Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Słownik Innowacji - Leksykon haseł
Słownik Innowacji - haseł
Hasło:
Rodzaj:Słownik2011
Język:pl

jest to układ względnie odosobniony, możliwie mało skomplikowany, działający analogicznie do oryginału, którym może być istota żywa, maszyna, zakład przemysłowy, społeczna itp.

stanowi przedmiot badań, podobiznę oryginału, w wyniku których otrzymujemy informacje na temat rzeczywistego przebiegu zdarzeń i zależności. oznacza również odwzorowanie obiektu w skali, w celu przeprowadzenia badań empirycznych. Szczególnie przydatny przy badaniu układów złożonych.

W zależności od dziedziny można mówić o modelu matematycznym, fizycznym, ekonomicznym, statystycznym itp.

techniczny, jako etap rozwoju produktu, pozwala potwierdzić słuszność wybranych aspektów przyjętej koncepcji. Modelowanie może obejmować tylko niektóre, kluczowe elementy produktu/technologii, co do własności budzących wątpliwości w fazie rozważań teoretycznych.

Budowa modelu służy uniknięciu błędów grubych. Za uwzględnieniem tego etapu w procesie projektowania produktu przemawia stosunkowo niski koszt fazy modelu w porównaniu z nakładami na wykonanie prototypu. Dzięki temu budowa modelu pozwala na zmniejszenie kosztów i czasu prowadzenia niezbędnych prac badawczych. Pozytywne wyniki analizy modelu prowadzą zwykle do budowy prototypu.

z reguły jest zakończeniem badań przemysłowych i stanowi potwierdzenie przyjętych hipotez badawczych i możliwości przekształcenia wyników badań w produkt.

Karol LITYŃSKI

Źródła: [1] Słownik Wyrazów Obcych Wł. Kopalińskiego www.slownik-online.pl; [2] www.wikipedia.pl.

 Tłumaczenia:

  • en Model

 Artykuły na Portalu Innowacji:powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości