- A A A+ |
Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Historie sukcesu
Historie sukcesu

Wizjonerzy z Inwexu

Zgubić się w Kielcach? Można, jeśli drogi są rozkopane, a droga objazdu źle oznakowana. Wreszcie widzę wieżowiec Exbudu. Na czwartym piętrze w nowoczesnym biurze mieści się wyjątkowa firma w Polsce. Wyprzedzająca swoimi wyrobami świat o kilkanaście lat.

więcej ...

 

 

_____________________________

Wiara w sukces

Gdyńska Hydromega wywodzi się z przemysłu okrętowego. Jest rok 1988, Stocznia Gdynia – wówczas im. Komuny Paryskiej – nie stwarza możliwości rozwoju nowych technologii, a większość zamówień nastawiona jest na import. Inżynier Zbigniew Zienowicz, pracujący jako konstruktor, postanawia założyć firmę, mogącą realizować projekty innowacyjne, nie tylko na potrzeby przemysłu stoczniowego.

więcej ...

_____________________________

Tworzą nowe idee

Niekoniecznie „wynalazcy”, bo to słowo nie zawsze ma pozytywne konotacje. Ale z czystym sumieniem możemy nazwać się twórcami, konstruktorami nowych idei – tak o sobie i swojej działalności mówią Agnieszka i Wiesław Bicz, prowadzący we Wrocławiu Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne OPTEL. Swoją działalność wolą jednak nazywać „instytutem badawczym”. Zresztą słusznie – OPTEL od początku swojego istnienia jest firmą innowacyjną, która miała wpływ na rozwój światowej biometrii i jest uznawana za jednego z najlepszych ekspertów w dziedzinie ultradźwięków.

więcej ...

_____________________________

Sukces w podczerwieni

W podwarszawskim Ożarowie działa jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, produkująca detektory podczerwieni oraz kamery termowizyjne. Współpracuje z Massachusetts Institute of Technology oraz jest dostawcą produktów dla NASA. Choć od likwidacji fabryki kabli w Ożarowie Mazowieckim minęło prawie 10 lat, wciąż można odczuć tu ducha przeszłości.

więcej ...

_____________________________

Skrojony na miarę sukcesu

Kampania współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Łódzka firma Magnetix jest jednym z liderów na polskim rynku laminowania i krojenia materiałów. Silną pozycję wypracowała sobie m.in. dzięki wprowadzeniu innowacyjnych technologii. Stały się one przełomem w działalności spółki.

więcej ...

_____________________________

Precyzja godna mistrza

Pierwsza napotkana osoba z niecierpliwością mnie poucza: – Tu nie ma nazw ulic tylko nazwy osiedli, trzeba wejść w bloki i znaleźć numer. Nowa Huta – po głowie snuje mi się znana piosenka o kombinacie. W charakterystycznym kilkupiętrowym bloku z lat 50. odnajduję Aktywizację.

więcej ...

 

_____________________________

Połączyli wiatr ze słońcem

Kampania współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Wiatraki były znane od dawna, panele słoneczne także coraz częściej widać w naszym otoczeniu. Jednak my łącząc turbinę wiatrową z panelami i dodając do nich źródła ledowe, sprawiliśmy, że powstały niezależne systemy świetlne. Można je postawić w dowolnym miejscu, do którego nie opłaca się doprowadzać linii zasilającej. I na tym polega innowacja – podkreśla Marcin Kozak, prezes żagańskiej firmy Solar Solution.

więcej ...

_____________________________

Pogromcy nowotworów

Kampania współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Nasze badania DNA przyniosą przełom w leczeniu wielu chorób, pozwolą na bardzo precyzyjne diagnozowanie i o wiele skuteczniejsze leczenie. Już teraz – a jeszcze na etapie prób nowatorskiej metody wykrywania chorób nowotworowych i odkleszczowych możemy powiedzieć, że wielu osobom uratowaliśmy życie”.

więcej ...

_____________________________

 

Podniebny sukces

Kampania współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Samolot MP-02 „Czajka” skonstruowano w Lotniczych Zakładach Produkcyjno-Naprawczych Aero-Kros w Krośnie. Pierwsze próby w locie odbyły się we wrześniu 2009. Dziś innowacyjna Czajka wzbudza podziw na krajowym i zagranicznym rynku.

więcej ...

_____________________________

Piętro wyżej

Realizujemy część swoich pomysłów. Na więcej rynek nie jest przygotowany – twierdzą menedżerowie toruńskiej spółki Optiguard. W ciągu 15 lat przekształciła się ona z kilkuosobowej firmy w światowego lidera innowacji w branży elektronicznych systemów antykradzieżowych.

Większość z nas kojarzy systemy antykradzieżowe z alarmem przy próbie wyniesienia towaru przez elektroniczną bramkę w sklepie.

więcej ...

_____________________________

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Kampania współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Na przedmieściach Elbląga w niewielkiej firmie szklarskiej Elglas, pracuje zaledwie 13 osób, a jednak głośno o niej w branży ze względu na nowatorskie rozwiązania stosowane w produkcji. – Jako jedyni w Polsce produkujemy taśmę ołowianą do witraży. W Europie taką taśmę – oprócz nas – produkują tylko Anglicy – mówi Anna Stelmach z marketingu firmy Elglas.

więcej...

_____________________________

Mikroelementy decydują o życiu

Kampania współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Nowotwory mają podłoże genetyczne – podkreśla prof. Jan Lubiński, uznany na świecie genetyk-onkolog, prezes READ-GENE, spółki sektora personal medicine. Zmiany w genach powodują zwiększone ryzyko raka – to ma znaczenie dla profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia raka. Profesor udowadnia to od lat z zespołem naukowców Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

więcej...

_____________________________

MEXEO fascynuje Chińczyków

W 2012 r. będzie okazja do świętowania 10-lecia firmy MEXEO z kędzierzyna koźla. i można spodziewać się, że przyjedzie z tej okazji liczna delegacja chińska.  a to za sprawą pasjonata nowych technologii, doktora Wiesława Hreczucha. Wiesław Hreczuch wiele lat pracował w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w Kędzierzynie Koźlu. W 2002 r. zaryzykował i postawił na założenie własnej firmy. Z perspektywy 10 lat widać, że był to strzał w dziesiątkę.

więcej...

_____________________________ 

Maraton sukcesu

Artur Pollak ukończył trzy maratony. W jednym z nich uczestniczyło aż siedmiu pracowników jego firmy. Twórca gliwickiej firmy APA posiada determinację długodystansowca i jest lokomotywą dla innych. Dlatego z powodzeniem wprowadza spółkę na szerokie, innowacyjne wody.

Nic nie wskazywało na to, że absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, inżynier elektronik ze specjalizacją komputerowe systemy sterowania, ze stabilnej posady ruszy na przygodę z biznesem.

więcej ...

_____________________________ 

 

Innowacje mają szansę w kryzysie

Aby być innowacyjną firmą w branży inżynieryjno-sanitarnej, trzeba znać się nie tylko na mechanice. Trzeba inwestować w badania. To pozwala na takie zaprojektowanie urządzeń, aby były naprawdę przydatne.

– Gdybyśmy zamiast stawiać na innowacje zaczęli produkować żabki do firanek, to być może bylibyśmy o wiele większą firmą niż teraz

więcej ...

_____________________________

Firma z innowacją w kodzie

Lubelska firma eLeader od chwili powstania tworzy oprogramowanie mobilne dla biznesu. Zespół firmy na początku działalności założył, że będą najlepsi na rynku. I są najlepsi. Ale Polska zrobiła się dla nich za ciasna. Zaczęli więc podbój świata. eLeader powstał w 2000 roku z jasnym przesłaniem – tworzyć zaawansowane oprogramowanie dla biznesu na urządzenia mobilne. Drugim założeniem było to, że firma ma być najlepsza na rynku.

więcej...

 

 

_____________________________

Komunikacja z myślą o kliencie

Innowacyjność procentuje – przekonują o tym sukcesy firmy Vercom Sp. z o.o., której autorska platforma REDlink zrewolucjonizowała rynek komunikacji bezpośredniej.
–    Wdrażanie pomysłu zaczęliśmy na przełomie 2007/2008 roku. Mieliśmy czas, ponieważ tego typu rozwiązania nie były oferowane przez polskie firmy – mówi Krzysztof Szyszka, prezes Vercomu. – Na część rozwiązań rynek czekał, na inne nie był jeszcze gotowy.
Zaczęło się od człowieka z wizją i grupy młodych absolwentów poznańskich uczelni.

więcej ...

_____________________________

Roboty pójdą w świat

TeleMobile Electronics to jedna z najlepszych firm badawczo-rozwojowych na pomorskim rynku. Działa naterenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, gdzie dawniej mieściła się zajezdnia autobusowa. O miejsce w Parku trudno, taka lokalizacja to prestiż. O założeniu firmy zadecydował przypadek.
– Dzięki talentowi do napraw razem z dwoma osobami z zespołu przynieśliśmy operatorowi telefonii komórkowej oszczędności półtora miliona złotych w ciągu roku. Zaskoczyło nas, gdy zrezygnował z naszego projektu – opowiada Robert Magiera, dyrektor działu serwisu. 


więcej ...

 

_____________________________

Dane płyną kanałami

Dzięki innowacyjnej technologii oferowanej przez spółkę Technitel światłowody mogą dotrzeć szybko do dużych obszarów miejskich. Otwiera to wielu ludziom dostęp m.in. do szybkiego Internetu.
Światłowody służą do bardzo szybkiego przesyłu danych. Firma Technitel z Łodzi jest jednym z polskich liderów w instalacji tego typu kabli. Stosowana przez nią technologia pozwala na dotarcie ze światłowodami do miejsc, które wcześniej były słabo dostępne.
 

więcej...

_____________________________

Innowacyjna przewaga konkurencyjna

Firma Structum działa już kilkanaście lat. Jednak dopiero ostatnie lata doprowadziły do innowacyjnej rewolucji.
– Zaczynaliśmy od hydrotechniki, teraz specjalizujemy się w budowaniu zintegrowanych systemów zarządzania
organizacjami w Internecie – mówi Zdzisław Szczepaniak, prezes Structum Sp. z o.o. w Lublinie.
Małe firmy postrzegają biznes jako wojnę i to podwójną: pomiędzy firmami oraz firmami a klientami.

więcej...

_____________________________

Budownictwo na miarę XXI wieku

Realizują milionowe kontrakty na terenie całego kraju. Współpracują z liderami światowego budownictwa inżynieryjnego. Od dwóch lat notowani na rynku NewConnect. Decyzja o wdrożeniu innowacji była dla firmy Sobet S.A. z Brzegu strzałem w dziesiątkę.
Firm działających w branży inżynieryjno-budowlanej jest z roku na rok więcej. Przewagi konkurencyjnej nie zdobędzie się, pozostając przy tradycyjnym budownictwie liniowym. Trzeba mieć coś, czego nie mają inni albo mają nieliczni, np. technologie bezwykopowe.

więcej...

_____________________________

Zyski z kreatywnego myślenia

– Kryzys? To był jakiś kryzys? – uśmiecha się Maciej Szumski, właściciel firmy Plum. I dodaje już poważnie: – Nas na szczęście kryzys nie dotyczył. Maciej Szumski chętnie zdradza swoją receptę na sukces: innowacje. Taki sposób myślenia się opłaca. Firma istnieje na rynku od 25 lat.
– Cały czas rozwija się produkcja. Niedługo zaczną działać nowe linie technologiczne – wymienia szef Pluma. – Kilka miesięcy temu pracowało u nas 136 osób, teraz mamy ponad 150 i dalej cały czas zatrudniamy. Maciej Szumski przewiduje, że w tym roku obroty firmy wzrosną o 50 proc., a w przyszłym aż o 100 proc. – Planujemy, że już w przyszłym roku uda się nasze projekty przekuć w komercyjne wyroby rynkowe. Firma powstała w 1986 roku. Na początku była nastawiona na produkcję urządzeń pomiarowych dla  gazownictwa.

więcej...

_____________________________

Google na poważnie  

Początek czerwca 2011 roku, na lotnisku Aeroklubu Elbląskiego ląduje górnopłat Vulcanair P68 TC Observer. Maszynę kupiło Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno–Kartograficzne OPEGIEKA w Elblągu, znane z innowacyjności.
Samolot wyposażony jest w fabryczny luk fotogrametryczny, w którym znajduje się kamera wielkoformatowa, działająca zamiennie z lotniczym skanerem laserowym i kamerą termalną. – Samoloty pozwalają na szybkie spojrzenie, co dzieje się na dużych powierzchniach. Techniki pozyskania danych z przestrzeni dynamicznie się rozwinęły. Dzięki temu dane można pozyskiwać łatwiej i szybciej – zapewnia prezes OPEGIEKA Florian Romanowski.
więcej ...

_____________________________

Sukces to innowacyjne spełnianie potrzeb

Stan polskich dróg i bezpieczeństwo podróży to powód do narzekań i utyskiwania kierowców. Dla niektórych to problem, który da się rozwiązać, jeśli jest się otwartym na innowacje. Z takiego kreatywnego myślenia powstał produkt, stosowany na wielu szlakach komunikacyjnych w kraju – oprogramowanie NeuroCar 2.0 wrocławskiej firmy Neurosoft Sp. z o. o.
Początki NeuroCar 2.0 sięgają 2006 roku, w którym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szukała sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa dróg krajowych, na których dochodziło do wypadków. Takim miejscem był fragment drogi nr 8 w okolicach Sycowa.

więcej...

_____________________________

Mierniki sukcesu

Jak zoptymalizować spalanie węgla w elektrowniach czy elektrociepłowniach, znacznie ograniczając przy tym zanieczyszczanie środowiska? Odpowiedź brzmi: zainstalować nowatorskie systemy monitoringu, takie, jak te, które jako pierwsza do polskiego przemysłu wprowadziła Aparatura Pomiarowa KWANT z Krakowa. Jej właściciel, Bogdan Niewczas zapowiada, że to nie koniec innowacyjnych pomysłów firmy.
Rozwiązania proekologiczne są dzisiaj w cenie bardziej niż kiedykolwiek.
W restrykcyjną politykę UE dotyczącą zmniej-szania emisji szkodliwych gazów do atmosfery produkty oferowane przez firmę KWANT wpisały się idealnie. Zorientowanie na innowacyjność towarzyszyło ich pomysłodawcom od początku działalności.

więcej...

_____________________________

Innowacyjne rozwiązania szyte na miarę

W Gniewkowie koło Torunia zlokalizowana jest firma inżynierska, specjalizująca się w dostarczaniu myśli technicznej dla przemysłu z zakresu  projektowania i rozwiązań technologicznych. Sprawdzone przez nich pod względem skuteczności technologie i innowacyjne rozwiązania pozwalają  klientom na zwiększenie mocy produkcyjnych i podniesienie konkurencyjności na rynku.

więcej...

_____________________________

Z Gliwic na podbój świata

W ciągu pięciu lat stworzyli firmę, która podbija światowe rynki. To sukces Jacka Jędrzejowskiego i Arkadiusza Patryasa. Dowód? Pierwsze notowania na warszawskim parkiecie dały zarobić inwestorom 97 procent!

Gliwicka spółka i3D bardziej jest znana za granicą niż w kraju. Eksperci branży informatycznej nie mają wątpliwości, że jest to światowy lider. Przykład? Do grona klientów należy koncern petrochemiczny Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej, który posiada nowo wybudowane centrum ba-dawczo-rozwojowe w dużej mierze oparte o gliwickie oprogramowanie Quazar 3D.

więcej...

_____________________________

Uczą i rehabilitują

Czy możliwe jest uprawianie narciarstwa w naszym kraju przez okrągły rok? Tak, dzięki urządzeniu Whizzard. Ta innowacyjna konstrukcja może spełnić marzenia pasjonatów szusowania bez konieczności wyjazdów na alpejskie lodowce.
Bardzo trudno jest w naszym kraju wprowadzać innowacyjne projekty, ale warto, bo to daje satysfakcję – ocenia Kazimierz Zając, prezes Elektronicznego Zakładu Innowacyjno-Wdroże-niowego „Hybres” w Rzeszowie. – Abyte trudności pokonać, trzeba być pasjonatem, mieć zespół pasjonatów, wtedy jestszansa, że się uda. I trzeba mieć uczelnię, która pomoże przybadaniach. 

więcej...

_____________________________

Paliwo nowej generacji

Węgle kopalne tworzyły się przez miliony lat. Na produkcję węgla drzewnego potrzeba kilkanaście dni. Biowęgiel firmy FLUID S.A. z Sędziszowa powstaje zaledwie w cztery minuty, podbijając światowe rynki. Nie wiadomo, w którą stronę poszłaby działalność Spółki Fluid-Kooperacja, gdyby Jan Gładki, twórca technologii, podczas współpracy z Politechniką Częstochowskąnie natrafił na patent prof. Zbigniewa Bisa. Współpraca obu panów okazała się przełomowa dla rozwoju firmy i zaowocowałaopracowaniemnowatorskiej na rynku polskim i światowym technologii produkcji biowęgla marki FLUID – paliwa odnawialnego dla energetyki. 

wiecej...

____________________________

Postawili na innowacje

Czy innowacyjność się opłaca? W koszalińskim EkoWodrolu dobrze wiedzą, że odpowiedź może być tylko jedna – jeśli ktoś myśli o sukcesie, musi postawić na innowacyjność.
EkoWodrol to firma z tradycjami. Jej początki sięgają 1959 roku. To wtedy w Koszalinie powstało państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się wykonywaniem odwiertów studziennych. Na początku lat 90. firma Wodrol została sprywatyzowana. W 2009 roku EkoWodrol obchodził 50-lecie.
więcej...

 

 

_____________________________

Ich programy można spotkać na wszystkich kontynentach

Spółka ASTEC powstała w 1994 roku z inicjatywy dr. Witolda Wendrowskiego. Firma od początku swojejdziałalności koncentrowała się na projektach realizowanych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii informatycznych. – Nasze programy można spotkać niemal na całym świecie – przekonuje prezes firmy, Janusz Michalewicz. W tamtym czasie oprogramowanie dostarczane przez firmę ASTEC tworzone było głównie w oparciu o język programowania obiektowego Smalltalk. Głównymi odbiorcami usług pozostawały duże przemysłowe firmy niemieckie. Jednym z pierwszych projektówbyło opracowanie oprogramowania do wizualizacji procesów sterowania w elektrowniach. 

więcej...

_____________________________

Kryształ sukcesu

Przedmieścia Warszawy, niewielka miejscowość Stanisławów Pierwszy w gminie Nieporęt. Znajduje się tutaj firma, o której prestiżowy nowojorski magazyn nowych technologii IEEE Spectrum napisał: „Mała polska spółka, o której nigdy słyszeliście, wyprzedza tytanów techniki w technologii kluczowej dla XXI wieku”. Ammono S.A. produkuje najwyższej jakości monokryształy azotku galu (GaN). Ten pół-przewodnik pod względem wielu właściwości wyprzedza krzem, bohatera rewolucji komputerowej. Na azotku galu opiera się np. technologia blu-ray (wiele filmów sprzedaje się na tego typu płytach), monokryształ tego związku stanowi podstawę niebieskich laserów.

więcej...


powrót | do góry | strona główna | mapa serwisu | kalendarium | regulamin serwisu | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości