Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/09/25 12:44:18
Winiarstwo – sposobem na promocję turystyczno-kulturalną miasta

W dniach 8-15 września odbył się w Zielonej Górze coroczny festiwal Winobrania. W największym święcie w Polsce uczestniczyli członkowie klastra branży winiarskiej, którzy promują w ten sposób nie tylko swoje produkty,ale i regionu.

Historia istnienia winnic w Zielonej Górze sięga połowy XII wieku, a od 160 lat odbywa się tu święto pod nazwą Winobranie. Tradycja tego święta związana jest z czasem zbierania plonów z zielonogórskich winnic. Tegoroczny festiwal organizowany przez władze miastaprzyciągnąłdo Zielonej Górywielu turystów z kraju i zagranicy. Centrum miasta zapełnione przez mieszkańców i turystów zamieniło się w tętniące życiem miejsce, w którym sprzedaż swoich wyrobów prowadzili miejscowi winiarze.

Kultura winiarstwa – rozpoznawalny symbol miasta

Tradycje winiarskie,stanowiące unikalną cechę regionu, są istotnym elementem promocji turystyczno-kulturalnej miasta, co zapisane zostało w „Strategii rozwoju miasta Zielona Góra na lata 2012-2022”. W celu przyciągnięcia jak największej liczby turystów w trakcie Winobrania, przeprowadzona została m.in. kampania promocyjna skierowana do mieszkańców dużych miast, z których można dojechać do Zielonej Góry w przeciągu dwóch godzin. W ramach kampanii władze Zielonej Góry przygotowały bilboardy w takich miastach, jak Szczecin, Poznań, Gorzów czy Wrocław. Winobranie (obok Festiwalu Piosenki Rosyjskiej) jest najważniejszym wydarzeniem promocyjnym Zielonej Góry. Budżet, jaki miasto przeznaczyło na realizacjęWinobrania w 2012 roku, szacuje się na ok. 1,2 mln zł. Należy przy tym zauważyć, że władze Zielonej Górystarają się budować miasta o bogatej historii winiarskiej również podczas innych okazji, przykładowo w czasie otwarcia w mieście nowego basenu wprowadzono elementy odwołujące się do święta Winobrania. Dzięki takim przedsięwzięciom w Zielonej Górze tworzona jest branży winiarskiej przez cały rok.

W mieście znajduje się również jedyne w Polsce Muzeum , w którym prezentowane są eksponaty dokumentujące lokalną historię związaną z uprawą winorośli i produkcją win. Ponadto charakterystycznym elementem są dwa domki winiarzy z 1815 i 1818 roku, które są unikatowe w skali kraju i stanowią wizytówkę miasta. Winiarstwo jest głównym atutem działań promocyjnych miasta, poza Winobraniem realizowane są m.in. projekty takie jak Zielona Kraina Zabawy i ,Szlak Zielonogórskich Zabytków Winiarskich oraz Park Winny, w którym usytuowana jest Palmiarnia. Warto zwrócić uwagę, że korzyści z organizacji święta odnoszą również, przedstawiciele innych branż niż wyłącznie winiarskiej. Zielonogórscy hotelarze i przewodnicy turystyczni podkreślają, że jest to dla nich okres prawdziwych żniw. Wszystkie miejsca noclegowe w Zielonej Górze zostały zarezerwowane już na długo przed rozpoczęciem się festiwalu.

Promocja marki klastra...

Podczas odbywającego się święta przedstawiciele klastra branży winiarskiej poza sprzedażą win udostępnialirównież winnice zwiedzającym, promując w ten sposób swoje wyroby. Każdego dnia można było odwiedzić kilka okolicznych winnic. W sumie do zwiedzania udostępniono ich 9 (Cantina, Krucza, Miłosz, U Michała, Na Leśnej Polanie, Julia, Ingrid, Kinga oraz Hiki). -Od kilku lat szlagierem naszego święta, jest zwiedzanie podzielonogórskich winnic. Zachęcam do wybrania się tam specjalnym autobusem i przekonania, dlaczego nasz region zaczyna być nazywany polską Toskanią – zauważył Janusz Kubicki, Prezydent Zielonej Góry.

Klaster prowadzi także inne działania w ramach promocji produktów związanych z uprawą winorośli i rodzinnych winnic. Jedną z inicjatyw jest Lubuski Szlak i Miodu, który stanowi przykład aktywności o charakterze turystyki winnej (tzw. enoturystyki). Enoturystyka daje szansę podmiotom z branży winiarskiej na poprawienie rentowności działalności, szczególnie dla regionów, które są mniej konkurencyjne na rynku producentów win.Wyróżniającymisię przykładami działań promocyjnych są również takie wydarzenia, jak Bal Winiarza, Święto Młodego czy Zielonogórskie Targowisko Winiarskie (w czasie którego m.in. rozdawane są sadzonki winorośli w zamian za dostarczoną makulaturę).

Jednym z celów inicjatywy klastrowej pn. Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie, powołanego przez część podmiotów funkcjonujących w klastrze winiarskim,jest rozwój kształcenia fachowców tej branży. W 2008 roku w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego utworzona została klasa winiarska, która jest jedyną placówką w Polsce kształcącą przyszłych winiarzy i sommelierów (specjalistów w dziedzinie wiedzy o winie i jego degustacji). Do jej otwarcia przyczynili się członkowie inicjatywy klastrowej, którzy biorą udział m.in. w nauczaniu na temat wionogrodnictwa i produkcji win.

... wpływa na regionu

W ramach rozwoju gospodarczego regionu, szczególnie turystyki kulturalnej, władze Zielonej Góry chcą wykorzystać winiarski charakter miasta. Bogate tradycje i klastra winiarskiego są unikatowym elementem charakteryzującym Zieloną Górę i jej okolice. Członkowie klastra, prowadząc swoją działalność, przyczyniają się nie tylko do promowania marki branży winiarskiej, ale również marki miejsca, w którym są zlokalizowani. -Winobranie to też sposób na ożywienie deptaka i miasta – podkreśla Tomasz Nesterowicz, dyrektor i organizator festiwalu oraz Radny Miasta. Przedstawiciele władzy publicznej Zielonej Góry, wykorzystującwizerunek klastra winiarskiego,chcą osiągnąć efekt synergiiw promocji regionu. Łącząc promocję marki miejsca z promocją marki klastra, mogą zwielokrotnić uzyskiwane korzyści, chociażby w postaci zwiększonej liczby turystów.

 

 

Informacja została przygotowana w ramach przedsięwzięcia PARP: „Polskie klastry i polityka klastrowa”.

 „Przedsięwzięcie PARP jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu systemowego PARPRozwój zasobów ludzkich poprzez promowanie wiedzy, transfer i upowszechnianie innowacji” z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, poddziałanie 2.1.3.”

Autor:Bartosz  Krapiński 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości