Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/07/30 14:39:21
Tworzą nowe idee

Niekoniecznie „wynalazcy”, bo to słowo nie zawsze ma pozytywne konotacje. Ale z czystym sumieniem możemy nazwać się twórcami, konstruktorami nowych idei – tak o sobie i swojej działalności mówią Agnieszka i Wiesław Bicz, prowadzący we Wrocławiu Badawczo-Produkcyjne OPTEL. Swoją działalność wolą jednak nazywać „instytutem badawczym”. Zresztą słusznie – OPTEL od początku swojego istnienia jest firmą innowacyjną, która miała wpływ na rozwój światowej biometrii i jest uznawana za jednego z najlepszych ekspertów w dziedzinie ultradźwięków.

Historia firmy sięga 1989 roku. – Pomysł na tego rodzaju działalność wziął się z naszych własnych przekonań, osobistego nakierowania na innowacyjność – mówi Wiesław Bicz. – Obydwoje lubimy wyzwania i uważamy, że prawdziwie innowacyjne podejście to odwaga proponowania rozwiązań zupełnie nowych i wcześniejnie spotykanych. Kreatywność. I z tego uczyniliśmy naszą misję – dodaje.

Pierwsi na świecie

Pierwszym projektem, realizowanym przez OPTEL jeszczew Niemczech, był system służący do rozpoznawania odcisków palców. Instytut był pierwszą organizacją na świecie, która zaproponowała, aby do tego celu użyć technologii ultradźwiękowej.

Następnie do wachlarza technologii, jakie opracował OPTEL, doszły m.in. systemy kontroli jakości podzespołów samochodowych, rur plastikowychi PVC, płyt pilśniowych, a także urządzenia do kontroli zgrzewania opakowań i systemy ultradźwięków mocy.

Jak tłumaczą Biczowie, instytut działa na trzech płaszczyznach: przeprowadzanie innowacyjnych projektów badawczych, opracowywanie indywidualnych rozwiązań na potrzeby konkretnych klientów oraz sprzedaż swoich standardowych urządzeń. jest również zapraszane do projektów, które nie są stricte przemysłowe – Biczowie uczestniczyli m.in. w programie Unii Europejskiej, mającym na celu opracowanie etycznych granic ingerowania w prywatność ludzką w trakcie rozpoznania tożsamości. Dziś OPTEL jest firmą prawie trzykrotnie większą niż na początku działalności. Zatrudnia nastałe 15 specjalistów.

Jakie korzyści innowacyjne podejście przyniosło instytutowi, Agnieszce i Wiesławowi Biczom, a jakie może dać całemu społeczeństwu? Po 22 latach istnienia OPTEL jest rozpoznawalny na całym świecie jako grupa ekspertów w technikach ultradźwiękowych i biometrii. Z ich badańi urządzeń korzystają firmy i instytucje zbardzo wielu krajów – USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Korea, Japonia, Indie to tylko niektóre przykłady.

– Współpracowaliśmy również z amerykańskimi oraz międzynarodowymi organizacjami, zajmującymisię bezpieczeństwem narodowym i globalnym. Niestety, ze względu na warunki kontraktów, wielu przedsiębiorstw i organizacji nie możemy wymienić z nazwy – zastrzega Wiesław Bicz. – Podpowiedzią niech będzie, że jeśli korzystacie z jakiegoś nowoczesnego sprzętu AGD albo RTV, bądź jeździcie nowym samochodem, to nasze urządzenia prawdopodobnie badały jakość jego podzespołów. Ponadto, jesteśmy zapraszani do międzynarodowych projektów naukowychna równi z renomowanymi uczelniami. Bierzemy udział w wielu projektach w ramach 7Programu Ramowego Unii Europejskiej. Braliśmy także udział w projektach 6 i 5 Programu. Często jesteśmy ich jedynymi uczestnikami z Polski – dodaje.

Właściciele przedsiębiorstwa OPTEL, Agnieszka i Wiesław Bicz z kreatywności uczynili misję swojej firmy

Instytut otrzymał również wyróżnienie Nine Sigma Multiple Contract Winner, przyznawane przedsiębiorstwom sprawdzonym i często wybieranym przez firmy jako partner do współpracy naukowej i technologicznej. Nadająca tytuł Nine Sigma ma na celu pośredniczenie pomiędzy twórcami innowacji a potencjalnymi odbiorcami.

Sukces dzięki ludziom

Na ten sukces w dużej mierze składają się oczywiście ludzie – kilkunastoosobowy zespół specjalistów (m.in. informatyków, elektroników i fizyków), zatrudnianych przez Biczów. Jak mówią właściciele firmy OPTEL, poza właściwymi kwalifikacjami naukowymi, bardzo ważna jest otwartość na nowe pomysły i chęć tworzenia, ale przede wszystkim – pasja. Ta zaś powinna się przejawiać poprzez ciekawość światai tego, jak jest on skonstruowany. Uważają, że dzięki temu, praca może być rzeczywiście kreatywnai satysfakcjonująca.

O tym, dlaczego innowacje są w naszym kraju potrzebne, mówi Agnieszka Bicz. – Potrafi pan wymienić jakąś technologię, wynalazek, znany na całym świecie i od zera wymyślony w Polsce? Musimyzrozumieć, że stawianie kolejnej montowni, naprzykład telewizorów, nie rozwija polskiej gospodarki – tłumaczy. – Ale może to zrobić stworzenie technologii, która będzie nową marką i naszemu krajowi również wyrobi markę  – dodajeAgnieszkaBicz.

Czysami właściciele przedsiębiorstwa OPTEL uważają, że odnieśli sukces? Jak mówi Agnieszka Bicz, nawielki sukces komercyjny przyjdzie jeszcze czas. – Jednak w swojej dziedzinie jesteśmy rozpoznawalni na całym świecie i mamy opinię ekspertów, dzięki czemu łatwiej pozyskujemy klientówi cieszymy się ich zaufaniem – dodaje. – Poza tym mamy okazję rozwiązywać czyjeś problemy poprzez proponowanie kreatywnych rozwiązań. Tworzymy nowe myśli, nowe idee i jesteśmy za to doceniani i często zapraszani do udziału w projektach. To my wybieramy, jakich zleceń się podejmiemy. A ponieważ świat byłby dość nudnym miejscem, dobrze jest robić w życiu coś, co pozwala się realizować i przynosi satysfakcję. A wymyślanie nowych rzeczy umożliwia nam realizowanie się w pełni. Jesteśmy spełnionymi naukowcami-twórcami. Tak, uważam, że to jest sukces.

Uczynienie z innowacyjności filozofii działania wzmocnionej pasją i kompetencją jej właścicieli uczyniło z tej firmy międzynarodową wizytówkę polskiego potencjału w tym obszarze – twierdzi Grzegorz Rozesłański z Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej na www.ppp.pi.gov.pl

Autor:Zespół Redakcyjny  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości