Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Newsy
2012/01/27 11:12:34

Structum działa już kilkanaście lat. Jednak dopiero ostatnie lata doprowadziły do innowacyjnej rewolucji.
– Zaczynaliśmy od hydrotechniki, teraz specjalizujemy się w budowaniu zintegrowanych systemów zarządzania organizacjami w Internecie – mówi Zdzisław Szczepaniak, prezes Structum Sp. z o.o. w Lublinie.

Małe firmy postrzegają biznes jako wojnę i to podwójną: pomiędzy firmami oraz firmami a klientami. Wygrywa ten, kto zdobędzie przewagę konkurencyjną. Zdaniem pracowników Structum innowacyjność pomaga zdobyć przewagę konkurencyjną w tej wojnie firmom mniejszym.

–    Być innowacyjnym jest uciążliwe. Bycie nie- innowacyjnym jest nieuciążliwe. Uciążliwość to presja. Czuję, że muszę być innowacyjny, ponieważ jeśli nie będę innowacyjny, to siedemnaście innych firm będzie. One rozwiną się, a my zostaniemy w tyle – tłumaczy Marek Szczepaniak, wiceprezes Structum.

Przez innowacje ludzie Structum rozumieją wprowadzanie ciągłych zmian i ulepszeń modelu biznesowego. – Nie mamy gigantycznych kapitałów, ani środków trwałych. Mamy tylko innowacyjność i dzięki temu idzie do przodu. To jest nasz największy kapitał: odwaga robienia rzeczy nowych – mówi Anna Gach zajmująca się w firmie logistyką.

Zmiany jednak są szczególne. – Nie chcemy zmian w postaci jednorazowego zrywu, co jest modne w Polsce. Innowacyjność to jest proces i żelazna dyscyplina. Żadnej żywiołowości i żadnego zrywu – wyjaśnia Piotr Sawicki, programista. – Dlaczego informatyka? Jest to dziedzina, w której można uzyskać efekty nieliniowo. Kilka kliknięć może spowodować wzrost rentowności o 50%. W innym przypadku menedżer musi nad tym nieźle pogłówkować – kończy Sawicki.

Structum przechodziło kilka etapów rozwojowych. Zaczynało od hydrotechniki i hydro-logii. Po ośmiu latach przyszły produkty informatyczne: oprogramowanie i firmy w Internecie. Potem doszły usługi hostingowe, pojawiła się platforma handlu elektronicznego Supersam B2B. W 2006 roku stworzono zaczątki InfoBiz Server, czyli zintegrowanego systemu zarządzania firmą w Internecie.

–    Zaczęliśmy „przekładać” produkty do Internetu i niebawem wszystkie były dostępne w sieci. InfoBiz Server jest systemem, który został wdrożony w celu uporządkowania procesów biznesowych i zasobów wiedzy w organizacji. Są to narzędzia do prowadzenia biznesu przetestowane na nas samych.

Szukaliśmy kolejnych ulepszeń i wprowadziliśmy aplikację pozwalającą zarządzać projektami przez pracowników będących od siebie oddalonych o setki kilometrów. Każdy z pracowników może zobaczyć, co robi inny i na jakim etapie jest dowolna sprawa tocząca się w firmie z dowolnego miejsca – tłumaczy wiceprezes Szczepaniak.

Myślenie innowacyjne zapuszczało w firmie korzenie, pojawiały się kolejne pomysły. Na bazie InfoBiz Server spółka stworzyła specjalistyczny system dystrybucyjny w branży budowlanej Technologie-Budowlane.com oraz w branży elektrycznej Technologie-Elektryczne.com.

Dużym krokiem naprzód było zaprojektowanie witryny dla samorządów. Wcielona w życie jako internetowa dla miasta Lublin (www.lublin.eu) odniosła spektakularny sukces. Została w 2008 roku nagrodzona na festiwalu Web Star Festiwal jako najlepsza witryna w Polsce w kategorii administracja publiczna.  

–    W przypadku małej firmy nie sprawdza się zhierarchizowany. Structum jest „płaszczakiem”. Naturalna mądrość nie idzie za pieczątką związaną z hierarchizowaniem. Hierarchia obuwa najlepszą nawet firmę w kajdany formalizmu – dodaje wiceprezes Szczepaniak.

Brak rozbudowanych struktur zwiększa dynamikę działania firmy. Dodatkowo wpływa korzystnie na proinnowacyjny profil spółki.
–    Mamy wysoką rentowność, dlatego nie musimy brać kredytów czy sięgać po środki unijne, aby finansować prace rozwojowe.
W zamian, od każdej osoby oczekujemy pomysłów i wskazywania problemów. Różni-ce poglądów, spieranie się i zderzające się koncepcje przynoszą twórczy ferment, a czasem wiadro zimnej wody na nazbyt rozgrzane głowy – mówi Dorota Monkiewicz-Cybulska, handlowiec.

–    Przykład przedsiębiorstwa Structum jest kolejnym, który pokazuje, że najcenniejszym zasobem każdej firmy są ludzie. To od ich pomysłowości, zdeterminowania oraz zaangażowania zależy sukces firmy na rynku – mówi Aleksandra Jaskólska z Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej na www.ppp.pi.gov.pl


Innowacyjność jest najcenniejszym zasobem firmy Structum

Autor:Zespół Redakcyjny  


powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości