wszystkie Inkubatory mają swoją siedzibę w obrębie uczelni lub obiektów, którymi dysponuje ośrodek naukowy na mocy umów o współpracę. AIP działający w Olsztynie zajmuje obecnie 5 pomieszczeń biurowych przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. „Współpraca z UWM jest wzorowa. Współpracujemy z różnymi wydziałami, samorządem studenckim, uczelnianym centrum transferu technologii, a także radiem” – wymienia Radosław Mazur, dyrektor AIP w Olsztynie. AIP w Kielcach korzysta z infrastruktury Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. „Dzięki naszej uczelni mamy możliwość nieustannego rozwoju, gdyż znajdujemy się w samym sercu społeczności akademickiej. Władze Uniwersytetu są otwarte na zaangażowanie młodych osób w rozwój ośrodka akademickiego” – podkreśla Małgorzata Puzio, wicedyrektor ds. Rozwoju w AIP Rzeszów, który funkcjonuje w oparciu o zaplecze Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podobnego zdania jest Damian Strzelczyk, koordynator ds. rozwoju preinkubacji w AIP działającym przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. „Dostaliśmy na początku małe pomieszczenie o powierzchni 12 m kw. w budynku głównym SGH. W 2009 roku z uwagi na przyrastającą z miesiąca na miesiąc liczbę firm dostaliśmy nowe pomieszczenie o powierzchni 54 m kw. w Akademiku Sabinki. Zdecydowanie poprawił się komfort pracy dla młodych przedsiębiorców” – wspomina. Z podobnymi doświadczeniami zmagał się AIP z Gdańska, który rozpoczynał swoją działalność w 2004 roku od 9-metrowego biura w sopockim akademiku Uniwersytetu Gdańskiego. „Wyposażenie oraz umeblowanie biura pozyskaliśmy od sponsorów, dzięki czemu udało się szybko wyposażyć Inkubator w sprzęt biurowy, z którego szybko zaczęli korzystać ówcześni beneficjenci programu preinkubacji” – wyjaśnia Przemysław Sola, dyrektor AIP w Gdańsku. Także współpraca z uczelniami na innych płaszczyznach, zdaniem przedstawicieli Inkubatorów przebiega pomyślnie. Paweł Żywiecki, dyrektor AIP w Toruniu potwierdza, że sukces jego Inkubatora nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie uczelni i osobiste zaangażowanie jej pracowników. Inkubator realizuje w partnerstwie z Wyższą Szkołą Bankową zajęcia dla studentów II roku z kreowania pomysłów na biznes o budowania modelu biznesowego, a efektem tej współpracy jest realizowanie tych pomysłów w ramach AIP „To potwierdza duże nastawienie władz WSB na upraktycznianie zajęć oraz budowanie postaw przedsiębiorczych wśród studentów” – podkreśla Żywiecki. Na oddziaływanie oddolne zwraca uwagę także Robert Milczarczyk z AIP Kielce. „Studenci mają pewność, że kształcąc się w Kielcach mają możliwość bezpiecznego i profesjonalnego realizowania się w sferze przedsiębiorczości” – wyjaśnił. 

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to kopalnie oryginalnych pomysłów biznesowych. Praktycznie w każdym AIPie można znaleźć firmy, które osiągnęły już duży sukces gospodarczy, albo takie, które pretendują do tego miana. Z miesiąca na miesiąc przybywa także chętnych do tego, by spróbować swoich sił w biznesie. Robert Milczarczyk, wicedyrektor AIP w Kielcach zwraca uwagę na dużą płynność firm działających pod skrzydłami Inkubatora. Podmioty, które poczują się pewniej na rynku zaczynają się usamodzielniać, jednocześnie nadal korzystając z doświadczeń zdobytych w AIP. „Co miesiąc otwierane są w Inkubatorze nowe firmy, testujemy pewne pomysły, a inne się usamodzielniają. Zwykle jednocześnie działa ok. 30 podmiotów” – podsumował. Rekordzistą wydaje się być Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości działający przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obecnie w jego ramach funkcjonuje 140 przedsiębiorstw. Również AIP w Krakowie oraz AIP w Gdańsku mogą się pochwalić dużymi sukcesami. Pierwszy obecnie ma pod swoją opieką 90 firm, drugi – 74. Wiele z nich to firmy, które nie tylko zarejestrowały swoją działalność, ale także rozwijają się, otwierają nowe oddziały i stanowią rozpoznawalną markę w swoich branżach. W AIP działającym przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy od sierpnia prężnie działa , która zajmuje się ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami dla budownictwa. W ofercie przedsiębiorstwa znajdziemy zarówno kompleksowe wykonanie inwestycji, doradztwo, jak i audyty wewnątrzenergetyczne. „ szybko i sprawnie wniknęła w rynek instalacyjny i nawiązała współpracę z liczącymi się w tej branży graczami. Już w drugim miesiącu działania w ramach AIP obroty firmy wyniosły 40 tys. zł” – podkreśliła Karolina Bartoszewicz z AIP Bydgoszcz, pierwszego inkubatora w regionie Pomorza i Kujaw. Równie ciekawym pomysłem na biznes może się pochwalić Basia Nowacka, która prowadzi firmę Legal Stay przy pomocy AIP w Gdańsku. Głównym celem jej przedsięwzięcia jest pomoc cudzoziemcom w legalizacji ich pobytu na terenie Polski. „Basia znalazła sobie bardzo ciekawą niszę. Zarabia na tym, co urzędy oferują bezpłatnie, czyli weszła na potencjalnie trudny rynek. Jak się okazało, jej klienci wola zapłacić za usługi Legal Stay, niż zmagać się z piętrzącymi się formalnościami” – podsumowuje Przemysław Sala, dyrektor gdańskiego Inkubatora.

O tym, że do prowadzenia własnego biznesu wystarczy dobry pomysł przekonuje także Małgorzata Puzio, wicedyrektor ds. rozwoju w AIP Rzeszów. Pod skrzydłami inkubatora na Podkarpaciu znajdują się obecnie takie przedsiębiorstwa jak FashVintage zajmujący się projektowaniem, dystrybucją oraz sprzedażą ubrań, VRworld – ekspert od nowoczesnej fotografii wirtualnej oraz Perspektywa prowadząca kursy przygotowawcze z rysunku dla studentów. „Naszym zdaniem każda zasługuje na wyróżnienie, bo jest prowadzona przez osoby, które wnoszą nowość i świeżość” – podkreśliła Puzio. Innym przykładem może być SPACE, działająca w AIP przy Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. postawiła na nowoczesny rodzaj reklamy, która prezentowana jest na sterowcach, zaś jej współlokator – SEM studio oferuje skuteczne rozwiązania marketingowe z wykorzystaniem internetu. Specjalizuje się w pozycjonowaniu stron oraz linkach sponsorowanych. „Prowadząc działania w wyszukiwarkach wiemy jak maksymalizować korzyści przy równoczesnym minimalizowaniu kosztów ponoszonych przez naszych klientów” – podkreślają właściciele SEM.

Wspólną płaszczyzną dla funkcjonowania przeważającej części start-upów jest Internet. Stwarza obecnie najlepsze możliwości do dynamicznego wzrostu, nie wymaga ponoszenia dużych kosztów na początkowym etapie działalności, a także jest miejscem zdominowanym przez młodych ludzi, co dodatkowo pobudza tę grupę do przedsiębiorczości. Przykładem stricte internetowego biznesu jest IN Progress działająca przy AIP Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. In Progress zajmuje się marketingiem internetowym i kreowaniem wizerunku firm w Internecie. Jego właściciel jest jednocześnie członkiem Małopolskiego Studenckiego Forum Business Centre Club oraz autorem tegorocznego Festiwal. „W trójkę zorganizowaliśmy imprezę, która zebrała porównywalną liczę osób co te organizowane przez Google” – podkreślił. Także w Internecie funkcjonuje dwoje innych lokatorów lublińskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, które zdaniem dyrektora AIP, Piotra Nizioła zasługują na szczególną uwagę. Patrycjusz Omiotek jest założycielem firmy BenfiMedia zajmującej się tworzeniem i modyfikowaniem stron w sieci, zaś Katarzyna Nizioł, właścicielka Sapore, która jak sama podkreśla na swojej stronie internetowej „z pasją buduje pozytywne relacje”. „ Sapore ma już pół roku i może się pochwalić wieloma udanymi projektami. Na początku działalności zamówienia pochodziły tylko z lubelskiego, dziś sieć kontaktów jest coraz większa” – podkreśliła Katarzyna Nizioł. Nie można w tym miejscu zapomnieć także o najmłodszym beneficjencie Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Wadim Dąbal, który zgłosił się do gdańskiego AIP kilka miesięcy temu, w momencie podpisywania umowy w Inkubatorze miał 16 lat. Dzisiaj prowadzi firmę WadimSoft, wykonującą strony internetowe, a jego grono zadowolonych klientów stale rośnie pomimo codziennych obowiązków w liceum, do którego uczęszcza młody .

AIP Seed Capital pomoże

Firmy mające siedzibę w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości mogą skorzystać z oferty funduszu zalążkowego AIP Seed Capital. Inwestorzy w zamian za 15% udziałów oferują kapitał w wysokości 100 tysięcy złotych. Z tego programu skorzystały m.in. firmy Avidata oraz Audiomagic, działające przy Inkubatorze SGH w Warszawie. Zakresem działalności pierwszej jest odzyskiwanie danych z różnych nośników, druga zajmuje się sprzedażą sprzętu audio i posiada własny salon w Warszawie. W 2011 roku odbyły się cztery edycje konkursów zorganizowanych przez AIP Seed Capital na innowacyjne i młode start – upy. O rozstrzygnięciu ostatniej można przeczytać na łamach Portalu Innowacji.

Aktywne Inkubatory

Mimo wysokiej standaryzacji działań podejmowanych przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, posiadają wiele cech indywidualnych. Często na własną rękę podejmują też działania zmierzające do aktywizacji młodych ludzi oraz edukacji z zakresu przedsiębiorczości. Akademicki Inkubator z Bydgoszczy we współpracy z Wyższą Szkołą Gospodarki jest autorem pomysłu Studenckiej Strefy Biznesowej, która działa w makroregionie kujawsko-pomorskim. Ponadto organizuje międzynarodowe wymiany biznesowe i wyjazdy do Chin, Niemiec oraz Izraela na okres od jednego do trzech miesięcy. „Teraz pojawiły się nowe możliwości – wymianę proponują kolejne kraje: Litwa, Walia i Kanada” – podkreśla z dumą Karolina Bartoszewicz z AIP. Dużą aktywnością może pochwalić się także AIP z Rzeszowa, który oprócz ogólnopolskich konkursów, realizuje cykliczny konkurs w województwie podkarpackim pt. „Na starcie własnej firmy”. Organizatorzy już dziś zapraszają do udziału w najnowszej edycji, która odbędzie się w grudniu 2011 r. Na uwagę zasługuje także projekt „Benefis+”, w którym co miesiąc nagradzane są kolejne firmy za swoje zaangażowanie i aktywność. „Nasz projekty realizowane są najczęściej przy współpracy instytucji, przedsiębiorstw z Podkarpacia. Bez wsparcia naszych partnerów trudno byłoby nam osiągnąć tak wiele” – podsumowuje Małgorzata Puzio z AIP. Podobne doświadczenia mają na swoim koncie pracownicy Inkubatora z Torunia. Aktualnie trwa realizacja projektu „Przedsiębiorczy Toruń 2011”, który został współfinansowany z budżetu urzędu miasta. Jego celem jest przeprowadzenie badania w środowisku naukowym oraz przeprowadzenie akcji promocyjnej w lokalnych mediach. „Ostatnim elementem projektu jest uruchomienie punktów konsultacyjnych na terenie uczelni, gdzie każda osoba zainspirowana projektem będzie mogła się dowiedzieć, jak otworzyć własną firmę i skorzystać z naszej oferty” – podsumował Paweł Żywiecki z AIP Toruń. Z pracownikami AIP można się będzie także skontaktować za pośrednictwem nowoczesnych źródeł informacji,jak Gadu-Gadu czy Skype. Działalność Inkubatorów nie ogranicza się tylko do młodzieży akademickiej. Przykładem na to, jak szerokie może być spektrum odbiorców oferty AIP jest najnowszy projekt gdańskiego Inkubatora pt. „Szkoła Przedsiębiorcza”. Celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie cyklu spotkań z młodzieżą licealną. „Pierwsze, pilotażowe spotkania odbywały się w maju w IX LO w Gdańsku, na jesieni ruszamy do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Stargardzie” – podsumował Przemysław Sola z AIP.

Kontakt:

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

ul. Piękna 68, II p.
00-672 Warszawa
Tel. (22) 745 19  19
Fax: (22) 628 20 27
e-mail: biuro@inkubatory.pl

Fot. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Toruniu

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi tekstami promującymi instytucje: 
Autor:Izabela Rutkowska 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości