Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/09/26 10:51:42
Podstawy PR dla MSP – i jego w mediach

W ostatnich latach wzrasta liczba mniejszych firm, które decydują się na pokazywanie się w mediach – prowadzenie tzw. działań media relations. Nadal jest ich jednak niewiele. PR wciąż jest uważany za domenę wielkich korporacji – zupełnie niesłusznie.

Public relations (w tym szczególnie media relations) wydaje się być stworzone dla małych firm, które chcą zyskać rozgłos, a nie mają środków na drogie kampanie reklamowe ze spotami w telewizji czy plakatami na billboardach. Tym bardziej, że przy dzisiejszym przesyceniu ulic i mediów reklamami ciężko się wybić ponad ten natłok informacji. Równocześnie dzięki public relations można osiągnąć to, czego nie dają żadne techniki marketingowe – wiarygodność. Konsumenci znacznie bardziej ufają słowom autorytetów (w tym przypadku dziennikarzom) niż sloganom reklamowym. skupia się wyłącznie na zaprezentowaniu i  poinformowaniu o istnieniu produktu. PR pozwala odbiorcy informacji budować jego własne opinie i przekonania, jego własne sądy. Dlatego  efekty działania PR, choć nie natychmiastowe, są trwałe i silne.

Upowszechnienie telewizji i Internetu w znaczący sposób wpłynęło na dzisiejsze funkcjonowanie mediów – przede wszystkim znacznie przyspieszyło ich działanie. Kto zostaje z tyłu ten przegrywa, więc dziennikarze walczą w nieustannym wyścigu o newsa i zainteresowanie odbiorców. W efekcie wytwarzanego ogromu treści w mediach panuje tzw. głód ekspertów, tj. osób mających coś interesującego do powiedzenia na temat branży, którą się zajmują. Lukę tę mogą z powodzeniem wykorzystać małe firmy, których właściciele od lat specjalizują się w swojej dziedzinie.  

Z punktu widzenia MSP najbardziej wartościowymi do współpracy wydają się być media branżowe i lokalne. To one bywają zainteresowane wydarzeniami z regionu czy nowinkami tematycznymi. W konkretnych tytułach należy odszukać dziennikarzy zajmujących się naszą „działką”. Pomóc w tym może internetowa redakcji oraz przeglądanie danej gazety czy słuchanie stacji radiowej. Wysyłanie maili na adresy ogólne mediów zazwyczaj się nie sprawdza – są one codziennie zalewane zbyt dużą liczbą wiadomości.  

Dziennikarzy z zasady interesuje to, co może być ciekawe dla ich czytelników. Warto pamiętać, że ludzi najbardziej interesują inni ludzie: to jak postępują, pracują, cieszą się i zmagają z przeciwnościami. Duże zainteresowanie wzbudzają też tematy związane z życiem codziennym i tym, co jest konkretne oraz bliskie. Media jako ciekawe traktują także to, co jest niezwykłe, nowe i nieoczekiwane. 

Pierwszym zadaniem jest zgromadzenie jak najpełniejszej informacji o temacie, który chcemy przekazać.Powinniśmy umieć odpowiedzieć na kilka najistotniejszych pytań: kto? co? gdzie? dlaczego? kiedy? Sedno przekazu należy zawrzeć w kilku krótkich zdaniach. Jeśli kontaktujemy się z dziennikarzem mailowo, należy pisać zwięźle, jasno, obrazowo i dokładnie – aby komunikat był jak najbardziej precyzyjny.

W komunikacji PR ogromne znaczenie ma jakość przekazu: wiarygodność, aktualność
oraz staranny język –dopasowany do potrzeb dziennikarzy, a równocześnie ich odbiorców. Wystrzegać się  należy szczególnie tzw. profesjonalizmów (słów zrozumiałych tylko dla przedstawicieli danej branży). Jeśli czytelnik choć na chwilę przestanie rozumieć, co czyta, natychmiast przeniesie swoją uwagę na inny artykuł. 

Podstawowe zasady współpracy z dziennikarzami dla MSP

  1. Dziennikarz nie jest zagrożeniem, tylko szansą – macie wspólny cel: zainteresowanie czytelnika.
  2. Sam podejmuj kontakty z dziennikarzami specjalizującymi się w branży, w której działasz.
  3. Bądź konkretny i zwięzły – zaczynaj zawsze od najważniejszej informacji.
  4. Używaj prostego języka – sformułowania branżowe wyjaśniaj w sposób dla wszystkich zrozumiały.
  5. Zachowaj umiar, nie zalewaj dziennikarza informacjami.
  6. Nie chwal się wprost, że twoja jest najlepsza.
  7. Bądź otwarty, gotowy do współpracy i wiarygodny.

Należy pamiętać, że dziennikarzowi nie można nic narzucić, a przesadna natarczywość może obrócić się przeciwko nam. Nie wszystkie tematy pasują do wszystkich mediów, nie ma gwarancji, że artykuł na nasz temat się ukaże. Naszym zadaniem jest inspirowanie dziennikarzy i ułatwienie im dotarcia do informacji. Nie należy się zniechęcać po pierwszych niepowodzeniach, lecz poszukiwać innych tematów i mediów, które będą chciały je podjąć. Trzeba się także uzbroić w cierpliwość. Błędem jest oczekiwanie natychmiastowych efektów. Działalność informacyjna to nie szybka i nastawiona na emocje odbiorców .

 

Źródła:

- Ali M., Marketing i public relations w małej firmie, Helion, 2010

- W. Budzyński, Public relations - zarządzanie reputacją firmy, Poltext, 1999

- Wysocki P., Jak funkcjonują media i dziennikarze, 2008

- Davies A., Wszystko co powinieneś wiedzieć o PR. Odpowiedzi na 500 najważniejszych pytań, Rebis 2005

- Sztuka public relations. Z doświadczeń polskich praktyków, Związek Firm Public Relations, 2006

 

Informacja pozyskana w ramach działania: „Innowacje w Przedsiębiorstwach – Klub Innowacyjnych Przedsiębiorstw”, realizowanego w ramach projektu systemowego PARP: „Rozwój zasobów ludzkich poprzez promowanie wiedzy, transfer i upowszechnianie innowacji”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autor:Anna Perlik,  współpraca Kinga Kalinowska 


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości